www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=176
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 26. september 2022     Meniny oslavuje: Edita

Zoεpédia - náhodný výber: Démonický, Farizeji, Boh - je nepochopite....     pohľadnice

01.02.2006 | Duchovné články | ThDr. Marcel Mojzeš, PhD. | Čítanosť(6062)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Spoločenstvo

Spoločenstvo

Slovo „spoločenstvo“ je v dnes v Cirkvi dosť často skloňované. Hovorí sa o farskom spoločenstve, o spoločenstve kňazov so svojím biskupom, o spoločenstve muža a ženy v manželstve. Každý z nás žije v nejakom spoločenstve, pričom zakúšame, že život v spoločenstve so sebou prináša aj problémy a ťažkosti. Často sme náchylní vidieť len chyby tých druhých (a nie svoje), pociťujeme nedostatok uznania a lásky voči nám samým. Podliehame pokušeniu zredukovať život spoločenstva len na vzťahy medzi ľuďmi, ktoré sú poznačené hriechom a slabosťami.

Apoštol Ján vo svojom prvom liste hovorí, že základom spoločenstva je ohlasovanie skúsenosti so živým Bohom: „Zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám. Čo sme videli a počuli, zvestujeme aj vám, aby ste aj vy mali spoločenstvo s nami. Veď my máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom“ (1 Jn 1,2-3).

Keby Boh ako prvý nevytváral spoločenstvo s človekom, apoštol Ján by nemohol napísať: „...máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom“. Toto spoločenstvo vytvoril Boh už na začiatku, keď stvoril človeka na svoj obraz a svoju podobu (Gn 1,26a). Neoddeliteľnou súčasťou Božieho obrazu v človeku je dar slobody, ktorý však človek použil sám proti sebe: hriechom odmietol spoločenstvo s Bohom, odišiel z domu Otca ako márnotratný syn (Lk 15).

Ani po tejto reakcii človeka, ktorá sa často opakuje v našich životoch, Boh na nás nezanevrel, no obnovil spoločenstvo s nami v osobe svojho Syna Ježiša Krista. Preto apoštol Ján mohol napísať: „...máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom“ (1 Jn 1,3).

Náš Boh je teda ten, ktorý nielen že ako prvý vytvára spoločenstvo, ale ako prvý ho aj obnovuje, keď ho my svojimi hriechmi odmietame. On je predsa neustále Emanuel - „S nami Boh“! Ako hovorí apoštol Ján: „Láska je v tom, že nie my sme milovali Boha, ale že on miloval nás a poslal svojho Syna ako zmiernu obetu za naše hriechy... My milujeme, pretože on prvý miloval nás“ (1 Jn 4,10.19).

Apoštol Ján mohol tieto slová písať a ohlasovať naozaj z vlastnej skúsenosti, lebo v evanjeliu, ktoré napísal, sám seba opakovane nazýva: „učeník, ktorého Ježiš miloval“ (Jn 13,23; 21,7.20). Vari ho Ježiš miloval viac ako ostatných? Určite nie, veď Ján píše aj o ostatných, že ich Ježiš „miloval do krajnosti“ (Jn 13,1). Láska, ktorú Ján zakúšal od Ježiša, bola tým, čo túžil ohlasovať aj ostatným. Bola pre neho svetlom, ktoré prežiarilo celý jeho život. Preto vo svojom liste ďalej píše: „Ak chodíme vo svetle, ako je on vo svetle, máme spoločenstvo medzi sebou a krv Ježiša, jeho Syna, nás očisťuje od každého hriechu“ (1 Jn 1,7).

„Chodiť vo svetle“ znamená chodiť vo svetle Božej lásky, čo je vlastne ďalším stavebným kameňom spoločenstva. Chodenie v Božej láske nielen že buduje spoločenstvo, ale ho aj „vylepšuje“, lebo „krv Ježiša...nás očisťuje od každého hriechu.“

Človek je stvorený pre spoločenstvo. Boh to tak chcel, keď nás stvoril na svoj obraz. On sám je spoločenstvom troch osôb. Pri budovaní našich kresťanských spoločenstiev nezabúdajme v tomto novom roku na to, čomu nás učí Božie slovo:

Boh ako prvý vytvára spoločenstvo s človekom.

Skúsenosť zo spoločenstva s Bohom pozýva k svedectvu a ohlasovaniu, čo sa stáva základom našich ľudských spoločenstiev.

Chodenie vo svetle Božej lásky nielen že buduje spoločenstvo, ale ho aj očisťuje a obnovuje.

Takto sa budú naše spoločenstvá stávať stále viac spoločenstvami „učeníkov, ktorých Ježiš miluje.“

Zdroj: Slovo 03/2006
Autor: ThDr. Marcel Mojzeš, PhD. - všetky články od tohto autora (2)
Spoločenstvo v láske
01.05.2003 | Duchovné články | Slovo 05/2003 | Čítanosť(7371)
Spoločenstvo v láske
„Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek“ (Kaz 4, 9a).
01.12.2002 | Duchovné články | Slovo 12/2002 | Čítanosť(6537)
„Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek“ (Kaz 4, 9a).

všetky súvisiace články (3) »

Komunita
Čítanosť(9050)
Komunita

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε