www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=516
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Tretia nedeľa Veľkéh..., Genesis, Farizeji.     pohľadnice

20.11.2007 | Duchovné články | Čítanosť(5138)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Hľa, moja Matka!

Hľa, moja Matka!

Môj životný príbeh sa tak trocha podobá na príbeh z evanjelia o návrate márnotratného syna do otcovho náručia. Ako mladý chalan som odišiel študovať a pracovať do Ostravského kraja. Svetský život a strata viery ma priviedli až k beznádeji. Už ma nerobil šťastným ani folklór, do ktorého som ako tanečník vkladal celé srdce i telo.

 

Môj zdravotný stav sa veľmi zhoršil. Mal som silné bolesti kolien, chrbtice.

Myslel som si, že skončím na invalidnom vozíku. Zo zúfalstva ma zachránilo Sväté písmo, ktoré sa mi mimoriadnym spôsobom dostalo do rúk. Pánu Bohu vďačím za tento kríž a za Božie slovo, ktoré mi otvorilo oči i srdce na pokánie. V slzách šťastia i ľútosti som pri jeho čítaní spoznal nekonečné Božie milosrdenstvo a jeho lásku. Predovšetkým to bola celá Ježišova reč na hore, no hlavne slová: „Nemôžete slúžiť Bohu aj mamone“ a „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im“, ale aj to, že hriechom nie je iba skutok, ale aj hriešna myšlienka.

Z  Božej milosti som sa rozhodol zanechať svetský život. Ešte pred začiatkom nežnej revolúcie som sa vrátil domov. Tu ma Pán prijal s otvoreným náručím. Nielenže mi odpustil hriechy cez moju prvú spoveď, ale daroval mi aj seba samého v prvom svätom prijímaní. Stal som sa ctiteľom Božieho milosrdenstva. Predstupoval som pred Pána sám, ale on mi ukázal inú cestu, ako mám kráčať k nemu. Na kríži mi daroval svoju Matku slovami: „Hľa, tvoja matka.“ Zveril ma do jej výchovy a  Mária sa mi naozaj stala tou najlepšou mamičkou na svete. Pomáhala mi vo všetkom, aj pri voľbe životného povolania.

Odpoveď na mnohé životné situácie som našiel, keď som si otvoril Sväté písmo. Niektoré situácie zostanú pre nás ešte tajomstvom. Cez slová „Boh je láska“ vstúpila do môjho života ešte jedna Mária. Mnohokrát, keď nám bolo ťažko (nemali sme vlastný byt, mali sme veľké finančné problémy atď.), Pán splnil, čo povedal: „Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše“ (Mt 6, 33).

Pred sobášom som bol vo veľmi zlej finančnej situácii. Z Ostravy som si priniesol dlžoby. Potreboval som splatiť odstupné škole, na ktorej som študoval. Keď som tieto svoje ťažkosti vypovedal v spovednici (neuviedol som sumu), Boh mi cez tohto kňaza pomohol splatiť skoro celý dlh. Ba pridal aj navyše. Okrem veľmi dobrej manželky mi daroval aj štyri deti.

Úžasným darom pre nás bolo to, že sme v čistote vstúpili do manželstva, kde Pán Ježiš bol a verím, že ešte stále je, uprostred. Veľkou milosťou bolo pre nás aj živé rodinné spoločenstvo Svetlo – Život (Oáza). Nielenže sme sa spolu stretávali a modlili, ale sme si aj navzájom pomáhali.

Dnes, okrem Svätého písma, sa stala mojou životnou knihou (v ktorej nachádzam mnohé odpovede) Kňazom –  najmilším synom Panny Márie (Modrá kniha). Je úžasné, že sa Presvätá Bohorodička stala ozajstnou Matkou našej rodiny, ktorá nás vedie bližšie k Pánu Ježišovi. Pozvala nás do večeradla, aby sme spolu s ňou vyprosovali druhý príchod Svätého Ducha. Zasvätili sme rodinu jej Nepoškvrnenému Srdcu. Už niekoľko rokov sa pravidelne stretávame a konáme rodinné večeradlá. Pre mňa sú to milostivé stretnutia, na ktorých sa môžem spolu s kňazmi a celými rodinami modliť posvätný ruženec. Teším sa, že sa môžem zúčastňovať nielen na farských, eparchiálnych, ale aj na celoslovenských večeradlách. Keďže sa konajú po celom Slovensku, takto vlastne môžem cez Pannu Máriu spoznávať nových bratov, sestry a celú našu krajinu.

Hoci sa cítim slabý a hriešny, veľakrát som vo svojom živote zažil, že ma Pán a jeho (aj moja) Matka milujú takého, aký som.

Verím, že vieru som dostal ako dar od Pána na príhovor Presvätej Bohorodičky a blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča, ale aj mnohých ľudí, ktorí žijú v skrytosti, mo dlia sa a obetujú za obrátenie hriešnikov.

 

Jaroslav

Zdroj: Slovo 2007, č. 22.
Prameň sily na vydávanie svedectva
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(4259)
Prameň sily na vydávanie svedectva
Každé svedectvo má veľkú silu
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(3594)
Každé svedectvo má veľkú silu

všetky súvisiace články (31) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε