www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=518
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 3. august 2020     Meniny oslavuje: Jerguš

Zoεpédia - náhodný výber: Turistika náboženská, Komunita, Hospic.     pohľadnice

20.11.2007 | Duchovné články | Čítanosť(6193)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zázrak medzi Rómami

Zázrak medzi Rómami

Rozhodla som sa, že vám napíšem o tom, čo som zažila.

Rómovia z Hlinného sú iní, pracovití a silne veriaci! Hovoria, že viera zmenila ich život a kňaz z pastoračného centra Martin Mekel im otvoril oči. A Rómovia otvorili oči mne, a to na 4. festivale duchovnej hudby a spevu (sobota 25. 08. 2007), ktoré pripravilo pastoračné centrum a rómske spoločenstvo v Hlinnom neďaleko Hanušoviec nad Topľou. Veľmi sa mi tam nechcelo cestovať za reportážou – bola sobota, horúci deň. No neľutujem. Boh vás vždy pošle tam, kde vám ukáže, aká silná je jeho láska a mňa poslal tam, kde som zažila zázrak a prehodnotila svoju vieru.

Veľakrát máme voči nim predsudky – že sú hlúpi, špinaví a nenapraviteľní.

Nie je to tak!

V Hlinnom sa stal z môjho pohľadu zázrak – tí, čo kradli, teraz rozdávajú Ježišovu lásku, a tí, čo spievali a hrali temperamentné rómske pesničky, teraz hrajú a spievajú na Božiu slávu. Cez kňaza z pastoračného centra spoznali evanjelium a našli cestu k dobru.

Život sa zmenil aj hudobníkovi Miroslavovi Baníkovi. Povedal mi, že konečne robí hudbu, ktorá ho napĺňa a dáva mu oveľa viac. „Zmenil som sa ako človek. Uvedomoval som si, že som žil prázdny život, aj som kradol a podobne, no postupne sa to zlé, klamstvá a všetko nečisté, vytratilo. Teraz už kráčam po ceste, ktorá vedie k dobru. Snažím sa pomáhať druhým ľuďom.“

Oslovila som aj Lukáša Buža, mladého rómskeho speváka, ktorému sa kamaráti smiali, že spieva duchovné pesničky, že miluje Ježiša. No on je rád, že ho stretol. „Spoznal som Ježiša a ten mi dal šancu hrať v našej kapele R6. Zobral som to, baví ma to a vôbec neľutujem ani nie som smutný z toho, že sa mi posmievajú.“

Urobila som si potrebné rozhovory a čakala na začiatok festivalu. Sála obecného domu bola plná. Na stoličky si sadali čistí a slušní Rómovia aj Nerómovia.

A potom to prišlo.

Po milom privítaní prišla na pódium spomínaná kapela R6 a spevák Lukáš. Po prvých tónoch  všetci začali spievať Privítajme Pána.

A on tam skutočne bol – živý Ježiš. Vzduch bol plný tajomnej duchovnej atmosféry. Cítila som po tele zimomriavky a v duchu sa pýtala, prečo moja viera nie je taká silná ako viera týchto obyčajných (pre mňa teraz už neobyčajných) ľudí z Hlinného.  Po lícach mi tiekli slzy. Bol to pre mňa silný impulz, aby som sa zmenila a stretávala živého Ježiša každý deň. Ďakujem Bohu, že ma tam poslal. Ďakujem ľuďom z Hlinného, že ma naučili, ako sa stretávať a žiť so živým Ježišom.

 

Diana Murdziková, STV

Zdroj: Slovo 2007, č. 21.
Prameň sily na vydávanie svedectva
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(4962)
Prameň sily na vydávanie svedectva
Každé svedectvo má veľkú silu
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(4277)
Každé svedectvo má veľkú silu

všetky súvisiace články (31) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε