www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=520
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. december 2019     Meniny oslavuje: Otília

Zoεpédia - náhodný výber: Ikos, Tetrapod, Liturgické knihy.     pohľadnice

20.11.2007 | Teológia | Čítanosť(4967)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kariéra

Kariéra

... aby obrátil srdcia otcov k synom. (Lk 1, 17)

 

Nedostatok citového spojenia medzi otcom a synom vníma syn vo svojom vnútri ako stratu. Strata sa prejavuje nielen v ich vzťahu, ale aj na synovej mužskej identite. Preto nie je prekvapujúce, že keď syn dospeje, venuje veľkú časť svojej energie na vybudovanie tohto vzťahu.

Mužova práca je dôležitou súčasťou jeho života, ba dokonca naša kultúra ju považuje za najdôležitejšiu. Preto je prirodzené, že kariéra je často oblasťou, v ktorej sa muž snaží vybudovať si citový most k svojmu otcovi. Prirodzené schopnosti, vzdelanie a príležitosť majú v mužovej kariére kľúčovú úlohu, ale pre väčšinu mužov je dominantnou silou synovské zranenie.

Muž sa môže stať závislým od práce, keď nahradí rodinné vzťahy prácou. Nechá sa manipulovať svojím zamestnávateľom, ženie sa za nedosiahnuteľným, má problémy získať a udržať si prácu alebo si pripadá bezcenný a upracuje sa k predčasnej smrti – to všetko v snahe dokázať otcovi svoju hodnotu.

 

Uznanie

Syn sa môže snažiť získať otcovo uznanie pomocou úspechu. Pre mnoho mužov začína táto snaha už v ranom veku. Mladí chlapci sa často snažia o získanie otcovho uznania v športe, ktorý ho zaujíma. Môžeme vidieť takýto boj o prijatie takmer v každej žiackej, mládežníckej či juniorskej lige futbalu, hokeja, či iného športu. Ak sa pozeráte pozorne, spozorujete v družstve chlapca, ktorý stále sleduje ľudí v hľadisku. Očami hľadá otca. Je možné spozorovať jeho sklamanie, ak ho neobjaví. Otcovu pozornosť možno zaujala práca, alkohol alebo nejaká iná žena. Je možné vidieť obrovský smútok v očiach chlapca, ktorý sedí na lavičke. Tak veľmi sa snaží, ale nemá talent na to, aby bol na ihrisku a počul povzbudzovanie svojho otca. Je možné tiež vidieť horké sklamanie v očiach syna, ktorý túži po povzbudzovaní a pochvale, ktoré jeho otec smeruje k jeho spoluhráčom, a nie k nemu, pretože nie je najlepší.

 

Workoholizmus

Keď chlapec dosiahne dospelosť, intenzívna túžba dokázať otcovi svoju cenu nezmizne. Aj keď si nemusí uvedomovať jej zdroj, poskytuje mu vnútornú motiváciu, ktorá ho neustále núti byť úspešný. Mladý muž často hľadá v svojich nadriadených uznanie, po ktorom silne túži od svojho otca. Jeho túžba je taká intenzívna, že si ani neuvedomuje, čo robí, kým nemusí čeliť nejakej citovej, duchovnej alebo fyzickej kríze.

Túžba mladého muža po úspechu môže mať rôzne dôsledky. Niektorí muži tak túžia po úspechu, že sa im ich kariéra stane dôležitejšia ako rodina. Muž môže byť taký zaujatý stúpaním po firemnom rebríčku, že príjme akýkoľvek presun, ktorý podnik vyžaduje, bez ohľadu na to, aký dosah to bude mať na jeho rodinu. Iný muž môže byť taký zaujatý snahou získať uznanie, že bude súhlasiť s neplánovanou schôdzkou, namiesto toho, aby ju odmietol a mohol sa tak zúčastniť na oslave narodenín svojho syna. Mnohých mužov vedie túžba po otcovom uznaní k závislosti od práce.

Nadmerná práca často prináša uznanie zo strany zamestnávateľa a snáď i zdanie rešpektu zo strany spolupracovníkov. Úspech v práci pomáha mužovi cítiť sa dôležitým, pomáha mu cítiť sa tak dobre, že často ignoruje bolesť vo svojom vnútri. Príjemné pocity donútia muža, aby práci venoval rastúce množstvo času a energie. Príjemné pocity sú však založené iba na výkone. Ak muž opustí svoje pracovné miesto, stráca aj pocity. Práca sa tak stáva emocionálnou drogou. Niektorí muži upadnú do depresie, dokonca zomrú po pár rokoch života v dôchodku, lebo svoju hodnotu založili na úspechu v práci a keďže bol ich základ sebahodnotenia odstránený, nemajú dôvod ďalej žiť.

Závislosť od práce má aj vedľajšie fyziologické účinky. Ak muž prepadne nadmernej práci a nutkavej aktivite, neustále zakúša vzrušenie, ktoré ťažko dosiahnuť iným spôsobom. Ľahko sa stane závislým od vysokej hladiny adrenalínu, ktorá vyplýva z vysokého pracovného nasadenia. Dokonca i závažná kríza mu poskytne vzrušenie. Ak však prestane intenzívne pracovať, bude sa cítiť unavený a deprimovaný. Sú to rovnaké pocity ako u človeka, ktorý upúšťa od drogových či alkoholových zážitkov.

Muži, ktorí podľahli závislosti od práce, už nemajú v živote priestor na nič iné. Sú schopní pracovať neuveriteľne dlho. Ťažko si všimnú, že trávia väčšinu svojho života preč od svojich rodín. Mužovi závislému od práce pripadá 40 hodinová pracovná doba ako vedľajší pracovný pomer, dokonca i 60 hodín práce sa mu zdá málo. Všetky priateľstvá sú obvykle povrchné a orientované na prácu. Muž závislý od práce je posadnutý ďalšou úlohou zo svojho zoznamu a má len malé povedomie o tom, kto vlastne je, ako sa cíti hlboko vnútri a takmer vôbec nedbá na to, čo sa deje okolo neho.

Milí muži, toto je výzva zamyslieť sa nad sebou a nad svojím životom.

Neubližujte sebe ani svojim synom!

 

Podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci.

Zdroj: Slovo 2007, č. 21.
Posunuté hranice
20.11.2007 | Teológia | Slovo 2007, č. 22. | Čítanosť(4858)
Posunuté hranice

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε