www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=527
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2020     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Zeón, Kerygma, Anjel.     pohľadnice

18.12.2007 | História | Dominik Opatrný | Čítanosť(4901)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Čo skrývajú nové fragmenty od Mŕtveho mora?

Čo skrývajú nové fragmenty od Mŕtveho mora?

V júli 2005 bol zverejnený rok starý objav fragmentov v oblasti Mŕtveho mora. Je to prvý nález tohto druhu od začiatku 60-tych rokov minulého storočia.

Čo je na pergamenoch a aký je ich význam?

Po niekoľkých nejasných správach sa ukázalo, že fragmenty sú vlastne štyri. Prvý je menší a je na ňom vidno horný okraj stránky. Ďalšie dve patria k sebe. Posledný štvrtý je vo veľmi zlom stave a je otázne, či sa ho niekedy podarí rozlúštiť.

Všetky tri fragmenty obsahujú text z Tretej knihy Mojžišovej – Knihy Levitikus. Podľa neoficiálnej analýzy prof. Tylerora F. Williamsa z Tailor University College v Kanade ide o nasledujúce úryvky (zachované slová sú vyznačené tučným písmom):

 

Prvý fragment

Lv 23, 38: okrem obety počas Pánových dní odpočinku a okrem vašich darov pri rôznych sľuboch a dobrovoľných záväzkoch, ktoré budete dávať Pánovi.

39: Nuž, pätnásteho dňa siedmeho mesiaca, keď zožnete úrodu zeme, budete počas siedmich dní sláviť slávnosť Pánovu. Prvého dňa bude slávnosť odpočinku i ôsmeho dňa bude slávnosť odpočinku.

 

Druhý fragment, pravý stĺpec:

Lv 23,41: Túto slávnosť budete oslavovať počas siedmich dní v roku. To je navždy platné nariadenie pre všetky vaše pokolenia. Budete ju sláviť v siedmom mesiaci.

42: Sedem dní budete bývať v stánkoch; všetci domorodci v Izraeli budú bývať v stánkoch,

43: aby všetky vaše pokolenia vedeli, že som prechovával Izraelitov v stánkoch, keď som ich vyviedol z egyptskej zeme. Ja som Pán, váš Boh.

44: Mojžiš vyhlásil Izraelitom Pánove slávnosti (sviatky)

 

Druhý fragment, ľavý stĺpec:

Lv 24, 16: Kto bude zlorečiť Pánovmu menu, musí zomrieť. Celá pospolitosť ho ukameňuje. Aj hosť, aj domorodec zomrie, ak bude zlorečiť Pánovmu menu.

17: Keď niekto ubije nejakého človeka, musí zomrieť.

18: Kto ubije nejaké dobytča, nahradí ho, kus za kus.

 

Podľa zmienenej analýzy pochádzajú fragmenty z veľkého zvitku, na ktorom bola celá kniha alebo dokonca všetkých päť kníh Mojžišových. Stĺpce mali asi 33 riadkov po 20 – 28 znakov. Jediný textový variant od dnes používaného textu je iný pravopis slova „v stánkoch“ (be sukkót), v ktorom je samohláska „ó“ naznačená písmenom waw. Je to asi taký rozdiel, ako písanie „citron“ alebo „citrón“. To len potvrdzuje domnienku, že v 2. stor. po Kr. text hebrejskej Biblie bol už značne ustálený.

Objav je navyše zaujímavý tým, že sa jedná o prvý fragment z doby povstania Bar Kochby s textom Knihy Levitikus. Je to dôležitý doklad o jej používaní. Vedci sa domnievajú, že tento zvitok sa používal ešte pri Veľkej noci v r. 135. Potom ho Židia utekajúci pred Rimanmi ukryli v jaskyni, kde čakal takmer dvetisíc rokov.

Zdroj: Slovo 2007, č. 26.
Autor: Dominik Opatrný - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε