www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=539
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2020     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Farizeji, Kongregácia, Ante Christum natum.     pohľadnice

08.02.2008 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6284)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie s Pánom

Stretnutie s Pánom

Raz som počúval rozhovor mladých ľudí, ktorí hovorili o nejakej hudobnej skupine. Jeden z nich sebavedome chrlil rôzne informácie a podrobnosti o členoch tejto skupiny. Všetci na neho s údivom pozerali. Až na jedného. Ten povedal: „To je nič. Ja som sa s nimi stretol a hovoril s nimi.“ Hneď bolo priam cítiť obdiv všetkých. Aké mal šťastie, že s nimi hovoril, že si s nimi podal ruku...

Každý z nás sa v živote stretol s nejakými významnými osobnosťami. A bolo ich mnoho. Zvlášť si spomínam na stretnutie s pápežom Pavlom VI. alebo Jánom Pavlom II., s bl. Vasiľom Hopkom, s misionárom v Ekvádore Jánom Šutkom či so Štefanom Romanom z Kanady. V pamäti sa mi vynárajú spomienky na stretnutie s prvým kozmonautom Jurajom Gagarinom, s prvou kozmonautkou Valentínou Tereškovovou, s  kozmonautom Vladimírom Remekom, s atlétom Emilom Zátopkom a jeho manželkou Danou, so spevákom Deanom Readom. Mám od nich aj podpis vo svojom pamätníku. Sú to stretnutia, z ktorých má človek zážitky, spomienky, ktoré obohacujú, pretože to nie sú každodenné stretnutia.

Ale čo je to oproti k stretnutiu, o ktorom počúvame na sviatok Stretnutia Pána – stretnutiu Simeona a  Anny s Ježišom v jeruzalemskom chráme. Dokonca vo východnom obrade Simeona nazývame bohonoscom, nositeľom Boha, pretože vo svojom náručí mohol na chvíľu držať Ježiša Krista, Spasiteľa sveta. Preto s radosťou vyhlasuje, že už môže pokojne zomrieť, lebo aj jeho oči uvideli toho, ktorého očakával Izrael. Podobne ho uvidela aj Anna, velebila Boha a hovorila o ňom všetkým, čo očakávali vykúpenie Izraela (porov. Lk 2, 22 – 40).

Čo je však na tomto stretnutí pozoruhodné? Do jeruzalemského chrámu priniesli malého Ježiša Panna Mária s Jozefom. Vtedy ich prijal kňaz Simeon, ktorý z vnuknutia Svätého Ducha prišiel do chrámu. Iste, boli tam aj iní ľudia, možno ich tam bolo mnoho. A predsa ho spoznali iba Simeon a Anna.

Sv. Lukáš o Simeonovi hovorí, že to bol „človek spravodlivý a nábožný... a Duch Svätý bol na ňom“ (Lk 2, 25). O Anne hovorí, že ako vdova „z chrámu neodchádzala, vo dne v noci slúžila Bohu pôstom a modlitbami“ (Lk 2, 37). Na toto stretnutie boli teda vnútorne pripravení, a práve preto sa im ho dostalo.

Aj my sa môžeme, ale aj nemusíme stretnúť s Kristom. Stretne sa s ním ten, kto vo svojom srdci nosí túžbu po tomto stretnutí a pripája k tomu aj osobnú zbožnosť. Napríklad aj vo svätom prijímaní. Ak sme na to pripravení, prijatie Ježiša v Eucharistii je pre nás „na uzdravenie duše i tela“. Ak sme nepripravení, potom je pre nás tento pokrm „na súd alebo odsúdenie“.

Prichádzať do chrámu, prijímať Ježiša v  Eucharistii ešte neznamená poznať Ježiša a mať ho vo svojom srdci. Ježiš Kristus to povedal veľmi jasne. A týka sa to aj tých najvernejších. Prví môžu byť poslední, ak budú zanedbávať vnútorný život viery a spoliehať sa na svoju zdanlivú istotu príslušnosti k Cirkvi alebo na vonkajšie úkony zbožnosti. Pri poslednom súde môžu byť mnohí prekvapení, kto bude viac odmenený, kto bol ozajstným kresťanom a kto sa ním len zdal byť.Ježišove slová budú jasné: „Ja neviem, odkiaľ ste!“ (Lk 13, 25)

Hľaďme teda, aby sa tieto slová nestali pravdou, ale podľa príkladu Simeona a Anny sme na konci nášho života mohli povedať, že sme sa naozaj stretli s Ježišom. Nech nám na spoznanie toho, že Ježiš Kristus je Boží Syn, ktorý prišiel na svet zachrániť hriešnikov, a že každý z nás je prvým z nich, poslúži aj tento svätý pôstny čas, do ktorého vstupujeme.

 

Zdroj: Slovo 2008, č. 3.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε