www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=562
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 3. august 2020     Meniny oslavuje: Jerguš

Zoεpédia - náhodný výber: Epikléza, Lazaristi, Poddiakon (hypodiako....     pohľadnice

08.02.2008 | Teológia | PhDr. Valéria Juríčková | Čítanosť(6217)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Cez oheň alebo Prečo trpí spravodlivý?

Cez oheň alebo Prečo trpí spravodlivý?

Vyberme sa spolu na exkurziu do kováčskej dielne. Všade ležia kusy železa, chladného, neohybného a v takejto podobe takmer nepoužiteľného. Prichádza kováč, berie železo a vkladá ho do ohňa. Plamene kus kovu sfarbujú do červena a keď sa zdá, že kov a oheň splynuli jeden v druhom, kováč kladie rozžeravený kus kovu na nákovu a ťažkým kladivom, úder za úderom, formuje žeravú hmotu podľa svojich predstáv do podoby, krásnej či užitočnej (alebo krásnej i užitočnej súčasne).

 

Prečítajme si teraz slová proroka Jeremiáša 23, 29: „Či nie je moje slovo ako oheň - hovorí Pán, a ako kladivo, ktoré drví skalu?“ Boh je ten, ktorého slovo je rozžeraveným ohňom (Hebr 12, 29 či Jer 20, 9), ohnivý je jeho pohľad (Zjv 1, 14), aj náš život prejde ohňom pri našom vstupe do večnosti (1 Kor 3, 13). Pri pozornom štúdiu Písma by sme ho iste našli aj na iných miestach. Boh je teda často stotožňovaný práve s ohňom. Viete si predstaviť, ako to potom vyzerá „v jeho príbytku“? Ak napoly zo žartu odpovieme, že horúco, nebudeme ďaleko od pravdy. Božie slovo hovorí, že Boh prebýva na Sione. A pozrime sa na slová proroka Izaiáša: „Trasú sa hriešnici na Sione, pokrytcov zachvacuje strach: Kto z nás môže bývať s ohňom, čo stravuje? Kto z nás môže bývať s večným požiarom?“ (Iz 33, 14)

Každý, kto sa rozhodol odovzdať svoj život pod vládu Krista, kto cez roztrhnutú oponu vstúpil do svätyne svätých pred Boží trón (teda do jeho prítomnosti), sa zároveň rozhodol vstúpiť do „ohňa“. Takýto človek teda musí rátať s tým, že Boží oheň bude od tohto momentu skrze Slovo premieňať jeho život ako tvrdú rudu v kováčskej dielni. Náš život bude stále viac splývať s plameňmi. A to je správne. Určite nie jednoduché, ale správne. Cieľom nášho života je stále viac premieňať svoje zmýšľanie podľa vzoru Ježiša Krista. Spomeňme si na radu apoštola Pavla: „Zmýšľajte tak ako Kristus Ježiš.“ (Flp 2,5) Ten istý apoštol, ktorý seba dáva ako príklad hodný nasledovania, hovorí: „Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus.“ (Gal 2, 20) Podobne konštatuje aj Pánov predchodca Ján Krstiteľ: „On musí rásť a mňa musí ubúdať.“ (Jn 3, 30)

Keďže oheň vydáva okrem tepla aj svetlo, podobný efekt spôsobí aj v živote toho, kto sa odváži vstúpiť do Božej pahreby. Čím viac v nás bude rásť Kristus, tým viac ho bude vidno. Ohňu je celkom prirodzené, že svieti. Nie je možné, aby ho v tme nebolo vidno. Teraz nehovorím o evanjelizáciách, ohlasovaní či inej službe. Hovorím o celkom obyčajnom každodennom živote v rodine, v práci, na ulici, v obchodoch. Ježiš okrem toho, že povedal, že je Svetlom sveta, apeluje aj na nás, aby naše svetlo svietilo medzi ľuďmi.

Načrtnutá cesta sa teda začína v Božej pahrebe. Začína sa pri našej modlitbe, osobnom vzťahu s Pánom, v túžbe poddávať sa mu, vzdávať sa svojho sebectva, svojho hriechu. Boh vo svojej vyhni ako dobrý kováč bude cez Slovo formovať naše životy, ak v srdci človeka nájde v prvom rade túžbu po vzťahu s ním. Potom náš život bude žiariť a svedčiť o tom, aký dobrý je Boh. Lebo náš zmenený charakter bude odrážať ten jeho. Túžba po evanjelizácii a po spáse našich blízkych má byť dôsledkom túžby po Bohu samotnom.

Bob Sorge v knihe The Fire of delayed answers hovorí, že kedysi sa s obľubou modlil: „Pane, daj nech čo najviac ľudí privediem k Ježišovi,“ alebo „nech vychovám čo najviac služobníkov pre teba,“ ale po čase si všimol, že vo svojich modlitbách čoraz viac prosí o to, aby poznal Ježiša bližšie, aby poznal jeho charakter, jeho srdce. Zaujímavé bolo, že po tom, čo trávil čoraz viac času v samote v modlitbe a s Písmom, keď uprednostnil budovanie vzťahu s Bohom pred všetkým ostatným (aj pred evanjelizáciou), práve vtedy začalo omnoho viac ľudí vďaka jeho životu a službe prichádzať k Pánovi. Dôvod je jednoduchý. V Božej prítomnosti sa nechal premeniť jeho ohňom, ktorý žiaril viac ako všetky ľudské slová a snaženia. John Wesley na otázku, ako dosiahol v Anglicku veľké prebudenie viery, odpovedal: „Jednoducho, zapálil som sa a všetci sa chodili pozerať, ako horím.“

Možno ste aj vy kedysi v modlitbe vraveli Pánovi, že mu dávate všetko, poddávate sa mu a prosili ste ho, aby vám dal zažiť svoju blízkosť. On veľmi rád odpovedá na takéto modlitby. Lenže človek nie vždy vie, o čo skutočne prosí. Keď nás Boh následne vezme vážne a začne „svoju kováčsku robotu“, reptáme. Chceme výsledok (azda aj z duchovnej pýchy), ale nie veľmi sa nám páči výchova. Celkom prirodzene.

Na tomto mieste budeme teda v sérii článkov sledovať biblické postavy, ktoré sa ocitli v Božej vyhni pred nami a môžu nám v mnohom pomôcť v našich životných bojoch.

Zdroj: Slovo 2008, č. 1.
Autor: PhDr. Valéria Juríčková - všetky články od tohto autora (28)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε