www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=569
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Spev, Duchovný zážitok, Ekténia.     pohľadnice

08.02.2008 | História | Čítanosť(5638)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Gréckokatolícky farský Chrám Povýšenia sv. Kríža v Prešove-Sekčove

Gréckokatolícky farský Chrám Povýšenia sv. Kríža v Prešove-Sekčove

Gréckokatolícka farnosť Prešov-Sekčov vznikla 1.augusta 1995 vyčlenením z farnosti Prešov dekrétom vtedajšieho sídelného biskupa Mons. Jána Hirku. Do správy farnosti spadali: Ľubotice (od roka 2000 samostatná farnosť), Nižná Šebastová (od roka 2000 spravovaná z Ľubotíc), sídlisko Sekčov, Solivar, Šalgovík a sídlisko Šváby. Celkový počet gréckokatolíckych veriacich podľa sčítania ľudu v roku 2001 predstavoval 3 345.

Do ustanovenia farnosti bola táto časť mesta obsluhovaná z mestskej farnosti a bohoslužby sa od 12. marca 1992 konali v prenajatom priestore objektu Opál na Ulici Martina Benku. Po vyčlenení farnosti a pridelení patrocínia sa novoustanovený správca podujal so skupinou obetavých veriacich vystavať vlastný chrám.

V spomínanom objekte sa nachádzala nedokončená stavba kina, ktorá bola zvolená na prestavbu na chrám, pastoračné centrum a byt kňaza. Po odkúpení objektu od mesta Prešov a schválení štúdie zamýšľaného chrámu stavebno-liturgickou komisiou biskupstva sa začalo s prípravou projektovej dokumentácie, ktorú realizoval Architektonický ateliér Maníková- Maník z Veľkého Šariša. Stavebné práce sa začali 9. septembra 1998 a stavba komplexu bola skolaudovaná 1. augusta 2000. Prvá svätá liturgia v ešte neposvätenom chráme sa konala 14. septembra 2000. Slávnostnú posviacku chrámu vykonal 12. októbra 2003 prešovský eparcha Mons. Ján Babjak spolu s košickým exarchom Mons. Milanom Chauturom.

Chrám je orientovaný juhovýchodným smerom a je členený na tri časti. Pri vstupnej časti je z jednej strany kancelária farského úradu a z druhej kaplánsky byt, nad nimi je byt pre správcu farnosti. Loď chrámu s chórom a Kaplnkou sv. Lucie má kapacitu asi 200 miest na sedenie a 100 na státie. Dominantou svätyne je ikona Božej Matky – Oranty. Po pravej strane svätyne sa nachádza sakristia a na ľavej strane je miestnosť pre matky s deťmi, do ktorej sa vchádza bezbariérovým vstupom. Pod chrámom sa nachádzajú priestory pastoračného centra. Zadná časť komplexu je nateraz nedokončená, ale už s víziou do budúcnosti.

Tento chrámový komplex za takmer 10 miliónov bol postavený vďaka obetavosti o. Vasila Kormaníka a veriacich, štedrým sponzorským darom a veľkej podpore darcov z nadácií a biskupských konferencií z Rakúska, Nemecka a Spojených štátov.

K celkovému ukončeniu chrámového komplexu je ešte potrebná realizácia ikonostasu, lavíc, vnútornej maľby, veže, zvonov a prestavba kaplánskeho bytu.

Kontakt na farnosť, ako aj všetky aktivity spojené so životom vo farnosti je možné vyhľadať na internetovej stránke www.grkat-sekčov.sk.

 

Martin Zlacký

Zdroj: Slovo 2008, č. 1.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε