www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=922
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. február 2020     Meniny oslavuje: Frederik, Frederika

Zoεpédia - náhodný výber: Zasvätenie sa Nepošk..., Episcopus, Cirkevný rok.     pohľadnice

18.02.2015 | Duchovné články | Čítanosť(4525)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neľahký život nazaretskej rodiny - Angelo Scarano

Neľahký život nazaretskej rodiny - Angelo Scarano

Je bežné považovať za ideál kresťanskej rodiny pokojný a vydarený život nerušený náhlymi udalosťami. Veď aj “pokojný život” je znamením Božieho požehnania, nie?
Boh vytvoril cestu tam, kde nebolo cesty
Nazaretská rodina nám ukazuje trochu iný "ideál": jej život nebol vôbec jednoduchý, bez problémov. Ba naopak. Od začiatku do konca problémy boli ... a aké! Už len "tajuplné počatie": uniesol to Jozef sa stoickým pokojom? Nie tak úplne: chcel predsa Máriu prepustiť. A potom úklady dieťaťu, únik do Egypta, návrat a opäť strach o budúcnosť. Problémy boli, skoro by sa dalo povedať, že väčšie ako v mnohých iných rodinách. Neprehliadnime však, že Jozef a Mária sa nikdy nenechali "obmedzovať" týmito ťažkosťami, ale zostali otvorení pre Božiu "cestu": a oplatilo sa im to. Boh totiž vytvoril cestu tam, kde cesty nebolo.
Boh ako súčasť rodiny
Z toho je trochu zrejme, že nazaretská rodina nemala "troch členov", ale skôr štyroch: tým štvrtým bol samotný Boh. A medzi nimi nebol "hosťom", ale skutočným členom, ktorý "mal, čo povedať" do konkrétnych problémov a plánov. To sa mohlo uskutočniť vďaka otvorenosti Márie i Jozefa: obaja vytvorili pre Boha priestor nielen "slovami", ale hlavne jasným postojom. Postavili Boha do stredu svojej rodiny: od neho si nechali "nabúrať" vlastné plány (Mária a Jozef zrejme spočiatku počítali s "normálnym manželstvom", asi neplánovali nútený odchod zo svojej krajiny a pobyt v Egypte čoby "exulanti"). Boh nepriniesol vždy pokoj do ich života: ani na začiatku, ani neskôr.
Neľahký, zato požehnaný život
Nazaretskej rodine nebol prisúdený ľahký život, ale zato požehnaný: už samotná Maria chválila Boha za jeho divy a veľké milosti v Magnificate. A práve toto vedomie Božej blízkosti im dodával silu ustáť všetky nepríjemnosti. V tých ťažkostiach sa im Boh osvedčil ako "Emanuel - Boh s nami", ako Boh, ktorý nenecháva topiť "v bahne" problémov, ale podáva svoju pomocnú ruku. A tento Boh "Emanuel" je rovnaký pre nich, tak ako pre nás: včera aj dnes. 
 
autor: P. Angelo Scarano Th.D.

 

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε