www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=935
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2019     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - b..., Iniciácia, Boh - je nekonečne d....     pohľadnice

10.04.2017 | Duchovné články | Štefan Miko | Čítanosť(1844)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ďeťom ktosi dal príklad

Ďeťom ktosi dal príklad
Platilo a vždy bude platiť latinské príslovie: "Slová povzbudzujú, príklady priťahujú". Platí to pre rodičov, učiteľov i pre vedúcich detských a mládežníckych organizácií, slovom pre každého, kto má nastarosti deti, stýka sa s nimi a zodpovedá za výchovu a rozvoj.
 
Všeobecnesa konštatuje, že mnohí mladí ľudia, študenti, učňovská mládež, skĺzli na zlé chodníčky. Každý deň nám noviny, rozhlas i televízia prinášajú smutné svedectvá o násilenstve mladých ľudí, o krádežiach, podvodoch, o lúpežiach a o iných výčinoch mladej generácie, ktorá holduje fajčeniu, alkoholu, drogám, sexu, pornografii a iným nešvárom pre nesprávne chápanú "slobodu a demokraciu".
 
Radi sa odvolávame na to, že mládež nám pokazila beznáboženská či proti náboženstká a ateistická výchova a ideológia a jej prax za totalitného režimu. Iste, nemožno o tom pochybovať. Mládež stratila mravné ideály, stratila zodpovednosť za svoje konanie, stala sa cynickou, vysmievačnou, arogantnou, neuznáva takmer nijakú autoritu, ani božskú, ani ľudskú, nectí si rodičov, vychovávateľov. Jej reč sa vyznačuje hrubými výrazmi a v celkovom správaní riadi sa falošnými a prekrútenými názormi.
 
Lenže je to celá pravda? Možno zvaľovať všetky príčiny mravného úpadku veľkej časti mládeže iba na predchádzajúci systém výchovy? je to lacná výhovorka a falošné zbavovanie sa zodpovednosti. Je minulý režim jedinou príčinou skĺznutia časti našej mládeže na zlé chodníčky? Nie je tu ktosi ešte iný zodpovedný za tento stav?
 
Deťom a dospievajúcej mládeži ktosi dal príklad...
 
V predchádzajúcom režime, ale i dnes, na svet prichádzajú deti a dorastá nám ďalšia mladá generácia už v demokracii i náboženskej slobode. Základy dobrej a mravnej výchovy sa mali vtedy i teraz majú klásť v rodine. Preto sa kladie taký veľký dôraz na dobré, usporiadané rodiny, na harmonické vzťahy manželských partnerov, na súladné spolužitie jej členov. Zostáva naďalej pravdou, že základom spoločnosti, národa, štátu, je pevná rodina, manželská vernosť a patričná mravná úroveň rodičov.
 
Nemýľme sa, deti a mladí ľudia sú výbornými detektívmi a pozorovateľmi života a práce svojich rodičov, učiteľov a vychovávateľov, či ich pekné slová sa zhodujú so skutkami. Dnešná mladá generácia je aj rozumovo veľmi vyspelá a jej poznatkový horizont je omnoho širší ako pred 30 - 50- timi rokmi, čomu napomáhajú masmédia, rozhlas, filmy, televízia, časopisy a i.
 
Ak v rodine vládnu takéto zásady: kto nekradne, okráda seba i svoju rodinu, žijeme v demokracii, všetko je dovolené, sex je prirodzená vec pre mladého človeka, rodič má právo rozhodnúť, či dieťa príde na svet, alebo nepríde - to je jeho osobná vec, rozvod je rozhodnutie pre slobodu a i. - ale: sebazaprenie, úcta k starším, k rodičom, mravná zodpovednosť za každý čin, Boh, cirkev, sviatosti, plnenie náboženských povinností - toto všetko už patrí do starého železa, čo potom možno očakávať od dieťaťa, ktoré tieto zásady nasáva od útlej mladosti? Nie je to tak v tzv. kresťanských rodinách? Kresťanský rodič nemôže povedať: Choď, synček, dcérka, do kostola (vie, že sa tam ničomu zlému nepriučí), ak rodič sám kostol zďaleká obchádza a celé roky nepristupuje k sviatostiam, neodoberá hodnotné časopisy, ale zato sa v jeho rukách objavujú časopisy a knihy pochybnej hodnoty.
 
Aký príklad napr. dáva otec deťom, keď ho ani nenápadne manželke pomôcť v riadení domácnosti, ale zato v hostincoch vysedáva celé hodiny pri neplodnom politikárčení a kartách? Je drahota, ale na cigarety a alkohol musia byť hoci aj posledné peniaze, čo do rodiny prináša také správanie, každý vie. Aké reči sa vedú v rodine medzi manželmi, aké výrazy sa používajú pri výmene názorov a pred deťmi? Naše rodiny ničí alkohol, nevera, finančné hazardérstvo, snaha po ľahkom a rýchlom zbohatnutí. Zavládla akásiposadnutosť ľudí po bohatstve, najmä u nových tzv. podnikateľov i za cenu podvodov, predražovania tovaru bez mravných zábran. Ľudia chcú všetko mať v najlepšej kvalite, všade chcú byť, všetko chcú vidieť a počuť - cestovať do Egypta, na Cyprus, do Kalifornie i na Kanárske ostrovy. Mnoho takých a podobných nešvárov v rodinách zapričiňuje mravnú deštrukciu mladých ľudí, najmä zlý príklad rodičov. Vedia napr., kde sa ich deti túlajú do neskorých večerných hodín, s kým sa priatelia, do akých klubov chodia, aké časopisy sa im dostávajú do rúk? Otázok by bolo ešte veľa.
 
Je tu mnoho práce pre kňazov, učiteľov, vychovávateľov, reholníkov, mládežníkov, musia nachádzať a vyhľadávať spôsob privádzať mladých ľudí na správne cesty i tzv. "stratenú generáciu" mládeže, ako chrániť prichádzajúcu generáciu mladých ľudí pred zlom a úpadkom. Najhlavnejším činiteľom v mravnej, duchovnej a náboženskej obrode mládeže a tým aj celého nášho národa zostáva kresťanská rodina. Potrebujeme nové rodiny, ktoré nám vychovajú novú, ušľachtilú a obetavú generáciu, zapálenú za všetko, čo je dobré, šľachetné, pre šťastie nášho národa.
 
Ďeťom ktosi dal príklad....
Zdroj: Gréckokatolícky kalendár 1993, Byzant, Košice 1993, s. 72 -74
Autor: Štefan Miko - všetky články od tohto autora (1)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε