www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=939
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. apríl 2019     Meniny oslavuje: Jela

Zoεpédia - náhodný výber: Omofor, Diptychy, Trojica - dôkaz o Na....     pohľadnice

05.05.2017 | História | Čítanosť(2409)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slová povzbudenia

Slová povzbudenia
Budem hovoriť o povinnosti človeka a kresťana, obyčajne málo reálnej a obyčajne zle vykonávanej. O povinnosti dodávať iným odvahu. Ľahko sa zabúda, že kritika, ak má byť užitočnou a účinnou, musí byť konštruktívna, to znamená, že sa musí zapojovať do všeobecnej snahy o zlepšenie, do budenia energie.
 
Potreba dodávať iným odvahu.
Človek potrebuje vždy po určitom čase určitú dávku odvahy zvonku, potrebuje vo svojom živote slnečný lúč. Pomyslite na nádherné výsledky, ktorých môžete dosiahnuť, ak budete rozumne dodávať odvahy deťom. A súčasne si predstavte strašné účinky, ktoré sú výsledkom stáleho kritizovania a trestania. Všetci to dobre poznáme, pretože to pozorujeme na každom kroku: ulici, v električkách, vo vlaku a v autobuse.
Dieťa urobilo čosi tak, ako nemalo, akúsi maličkosť. Hneď spadá naň množstvo výčitiek. Sú zastrašované veľkými trestami. Tie hrozby sa ani nedajú uskutočniť. A dieťa si to uvedomuje lepšie než my. Len máloktorí rodičia dokážu naučiť trojročné až štvorročné deti poslušnosti, ktoré až dychtia po samostatnosti. Často sme svedkami takýchto scén: Dieťa nechce poslúchať rozkaz. Vie dokonale, že krikom a vzpurnosťou zlomí odpor starších. A rodičia ozaj kvôli svätému pokoju podľahnú. Potom si vylievajú svoj nepokoj na okolie. Oveľa rozumnejšie by bolo postarať sa, aby dieťa rozkaz vyplnilo a súčasne prispieť jeho slabej a chvejúcej sa vôli vhodnými slovami povzbudenia. Nie sľubovať bonbóny, alebo hračky, ale slovami, ktoré by povzbudili k dobru, ktoré by zdôraznili akýsi pozitívny čin a ktoré by ukázali, že od nich očakávame čosi viac. Mnoho detí by sa naozaj správalo lepšie v škole i v rodine, keby vychovávatelia a rodičia nešetrili natoľko pochvalou a múdrym povzbudením. A predsa slová nás nič nestoja, slová, ktoré povzbudzujú k činu, ktoré sú akoby kúzelným prútom uvoľňujúcim skryté energie. Môžeme to zistiť pri rozličných príležitostiach. Spomeňme si napr. ako sme sa naučili bicyklovať. Kto si nás kedysi posadil na sedielko, trošku nás pridržal, rozkázal pozerať pred seba, hovoril, aby sme nepozerali na stromy pri ceste, aby sme sa nebáli. „Ó, práve tak! Dobre, odvážne, ešte raz, seď ešte rovnejšie, a vidíš, ako ti už to dobre ide!"
Dodávanie odvahy uvoľňuje v nás vlastné sily a pôsobí, že nadobúda v nás prevahu to, čo je v nás lepšie. Upozornenie, týkajúce sa výchovy detí, vzťahuje sa tiež na dospelých. Predsa aj dospelí majú často povahu veľmi „detskú" a nedokážu odvážne kráčať dopredu; majú nedostatok skúseností, postrádajú smelý vstup do života.
Nezabúdajme, že nesmelosť je častým duševným stavom, ktorý nemusí byť zlý, ak neochromuje energiu a ak nevedie jednotlivca k tomu, aby sa uzavrel do seba. Musíme si uvedomiť, že okolo nás žije veľa osôb — mužov a žien, ktoré práve pre nesmelosť žijú uzavretí do seba, ako kvetiny pred východom slnka. Vieme, že slniečko otvára kvetinové kalíšky, kým chlad a tma ich uzatvárajú. Jediné slovo nádeje obsahuje magickú silu, ktorá môže spôsobiť rozkvet a prebudenie životnej energie.
 
Využiť príležitosti.
Obyčajne sme veľmi skúpi na slová nádeje, povzbudenia. Urobme spytovanie svedomia. Vy muži — opýtajte sa, či vždycky dodávate odvahu ženám ťažko pracujúcim pre vás a vaše deti. Dodávate im odvahu — dôveru, nielen akýmsi nepatrným „ďakujem", ale slovami pochvaly za dobrú iniciatívu, alebo zvláštnu obetavú námahu? Mnohí z vás sa zaiste domnievajú, že práca žien vyplýva len z povinnosti. V blížnom vidíte len dlžníka a na svoje vlastné dlhy nemyslíte?
A vy — ženy — pamätáte vždy na to, aby ste dodávali odvahu mužom v ich každodenných námahách, v ich snahách a starostiach? Pamätáte na to, že po dňoch vyčerpávajúcej práce, že po monotónnych úradných hodinách každý potrebuje ovzdušie toho optimizmu, ktorý sa rodí z dôvery, prejavenej mu osobami blízkymi?
Všetko, čo sa týka rodiny, týka sa tiež rozličných odvetví spoločenského života. Riaditelia a úradníci, vedúci a podriadení, zamestnávatelia a zamestnanci — všetci musia urobiť spytovanie svedomia. Každý očakáva od druhého človeka nielen odmenu. Očakáva, že sa ten druhý človek tiež u neho zastaví, že s ním prehovorí, že si všimne jeho existenciu.
Nič nedodáva toľko odvahy, ako bdelá pozornosť, preukazovanie skutočnej úcty, neočakávané slová uznania, pokiaľ nie sú prázdnymi formulkami, ale živým prejavom úprimnej sympatie. Poohliadnime sa okolo, vžime sa do postavenia ľudí, ktorí nás obklopujú, ľudí, ktorých často pokladáme len za nutné vedľajšie vecí, za nič neznamenajúce jednotky. Raz navždy musíme pochopiť, že ľudia, čo nás obklopujú, nie sú automaty, ani mŕtve predmety, ľudia, tí vrúcne túžia, aby sme im aspoň niekedy dokázali, že ich vidíme a že ich milujeme. Dodávanie dôvery a odvahy je jednou z tisícerých foriem lásky. Bolo by treba zdôrazňovať to viac, než sa to robí, — totiž dobré skutky ľudí. Noviny nás často zasypávajú správami o zločinoch, a krádežiach, o vraždách a sebevraždách. Nepíše sa príliš málo o dobrých skutkoch, o neznámych dôkazoch odvahy a heroizmu? Keby sme dokázali povzbudiť svojich blížnych k uskutočňovaniu tohto dobra, ktoré v nich drieme, po ktorom túžia, keby sme vedeli vo vhodnej chvíli jeden druhému povedať slová, ktoré nás robia lepšími, ktoré mobilizujú a povzbudzujú k činu - svet by bol lepší, oveľa lepší.
Umenie dodávať dôveru a odvahu je jedna tvár z mnohých podôb kresťanskej lásky. Je umenie, všetkým nám dostupné. Treba len mať otvorené oči a uši a srdce, vnímavé pre potreby blížnych. o. Ján Hirka ordinár (+)

 

Povzbudenie je darom lásky
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(2815)
Povzbudenie je darom lásky
Povzbudzujte sa navzájom!
16.10.2010 | Duchovné články | Čítanosť(3007)
Povzbudzujte sa navzájom!
Povzbudzujme sa
11.08.2010 | Duchovné články | Čítanosť(2465)
Povzbudzujme sa

všetky súvisiace články (5) »

13.04.2015 | Čítanosť(3814)
sk Sexuálne vyjadrenie lásky

všetky súvisiace články (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε