www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=961
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 14. november 2018     Meniny oslavuje: Irma

Zoεpédia - náhodný výber: Šaddaj, Lazaristi, Liturgické výzvy.     pohľadnice

30.10.2018 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(65)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Počiatky mukačevského biskupstva do užhorodskej únie

Počiatky mukačevského biskupstva do užhorodskej únie
Podľa prameňov zo 14. a 15. storočia, vznikla prevažná väčšina ruténských dedín na východnom Slovensku v období „valašskej kolonizácie“. Rusíni (ruténi) boli aj členmi vojenských hliadok a strážnej služby. Z toho si kúpili poľnohospodárske majetky. Tak na Slovensku už v 14 stor. máme Ruténov - pastierov, ale aj Ruténov-roľníkov.
 
Historik Halaga, o valašskej kolonizácii a formovaní východnej cirkvi v karpatskom oblúku: „Počas valašskej kolonizácii v Marmaroši a Beregu, sa vybudovalo ohnisko pravoslávnej viery v hrušovskom kláštore sv. Michala. Kláštor bol podriadený patriarchovi Carihradu na žiadosť valašských vojvodov v Marmaroši. Jurisdikcia hrušovského exarchu siahala až po Abov. Valašská kolonizácia obnovila modlitby a zvyklosti gréckej viery. Valašské právo pomohlo obnoveniu cyrilometodskej tradície na konci 13. Storočia.
 
Podľa Baziloviča veľký význam pre Uhorsko a jeho východných kresťanov malo litovsko-podolské knieža Teodor Koriatovič. Roku 1393 nedobrovoľne opustil svoje kniežatstvo v Podolí a našiel nový domov v Uhorsku. Žigmund, kráľ Uhorska ho prijal a daroval mu Mukačevské panstvo. Jeho ľudia sa usadili postupne v Berehovskej, Ugošskej a Marmarošskej župe. Založili asi 300 osád. Teodor Koriatovič bránil Rusínov pred uhorskou šľachtou. Pomohol postaviť grécko-slovanský kláštor na Černečej hore pri Mukačeve, ktorý sa stal duchovným centrom severovýchodného Uhorska. Jeho činnosť sa priaznivo prejavila aj v Šarišskej, Zemplínskej a Užskej župe. Na Zemplíne dal raziť drobné strieborné mince s cyrilským písmom. Pri kaplnke v Krásnom Brode dal vystaviť drevenú cerkov - chrám a kláštor. Stará ľudová tradícia ukazuje, že počiatky mukačevskej eparchie siahajú pred tatársky vpád na naše územie. Tatársky vpád veľmi narušil rozvoj náboženského života v Zakarpatsku. Obnova po tatárskych vpádoch trvala dlho.
 
Počiatky mukačevského kláštora siahajú až do čias vlády Ondreja I., ktorý si vzal za manželku Anastáziu, dcéru kyjevského kniežaťa Jaroslava Múdreho (1018-1054). S ruskou kňažnou prišli do Uhorska východní mnísi. Časť týchto mníchov sa usídlila na Černečej hore pri Mukačeve. Tak sa kláštor stáva náboženským a kultúrnym centrom kraja. Zachovaná listina zo 14.1.1660, uvádza, že pri Mukačeve pred niekoľko sto rokmi (ante aliquot centenos anos) vznikol kláštor baziliánov a v Mukačeve sídlili biskupi východného obradu. Prví mukačevskí biskupi prichádzali do Mukačeva z Haliče ako konsekrovaní biskupi. Mnísi ich najprv prijali ako igumenov a potom ich uznali za biskupov. Od r. 1491 v kláštore pri Mukačeve sídlil biskup Ján. M. Lacko píše: „Kráľ Vladislav II. nariadil všetkým rusnackým kňazom, aby boli podriadení a poslušný biskupovi Jánovi, sídliacemu v mukačevskom monastieri sv. Nikolaja. Postupne právomoc mukačevského biskupa rástla, o čom svedčí aj Dokument kráľa Ferdinanda I. z roku 1551- poverenie mukačevského biskupa Bazila spravovať aj územie Maramureša. V roku 1556 bol aj hrušovský kláštor, podriadený mukačevskému biskupovi.
 
V 16. a 17. storočí mukačevských biskupov svätili zvyčajne kyjevský alebo moldavský metropolitovia. Biskup Sergius píše, že aj keď prevláda pojem Rusín, či Rusnák sú na jeho území rôzne etnika: Rusíni, Rumuni, Slováci aj Srbi patriace do východného obradu.
 
Časť 1
Zdroj: Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (5)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε