www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=962
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 10. apríl 2021     Meniny oslavuje: Igor

Zoεpédia - náhodný výber: Aura, Boží Duch v tebe vol..., Svetlo.     pohľadnice

26.11.2018 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(4095)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Užhorodská únia – genéza a uzavretie

Užhorodská únia – genéza a uzavretie
V prvej polovici 16. storočia nastali v Uhorsku zmeny, ktoré ovplyvnili jeho ďalší vývin. 1. Vplyv tureckej invázie. 2. Porážka uhorských vojsk pri Moháči (r. 1526), a smrť uhorského kráľa Ľudovíta II. Okrem neho padli aj významné osobností aj kňazi, čo vnieslo dezorganizáciu do života v Uhorsku. 3. Nástup Habsburgovcov na uhorský trón, ktorý vytvoril nesúhlas a odpor veľkej časti uhorskej šľachty, ktorá zorganizovala odboj proti tomuto právnemu aktu a stavu. 4. Myšlienkové prúdy, ktoré sa šírili zo zahraničia v podobe anabaptizmu, protestantismu a rôznych filozofických koncepcií, ktoré spochybňovali katolícky univerzalizmus. V mnohých dedinách o viere rozhodovali ich zemepáni.
 
Uhorská šľachta sa rozdelila. 1. pozvali na trón Habsburgovcov z Rakúska, 2. druhí prehlásili za kráľa vojvodu Jána Zápoľského. Z týchto vnútorných rozporov najviac vyťažili Turci, ktorí v roku 1541 dobyli Budín.
 
Uhorsko sa rozdelilo na tri časti:
1. Západné Uhorsko pripadlo Habsburgovcom
2. Stredná časť krajiny patrila Turkom
3. Z východnej časti sa vytvorilo „Sedmohradské kniežatstvo“, ktoré vyhlásilo Jána Žigmunda, syna Jána Zápoľského za Sedmohradské knieža. Boje o trón medzi kniežatami a Habsburgovcami trval až do roku 1711, kedy Habsburgovci zvíťazili.
 
Ťažkosti v cirkevnom živote prichádzali zo strany zemepánov a kniežat, ktorý sa miešali do volieb biskupom aj kňazov. Mukačevský kláštor bol veľmi obliehaný a neustále boli biskupi a kňazi k nemu patriaci terčom ponižovania a núteného prispôsobovania sa viere zemepánov, čo sa im nepodarilo úplne dosiahnuť vďaka pevnej viere ľudu a biskupov. Keď títo zemepáni prešli na protestantizmus, snažili sa v tomto smere ovplyvňovať aj svojich poddaných. Mukačevský kláštor sv. Mikuláša na Černečej Hore pri Mukačeve je počas vojnových zápolení neraz vydrancovaný. Sedmohradské kniežatá sa veľa ráz pomstili mukačevským biskupom za to, že sa postavili na stranu Habsburgovcov. Zničili fundančné listiny a dokumenty o rozličných privilégiach. Tak napr. biskup Bazil II. preto osobne vyhľadal v Prahe cisára Maximiliána a informoval ho o neutešenej situácii. Mukačevskí biskupi postupne prišli o všetky výsady a privilégia a preto, že nenašli ochranu ani u cisára, obracajú sa na Rím. Toto územie bolo akou si deliacou čiarou medzi východom a západom, nielen na mape, ale aj kultúrne, mocensky a nábožensky, pričom objavujúci sa proces zjednocovania bol vlastne len oficiálnym potvrdením nikdy neprerušenej orientácie na Rím.
 
V polovici 16. storočia v Uhorsku začína proces rekatolizácie. Dôležitú úlohu v ňom zohrali ostrihomskí arcibiskupi: Mikuláš Oláh (1553- 1568), František Forgách (+1615) a Peter Pázmány. Jeho zásluhou sa vrátili mnohé rodiny v Uhorsku späť ku katolíckej cirkvi. Mukačevské panstvo bolo od roku 1588 v rukách protestantských zemepánov, čo malo neblahé následky pre cirkevný život mukačevského biskupstva. Protestanti sa všemožne usilovali dostať pod svoj vplyv aj jednoduchý ľud. Uhorská šľachta čoskoro vybadala zámery protestantov. Za pomoci rímskokatolíckych misionárov - rehoľníkov pokúsila sa o latinizáciu Zakarpatská. Snahy protestantov i katolíkov boli márne. Za danej situácie sa ukázalo jediné riešenie a to Únia.
Zdroj: Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (15)
Užhorodská únia –
22.05.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3582)
Užhorodská únia – "v praxi"
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
27.03.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3981)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
17.01.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(4330)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε