www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=964
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 4. marec 2021     Meniny oslavuje: Kazimír

Zoεpédia - náhodný výber: Manna, Zástavy - cirkevné, Trojica - Najsvätejš....     pohľadnice

17.01.2019 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(4305)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2

Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
Zjednoteniu napomohol syn Juraj Drugeth III., ktorý sa vrátil do katolíckej cirkvi. Od roku 1605 bol pánom humenského panstva. Úprimne si prial zjednotenie na svojom panstve, preto si zavolal z Poľska gréckokatolíckeho biskupa Atanáza Krupeckého (1610-1652), ktorý v septembri roku 1613 prišiel do Humenného. S ním prišli aj dvaja jezuiti. Tento posledný fakt je tiež veľmi dôležitý pre pochopenie neskoršej nedôvery zo strany niektorých „neprajníkov“ Únie, ktorí si mysleli, že prehlásenie Únie znamená otvorené hlásenie zrieknutia sa starodávnej byzantskej cyrilometodskej tradície a obradu a jej zámenu za latinskú. Verejné prehlásenie zjednotenia sa malo uskutočniť na sviatok Zoslania svätého Ducha roku 1614 na pútnickom mieste Krásny Brod, pri posviacke nového chrámu. Duchovenstvo bolo pripravené, ale ľud nie. A neprajníci pobúrili ľud a celá akcia sa skončila neúspechom.
Mukačevský biskup Bazil Tarasovič (1634- 1646), pripravoval úniu s Rímom. Dostal sa do nemilosti u zemepána Juraja Rákoczyho, ktorý ako kalvín robil prekážky zjednoteniu. Dokonca biskupa vzali od prestola počas sv. liturgie a uväznili ho. Až kráľ Ferdinand III. ho dostal na slobodu. Vzdal sa biskupstva a odišiel do mesta Nagykálló. V máji 1642 zložil vo Viedni pred cisárom a apoštolským nunciom katolícke vyznanie viery. A začal spravovať západnú časť svojej eparchie, kde aj naďalej šíril myšlienku únie medzi veriacimi a duchovenstvom. Tarasovič, aby sa vrátil do Mukačeva, bol nútený sa zriecť zjednotenia. Bál sa nebezpečenstva kalvinizmu medzi nezjednotenými. No svoj postoj k únii, potvrdil aj doporučením svojho nástupcu Petra Parthéna Petroviča za biskupa. Petrovič a bazilián Kosovický chodili z dediny na dedinu a všade šírili myšlienku únie. S priaznivými myšlienkami svojej apoštolskej práce za zjednotenie išli do mesta Eger (Jáger) ku katolíckemu biskupovi Georgiovi Jakušičovi ohlásiť snahu zjednotenia s katolíckou cirkvou a dojednať formálny vznik únie.
Užhorodská únia bola uzatvorená 24.4.1646 v hradnej kaplnke Drugethovcov v Užhorode za prítomnosti jágerského biskupa Jakušiča, grófky Anny Jakušičovej, (manželky nebohého Jána Drugetha), baziliánov Petra Parthéna Petroviča a Gabriela Kosovického, ako aj prítomných 63 kňazov východného obradu. Akt Užhorodskej únie bol potvrdený 14. mája 1648 ostrihomským arcibiskupom a prímasom Uhorska Jurajom Lippayom, ktorý až následne v roku 1651, informoval o tom Svätú Apoštolskú Stolicu v Ríme. Únia bola prijatá v Užskej, Zemplínskej, Šarišskej, Abovskej, Turnianskej aj Gemerskej župe, v r 1733 aj v Berehovskej, Ugočskej a Marmarošskej župe. V Mukačevskej eparchii v roku 1759 už nebolo oficiálne nezjednotených veriacich. Od roku 1651 bola požiadavka zriadiť samostatné gréckokatolícke biskupstvo. žiadali to aj gréckokatolíci stolíc Spišskej, Turňanskej a Gemerskej z spišského prepošstva. Biskup Parthénius prijal v roku 1651 biskupskú vysviacku v Belehrade (Sedmohradsku) z rúk arcibiskupa Štefana Simonoviča. Mnísi na Černečej Hore privítali mukačevského biskupa. No Zuzanna Lorántffy, vdova po Jurajovi I. Rákoczim, zamietla Parthénia a vymenovala za mukačevského biskupa Jaonnicia Zejkana. Nepomohol ani cisár Ferdinand III. Biskup Parthénius sa musel vrátiť do Užhorodu. Ostrihomský arcibiskup Juraj Lippay žiadal pre Parthénia potvrdenie na mukačevský biskupský stolec z Ríma (už 10. septembra 1651), ale potvrdenie bolo vydané dňa 8. júna 1655 pápežom Alexanderom VII. (1655-1667). Mukačevská eparchia až do roku 1664 zostala rozdelená na dve časti. 
Zdroj: Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (15)
Užhorodská únia –
22.05.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3559)
Užhorodská únia – "v praxi"
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
27.03.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3956)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
Užhorodská únia – genéza a uzavretie
26.11.2018 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(4077)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε