www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?citaren&id=969
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 6. júl 2020     Meniny oslavuje: Patrícia, Patrik

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - b..., Kadideľnica, Tradicionalizmus.     pohľadnice

22.05.2019 | História | Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. | Čítanosť(3191)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Užhorodská únia – "v praxi"

Užhorodská únia –
V roku 1703 sa z Poľska vrátil František II. Rákoczi, ktorý zorganizoval povstanie proti Habsburgovcom. Biskup de Camelis odoprel prísahu vernosti Františkovi II., ten ho zato vykázal z krajiny a nútil ho vzdať sa biskupstva. Preto sa utiahol do Prešova, kde aj zomrel 22. augusta 1706. Jeho smrťou skončilo veľké dielo, a gréckokatolíci stratili veľkú osobnosť.
 
V ďalšom období bol mukačevský biskupský stolec neobsadený. Ján Jozef Hodermarský (1707-1716) ako generálny vikár De Camellisa, za povstania Františka II. Rákocziho sa postavil na stranu cisára a preto musel utiecť na východné Slovensko. Aj keď ho cisár menoval biskupom, Rím to nepotvrdil. Napriek starobylej tradícii a historickým dokumentom jágerský biskup si osvojil moc. Aj napriek tomu, že Užhorodská únia bola podpísaná pod podmienkou, že gréckokatolíci budú mať svojho vlastného biskupa nimi zvoleného a potvrdeného Apoštolským stolcom. No kánonické uznanie Apoštolským stolcom nastalo až v roku 1771.
 
Situácia sa vyvinula tak, že jágerský biskup Štefan Telekéši menoval na čelo mukačevskej eparchie do hodnosti generálneho vikára Juraja Bizancija (1716-1733), ktorého pápež Klement XI. bulou zo dňa 5. februára 1716 menoval najprv vikárom a o dva mesiace biskupom. Ustanovenia Zamoščskej synody riešili otázky gréckokatolíckeho obradu, ktorá sa v auguste 1720 uskutočnila za účasti hierarchie a duchovenstva z gréckokatolíckych biskupstiev, nachádzajúcich sa na území poľského kráľovstva v poľskom mestečku Zamošč. Prácam tejto synody predsedal apoštolský nuncius v poľskom kráľovstve Hieroným Grimaldi. Na synode boli prijaté dekréty, v ktorých sa aplikovali viaceré ustanovenia Tridentského snemu na podmienky Východnej cirkvi. O metropolitovi, biskupoch a kňazoch. Okrem toho tu boli riešené otázky cirkevnej administrácie a obradového charakteru a najmä to, čo sa týka vysluhovania jednotlivých sviatostí.
 
Pápež Benedikt XIII. schválil ustanovenia tejto synody 19. júla 1724 pod titulom Synodum Provincialem Ruthenam. Synoda platila aj pre ukrajinské biskupstvá. Dlhší čas nebolo jasné, aký vzťah, či záväznosť majú ustanovenia tejto synody pre gréckokatolícku cirkev mimo územia poľského kráľovstva. Gréckokatolíci Uhorska boli pod správou mukačevskej eparchie a tá bola závislá na rímskokatolíckom jágerskom biskupstve.
 
11. marca 1726 sa v Jágri uskutočnilo stretnutie rímskokatolíckej biskupskej konzistórie s predstaviteľmi mukačevskej gréckokatolíckej eparchie. Na čele delegácie bol generálny vikár Ján Hodermarský a ďalší 17 archipresbyteri zastupujúci duchovenstvo eparchie. Všetky štatúty prekonzultované a prijaté na tomto jágerskom stretnutí sú aplikáciou Zamoščskej synody na podmienky mukačevskej eparchie. Druhým krokom uvedenia uzáverov Zamoščskej synody do života mukačevskej eparchie bola tzv. Sevľušská synoda gréckokatolíckeho duchovenstva z 3. februára 1727 v obci Nagy Szolos, (Sevľus) v Ugočskej župe. Cieľom stretnutia bolo potvrdenie únie v Ugočskej župe, ale zároveň sa potvrdili aj uzávery jágerského stretnutia dotýkajúce sa aplikácie dekrétov Zamoščskej synody. Potvrdzuje to zápisnica z tejto synody, prepísaná cirkevným historikom Michalom Lučkajom v diele“ Historia Carpato-Ruthenorum“, kde sa doslovne hovorí: „Najprv boli prečítané uzávery stretnutia posvätného jágerského biskupského konzistória, prijaté 11. marca 1726 a následne tu bola osobitným spôsobom prijatá skúsenosť ruténskej provinčnej synody, konanej v meste Zamošč roku 1720 a potvrdenej rímskym pápežom Klementom XI.
Zdroj: Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Autor: Prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. - všetky články od tohto autora (12)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
27.03.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3577)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 3
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
17.01.2019 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3986)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie 2
Užhorodská únia – genéza a uzavretie
26.11.2018 | História | Prierez dejinami Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. | Čítanosť(3823)
Užhorodská únia – genéza a uzavretie

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε