www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?forum&show=comments&id=159
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Diskusné fórum

Dnes je: 25. február 2018     Meniny oslavuje: Frederik, Frederika

Zoεpédia - náhodný výber: Breviár, Asketika, Biskupská berla.     pohľadnice

Diskusné fórum (téma)

Miestnosť: Rôzne - Ak neviete, kam máte zaradiť svoj príspevok, tak Vám je k dispozícii táto miestnosť.
04.11.2011 - 17:00 | Čítanosť(21458)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(27)

Meno:?
E-mail:
WWW:
Predmet:?
Text:?

<b>text</b> - text
<i>text</i> - text
<u>text</u> - text
Kontrolný kód:?
    
Položky vyznačené tučným písmom sú povinné !
 
04.11.2011 - 21:58 | Michael
Re: Relevantnosť tejto otázky [Reagovať]
Môžeš byť konkrétna. Lebo na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Ja osobne som sa v cirkvi nestretol s hore uvedenými aspektami a preto by ma zaujímalo, podľa akej skúsenosti môžeš tu niečo také napísať. Naschvál som zvýraznil to slovo skúsenosť, lebo také že niekto povedal, že počul od toho a toho,.... robí túto otázku irelevantnou.
 
05.11.2011 - 06:17 | Zita
Re: Relevantnosť tejto otázky [Reagovať]
Michael, ak by Ti neprekážalo, chcela by som počkať na viacero odpovedí. Zatiaľ trvám na tom, že otázka je v poriadku a dá sa na ňu odpovedať.
 
08.11.2011 - 07:19 | Anna
Re: Re: Relevantnosť tejto otázky [Reagovať]
Kniha Múdrosti 2, 23 — 3, 9

"Lebo Boh stvoril človeka pre neporušiteľnosť,
urobil ho obrazom svojej podoby,
závisťou diabla však prišla na svet smrť
skúsia ho tí, čo sú jeho korisťou."
Tak ako už povedal Jozef, všetci čo tvoríme Cirkev sme hriešní, ale máme dar - milosrdenstvo nebeského Otca. Včera večer na Lumene sa tejto otázke venoval biskup Tkáč, bola o pohoršení. Pekne to tam rozobral. Stálo by za námahu vyhľadať si to v archíve, samozrejme ak máte o danú tému problematiku vážny záujem.
 
08.11.2011 - 12:38 | Zita
dieťa a kameň [Reagovať]
ďakujem za tip. už na začiatku je čudne definované, že kto je dieťa. a tiež kameň na krk a hodenie do mora by si zaslúžilo viac pozornosti, pretože práve tu sa môžeme niečo priučiť a neopakovať dookola tie isté chyby.
 
05.11.2011 - 14:34 | Jozef |
Re: [Reagovať]
Lebo články v Plus 7 dní berieš príliš vážne.

Cirkev je svätá, ale tvoríme ju mi hriešnici. Kto je bez viny, nech hodí do nej kameň.
 
05.11.2011 - 15:43 | Zita
Re: [Reagovať]
1. Na to, že ma nepoznáš, trochu odvážne tvrdenie.
2. Nič nehádžem, chcem iba diskutovať a to bez tradičných fráz.
 
07.11.2011 - 11:45 | Jozef |
Re: Re: [Reagovať]
Ten časopis som všeobecne myslel ako jeden kanál, ktorým tečú isté rovnorodé informácie.
 
09.11.2011 - 13:31 | defensor fidei
Re: [Reagovať]
Prečo je to tak?Lebo my ľudia sme takí.Pán Ježiš povedal,že kúkoľ i pšenica budú ráasť spolu a oddelené budú až na konci časov.
 
09.11.2011 - 16:45 | Zita
ďakujem [Reagovať]
Ďakujem za odpoveď.
 
09.11.2011 - 17:17 | Zita
pracovný návrh :) [Reagovať]
1. Autorita: Nik nemôže mať autoritu, kto nekoná tak, ako káže.
2. Morálka: Áno, ak niekto káže o tom, ako sa správať, má byť príkladom.
3. Úprimnosť: A odvaha na ňu. Má ju niekto z vás, páni? :)
4. Psychológia: Využívať poznatky vedy, psychológie a komunikácie. Pri vstupe na štúdium využívať testy emocionálnej a sociálnej inteligencie.
5. Povedať pravdu: Myslíte, že niekto nemôže byť spasený iba preto, že nie je veriaci?
6. Deti a chorí: Ak sú služby pre deti a ich behanie po kostole je v poriadku, je namieste otázka akceptácie prejavov choroby človeka (nie infekčných). Chcem požiadať kompetentných aby sa začalo konať aj niečo v tomto. Vyzývať ľudí na akceptáciu chorých ľudí, služby pre chorých alebo vyhradený priestor v chráme pre chorých. Nie všetky prejavy kašľa sú infekčné, nie každý, kto sa mrví, je posadnutý zlým duchom ...
7. Ak sa už niečo zle stane, lebo sme slabí, je dôležité, čo bude ďalej, ako sa k tomu kompetentní postavia, ako to farár povie pri kazateľnici a porieši s ľuďmi ...
8. Slovo: Nejde mi konkrétne o veľké kauzy ale o každodenný život v farnosti a často účelové kázne. Ak chce niekto kázať slovom, nech sa na to zodpovedne pripraví. Aj keď sa primárne javí, že ľudia nepočúvajú a sú hlúpi, často opak je pravdou.
9. Zodpovednosť a pracovitosť: Dve rady pre nás všetkých :)
10. Nejde o to, kto z koho ale ako neopakovať dookola tie isté chyby.

Pár postrehov, ktoré má trápia a chcela som, aby ste o tom vedeli. Poprosím o otvorenú myseľ pre možné terminologické nepresnosti.
Ďakujem.
 
10.11.2011 - 14:29 | Anna
Re: pracovný návrh :) [Reagovať]
Zaujal ma bod č.5. Povedať pravdu: Myslíte, že niekto nemôže byť spasený iba preto, že nie je veriaci?
- Ježiš povedal:" Ja som cesta, pravda a život. " Naozaj v nikom inom niet spásy okrem Krista. Prišiel preto, aby sme mali život, a to v hojnosti (porov. Jn 10,10). Misijná práca je tak rozšírená, že naozaj už takmer celý svet vie o Kristovi a jeho vikupiteľskom diele. Je len na každom jednotlivcovi pre koho a čo sa rozhodne. My veriaci sme tiež misionármi vo svojom okolí, len ide o to ako sa správame ako šíritelia učenia Ježiša Krista. Príklad je najlepší spôsob výchovy - evanielizácie.
Každý bod by sa dal takto rozobrať. Dobrá téma,ďakujem.
 
10.11.2011 - 16:11 | Zita
Re: Re: pracovný návrh :) [Reagovať]
Za málo, mám tých postrehov viac :).
Myslíte, že židia, moslimovia, budhisti, ..., ateisti, keď konajú podľa normálne sformovaného svedomia nebudú v nebi? Veď o poslednom súde sa v Biblii píše, že bol som hladný, dali ste mi jesť ...
Keby mi to niekto vysvetlil :)
 
10.11.2011 - 21:40 | Michael
Re: Re: pracovný návrh :) [Reagovať]
V jednej dobrej dogmatickej knihe: Ježiš z Nazareta - Záchrana ľudí......čítam v obsahu: Kristus vzal na seba naše hriechy, Kristus za nás zomrel, Kristus sa za nás obetoval, Kristus nás vykúpil, Kristus za nás zadosťučinil,....ku každej tejto téme je niečo napísané. Ale mňa práve oslovilo to, že neustále tu je napísané Kristus ...., Kristus ...., Kristus....
Kde tým mierim???? Že skutočne spasiť sa dá jedine cez Krista a v Kristovi. Aj keď mnohí povedia, že veľa je takých, ktorí žijú správne, nekonajú hriechy, sú svedomití, slušní.....ale sú inej viery, resp. neveria v Krista tak prečo oni nemôžu byť tiež spasení. Odpoveď na to: Ak robia cez svoje svedomie dobro, tak potom im nič nebráni aby pri kontakte s kresťanstvom neuznali Krista za svojho Spasiteľa a tak žili život naozaj v spáse, lebo tie isté hodnoty hlása aj Ježiš.

Isté je jedno: "Lebo vôľa môjho Otca je, aby každý, kto vidí Syna a verí v neho, mal večný život; a ja ho vzkriesim v posledný deň." (Jn 6, 40)
Nič sa nevraví o tom, že stačí Ježiša len vidieť, počuť o ňom, .....a už budeme spasení. Je potrebné v neho UVERIŤ. On je ten kmeň-vinič cez ktorého môžeme byť spasení
 
11.11.2011 - 06:44 | Zita
Re: Re: Re: pracovný návrh :) [Reagovať]
1. Michael napíš bibliografické údaje tej knihy.
2. To každé náboženstvo má takú svoju dogmatikcú knihu, tipujem :)
3. Podľa ovocia ich poznáte a bol som smädný, dali ste mi jesť ... to ma vedie k tomu, že tie miliardy ľudí, ktorý neveria naše náboženstvo ale žijú ako majú, pôjdu do neba.
4. Prečo ľudia, od ktorých by sme si mohli brať príklad aj my veriaci, nechodia do kostola? No tých dôvodov je veľa a najčastješia príčina je tá, že sa stretli s človekom, čo vojsť, nevchádzal a druhým vojsť bránil.
 
11.11.2011 - 08:01 | Michael
Re: Re: Re: Re: pracovný návrh :) [Reagovať]
1. Paločko Štefan: Ježiš z Nazareta - Záchrana ľudí, 2010
2. Jasné, že má každé náboženstvo nejakú knihu o pravdách svojej viery. Tak ako má každá firma svoj štatút, zameranie, ciele,......tak podobne v prenesenom význame to je aj v Cirkvi ale aj ostatných náboženstvách a sektách.
3. Nemôžeš na základe jedného citátu z Biblie povedať, že takto to je a basta a nikto ma o tom nepresvedčí. Takto to robili aj Árius, Nestorius a mnohí iní a Cirkev ich v momente označila za heretikov-bludárov.
Ved len si predstav tvoju myslienku v realite v nebi: Príde niekto kto Krista vôbec neuznával, žil a modlil sa k Alahovi (a pritom vedel, že je Kristus a poznal jeho ideály a normy života - skrátka vedel, že Kristus chce lásku a porozumenie) a tiež žil lásku a porozumenie. A teraz ten moslim je v nebi a čo povie Kristovi: vďaka že si ma tu zavolal, síce som sa k tebe vobec nemodlil, neveril som v teba ako svojho Záchrancu, Spasiteľa,.....ale nakoniec som spasený to je super. V tom je problem, že ak neveríš v Krista, neveríš potom ani v jeho spásonosné dielo a ak neveríš v jeho zásluhy na našej spáse nemôžeš prebývať s ním v nebi a tváriť sa naďalej, že ťa nepoznám.

Ak by ti niekto záchranil život niekde na Domaši, chodila by si okolo toho človeka s tým že vďaka ale to mi stačilo ďalej už pre mňa nie si podstatný, ja si budem žiť nový zachraneny život s tym že ta nepoznam.


Koniec koncov ak si kresťanka: Nie je dobre zahravat sa s takymi myslienkami typu: kazdy bude spaseny. Lebo prave dogmy Cirkvi vravia o tom, že kto neveri, že spása človeka je dana jedine skrze Ježiša Krista a kto si mysli, ze bez viery v Krista moze byt spaseny nech je exkomunikovany. (parafrazovane)
 
11.11.2011 - 08:28 | Zita
kam pôjdu? [Reagovať]
1. Ďakujem za tip.
3. Úplne súhlasím, že na základe jedného, dvoch, troch citátov z Biblie sa nedá povedať, že takto to je a hotovo. To som tým povedať nechcela a ospravedlňujem sa. Ale kam pôjdu? majú svoje nebo alebo rovno do pekla?
K Tvojmu záveru sa vjadrovať nebudem, lebo to nesúvisí s témou. Iba krátko, ja viem komu a prečo verím.
 
25.11.2011 - 06:45 | Anna
Re: Re: Re: Re: Re: Večný život :) [Reagovať]
Pozdravujem, jednoduché a zrozumiteľné vysvetlenie - super. Ale mám otázku, ako to je s ľuďmi pred Kristom. Nikto z ľudí si predsa nevyberá do akej doby, rodiny, alebo náboženstva sa narodí? Vždy pri čítaní ma zarazí veta o Jánovi, hoci bol najväčší z mužov na zemi, v nebeskom kráľovstve bude najmenší. A je to len preto, že zomrel pred Kristom, napriek tomu že ho osobne poznal. A čo potom s takými veľkými mužmi ako sú Abrahám, Izák, Jakub, Jób, Daniel, a iní veľkí ale aj malí ľudia pred Kristom?
 
18.11.2011 - 08:27 | Zita
Re: [Reagovať]
Nebo je jedno a všetci, ktorí v živote vedeli, čo je láska a tak aj konali, tam budú! :)
 
18.11.2011 - 08:31 | Zita
Re: [Reagovať]
Základ je láska.
Veľa zákonov v "cirkvi" bolo napísaných pre nadobudnutie a udržanie moci.
 
11.02.2012 - 19:55 | Zita
Re: [Reagovať]
Ach, škoda, že tu niet s kým diskutovať :(
 
12.02.2012 - 11:18 | Zita
Re: [Reagovať]
Tak OK. Ďakujem za príspevky. Dúfam, že som sa nikoho nedotkla a idem sa radšej starať o obed (bol som hladný a dali ste mi jesť ... :)).
 
27.04.2012 - 07:15 | Zita
odkaz [Reagovať]
otcovi arcibiskupovi:
Buďte sám sebou! ste predsa jezuita, prečo to na kázňach nevidno. Nebojte sa! :) pozdravujem Vás s modlím sa za vás :)
 
29.04.2012 - 15:00 | Zita
Re: odkaz [Reagovať]
otcovi arcibiskupovi:
1. nič bombastickejšie sa nedalo povedať, ako to, že viera žije :), že sviatosti, hlavne spoveď a eucharistia ... snáď jedna veta o Matke Božej ... tiež pôst a modlitba k tým sviatostiam.
2. slobodná vôľa a rozum - nemože sa preceňovať, ešte sme ho nezačali poriadne používať. ako keby sme sa báli, že nás to zavedie od Pravdy, ale to sa nikdy nestane :)najnovšie teórie fyziky potvrdzujú to, čo je v Biblii :)
ďakujem za cudzie slovo, oddnes viem, že trichotómia nie je choroba :)

No mám toho viac, ale nechám to tak, snáď iba toľko, že nie cestovanie skrz Slovensko je obeta ale vypočuť si príhovor otca správcu bola obeta :)

tak nejako :
 
30.04.2012 - 06:34 | Zita
oslovenie [Reagovať]
otec arcibiskup:
no nedá mi :)
skúsme oslovenie typu: Milovaní, najdrahší, Drahí priatelia ... :)
kázeň v chráme pre ľudí, kde sú si všetci rovní. nie akademická pôda alebo úradné zasadanie. aj pápež takto sa prihovára.
 
02.05.2012 - 06:41 | Zita
zvonček [Reagovať]
otec arcibiskup,
počas liturgie a preovšetkým pred premenením anjeli nevedia čo skôr od šťastia a mi zbierame peniaze. skúsme sa nad tým zamyslieť, či by sa to nedalo ináč. ... tiež zvonček pri hrobe a pri jasličkách ...
 
18.06.2012 - 18:08 | Zita
otec arcibiskup [Reagovať]
otec arcibiskup: keby ste vedeli, koľko ľudí Vás úprimne má rado ...
a nie je náhoda, že máme arcibiskupa jezuitu. musíte využiť všetky dary: fyzické a psychické zdravie, silu, vzdelanie, kňazské biskupské svätenie ... hlavu hore, niet sa čoho báť. musíte byť úprimný a sám sebou. sv. otec Ján Pavol II. bol preto takú úspešný, lebo autenticky žil svoj život, komunikoval, nezosmiešňoval ...
musíme si viac dôverovať a to sa dá iba v úprimnej komunikácii a zosúladeniu skutkov so slovom.
 
18.06.2012 - 18:23 | Zita
Re: [Reagovať]
ešte som chcela: nemôžeme sa porovnávať s inými biskupstvami ale so životom Ježiša.
 

Copyright © 2006-2010 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok |

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2010 zoε