www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?forum&show=comments&id=65
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Diskusné fórum

Dnes je: 25. apríl 2018     Meniny oslavuje: Marek

Zoεpédia - náhodný výber: Jakubova liturgia, Minea, Tretia nedeľa Veľkéh....     pohľadnice

Diskusné fórum (téma)

Miestnosť: Rôzne - Ak neviete, kam máte zaradiť svoj príspevok, tak Vám je k dispozícii táto miestnosť.
08.10.2009 - 12:12 | Čítanosť(65535)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(142)

Meno:?
E-mail:
WWW:
Predmet:?
Text:?

<b>text</b> - text
<i>text</i> - text
<u>text</u> - text
Kontrolný kód:?
    
Položky vyznačené tučným písmom sú povinné !
 
11.10.2009 - 17:46 | Alzbeta
Re: [Reagovať]
Velmi pekne dakujem za odpoved, ale administrator na stranke www.grkatpo.sk uz ma nechce pustit , aby som sa opytala,kedy to mienia zaviest podavat sv. prijimanie aj detom.V zivote deti je to velmi dolezita vec a mam s tym velku skusenost.
 
12.10.2009 - 16:02 | titi
eucharistia malym detom [Reagovať]
Aj mne je z toho smutno, ze zrazu detom neumoznoju dosasne prijimat eucharistiu, nakolko moje dieta prijima od narodenia a teraz ako 2,5 rocna nechape, preco nemoze Jezisa, vidim v tom velky dar nasej vychodnej cirkvi, ze mame tuto mozost davat detom eucharistiu hlavne v dnesnom svete,lebo ci zijeme na zapade alebi na vychode nase deti su bombardovane tou istou spinou, a tak nech ich Boh premieta svojou milostou, NECH SU NASE DETI ZIVENE KRISTOM!!!!
Verim ze aj nasi otcovia biskupi tuto otazku skoro doriesia a ze budu mat napamati nase male deti.
 
13.10.2009 - 10:41 | alzbeta
Re: [Reagovať]
Ospravedlnujem sa administratorovi, uz mozem na stranku.Skutocne nech nase deti budu zivene Kristom skor,nech ich nakrmi svet svojimi ohavnostami,Verim nasim otcom biskupom a vyuziju tu jedinecnu moznost v nasej vychodnej lit.Je to nieco uzasne ako moze Kristus ucinkovat v srdci deti a zaroven aj v srdci rodicov a celej rodine.Verim....ze to bude skoro ako je na zapade...
 
16.10.2009 - 16:35 | andrea
pokracovanie z odkazov naozaj to patri na disk.for [Reagovať]
"Som rad, ze to tak beriete. Ale v mojom okoli vidim viac percent rodicov, ktorym by to bolo jedno, lebo vidim ako oni su horlivi, musia byt aj ich deti, ale tie velmi nie su, tak ako by to chceli rodicia.

Pochopte jednu vec: Podavat Eucharistiu detom je nasa tradicia!!!, ktora sa ale nekonala roky a roky. A zrazu sa ma hned zacat. Nik o tom nehovoril pred 20. rokmi pred 40. Ale teraz to niekoho napadne tak makaj a konaj. Vsetko ma svoj proces. Sl. liturgikony sa v Rime schvalovali roky a roky. A dockali sme sa. Tak vyckajme kusek casu a ja verim, ze to az tak dlho nebude!

Vdaka"

"Ale teraz to niekoho napadne tak makaj a konaj."

TAk verim aj ja ze to dlho nebude lebo my zostarneme a deti vyrastu.
Nemyslim na to ze hned, ale tato otazka tu nie je len spred 1 -2 tyzdnov, ale uz viac ako 5 rokov len sa k tomu nikto nevyjadroval.

Mrzi ma nejednostnost v eparchiach, nakolko aj
z mojej rodiny, ako z mnohych rodin, su rozstruseni po republike a rovnako stare deti jedny mozu prijimat a jednz nemozu, toto ma mrzi, lebo detom sa to vysvetlit neda a modlim sa, aby si z toho neodniesli zranenie.
Verim ze nasi otcovia biskupi sa zjednotia a modlim sa za to aj s detmi aby ich rozhodovanie bolo vedene Bozim Duchom.
 
17.10.2009 - 21:33 | andreios |
Re: [Reagovať]
"tato otazka tu nie je len spred 1 -2 tyzdnov, ale uz viac ako 5 rokov"

Kdeže 5 rokov! Prvý jasný impulz dáva Druhý vatikánsky koncil (OE, 1965), právne záväzné nariadenie dáva kódex kanonického práva - promulgovaný 18. 10. 2009 - teda zajtra to bude 19 rokov! Jasne je to nariadené aj v Inštrukcii na aplikáciu bohoslužobných predpisov CCEO (zo 6. januára 1996).

A myslím si, že ak raz niečo nariaďuje najvyššie autority Katolíckej cirkvi (viď Orientalium Ecclesiarum a CCEO), tak to nemôže byť zakázané.
 
18.10.2009 - 12:43 | andrea
Re: andreios [Reagovať]
Viem ze tie veci su viac rokov, len som tym myslela, ze viac ako 5 rokov nase deti a nie je ich malo v po eparchii pristupuju k eucharistii od narodenia, a nikto sa k tomu oficialne nevyjadril a tak sa tu miesalo v knazkych radoch ano, inde nie, inde strach...kazdy ma na to nejaky dovod, a teraz cca 2 tyzdne dozadu je tomu dane oficialne "zatial v po nedovolene".
Mrzi ma to, kvoli nasim detom. Nase dieta malo dnes smutok v ociach ze nedostalo Jezisa a patricne to aj po svojom dalo najavo.
Preto mi je to zvlastne, ze je to tu uz viac rokov, a dnes, ked to nie je "zatial dovolene" sa ozyva, ze na to treba este cas a cas a cas.
Nechcem, aby to vyznelo ako tlak, robte veci hned, ale ako otvorte cestu pre otvorenu diskusiu.
 
18.10.2009 - 15:29 | vladimír
Re: Re: [Reagovať]
"A myslím si, že ak raz niečo nariaďuje najvyššie autority Katolíckej cirkvi (viď Orientalium Ecclesiarum a CCEO), tak to nemôže byť zakázané."

A čo slová samotného Isusa Christa, či sú menej ako najvyššie autority Katolíckej cirkvi? Tie sú platné niekoľko storočí, nie zopár rokov!
 
18.10.2009 - 15:42 | Martin Kubo | | www.martinkubo.sk
Re: Re: Re: [Reagovať]
V súvislosti s tvojou poznámkou mi prišli na um slová: \"Nechajte deti a nebráňte im prichádzať ku mne, lebo takým patrí nebeské kráľovstvo.\" (Mt 19,14; porov. Mk 10,14, Lk 18,16)
 
23.01.2010 - 00:28 | andreios |
oprava - CCEO bolo promulgované 18. 10. 1990 [Reagovať]
kódex kanonického práva - promulgovaný 18. 10. 1990* - teda zajtra to bude 19 rokov!

* opravujem chybu (to je tak, keď človek rýchlejšie myslí, ako píše)
 
17.10.2009 - 21:39 | andreios |
Re: [Reagovať]
Súhlasím, že to nie je možné urobiť zo dňa na deň. Chce to katechézu - ale čo sa preto urobilo? Neviem, koľko kňazov takéto katechézy vo farnosti robí, ale sú to len výnimky. A biskupi už dávno mali pripraviť podklady, nejaké osnovy pre kňazov, pastiersky list... Stále sa len vyhovárame, že to treba vysvetliť - ale nikto to nevysvetľuje. :-((

U nás to vysvetlil aj vladyka aj farár, hovorilo sa o tom. Dnes veľká väčšina malých detí s veľkou radosťou pristupuje k eucharistii a ich rodičia aj ostatní ľudia v chráme z toho majú radosť a nikto s tým nejaké väčšie problémy nemá. Dá sa to, len treba chcieť a treba preto niečo urobiť.
 
18.10.2009 - 00:19 | Martin Kubo | | www.martinkubo.sk
Podávanie eucharistie malým deťom [Reagovať]
Najčudnejšie na mňa pôsobili slová anonymného kňaza v odkazoch. Hlavne povýšenecká poznámka: "Aky ste to len vsetci teologovia." (Chcem len upozorniť, že gramatickú chybu som nespravil ja...) Osobne si však myslím, že keď sa ľudia, ktorí majú teologické vzdelanie a navyše aj zodpovednosť za svoj ľud, nevedia rozhýbať, je dobré, ak ich my, nevzdelanci, troška posúrime. Aj za cenu, že niektoré naše myšlienky budú uletené.

Žijem v eparchii, kde sa bežne podáva eucharistia deťom. A som rád, že to tak je. Možno je to spôsobené aj inými okolnosťami, no vo farnostiam, ktoré navštevujem, nemali veriaci žiaden problém s podávaním eucharistie deťom. Väčšina týchto rodičov túto možnosť využíva a vodí svoje deti k prijímaniu svätých darov.
V čom je teda problém, keď v jednej eparchii to už teraz funguje a v inej sa o tom ľudia a kňazi boja vôbec hovoriť? Nie je načase začať s katechézou? Alebo dokedy treba čakať? Kým nám vyrastie ďalšia generácia detí (a potom ďalšia a ďalšia, pretože tá aktuálna na to nie je zvyknutá).
Nepoznám dobre históriu, ale niekedy sa mi zdá, že gréckokatolíci sa ochotnejšie odklonili od svojej tradície, ako sa k nej vracajú (nielen v tomto).
 
18.10.2009 - 15:07 | Jozef |
Re: Podávanie eucharistie malým deťom [Reagovať]
Mne bolo povedane, ze ak moja dcera (2,5r)doteraz neprijimala, tak teraz uz nemoze zacat prijimat.

Sam vsak niekedy pochybujem o tom, ze ked teraz robi nieco zle, ze si toho nie je vedoma, je velmi bystra. Zase si myslim, ze uz aj teraz by vedela rozlisit obycajny chlieb od hostie. Uz aj sama si je vedoma, ked robi nieco zle. Ako sama hovori:"Som plana, ked hnevam mamku".
Je to citliva tema, ale ci ano alebo nie by sme mali nechat tym, ktori su za to zodpovedni.

Dbajme nato, aby sme sami boli vzorovym prikladom pre svoje deti svojim prikladnym manzelskym zivotom. Spovedajme sa a pristupujme k sv. Prijimaniu.
 
18.10.2009 - 15:28 | Martin Kubo | | www.martinkubo.sk
Re: Re: Podávanie eucharistie malým deťom [Reagovať]
To, čo ti bolo povedané, je čistý alibizmus. Poznám prípad jednécho otca, ktorý začal vodiť svojho syna k prijímaniu, až keď mal nejaké tri roky. Kňaz s tým nemal žiaden problém.
 
18.10.2009 - 15:35 | Martin Kubo | | www.martinkubo.sk
Re: Re: Podávanie eucharistie malým deťom [Reagovať]
Ak by si takéto dieťa bolo vedomé, že pácha hriech, je tu stále otázka miery jeho zodpovednosti. Osobne som toho názoru, že dieťa nie je schopné zhrešiť do tej miery, aby nemohlo pristúpiť k prijímaniu. Tak či tak človek nikdy nie je hodný prijať eucharistiu.
Eucharistia navyše zmýva naše hriechy a zjednocuje nás s Kristom. Preto je pravidelné prijímanie najlepším prostriedkom, ako pripraviť dieťa na prijatie eucharistie... :)
 
18.10.2009 - 17:46 | andreios |
Re: Re: Podávanie eucharistie malým deťom [Reagovať]
To je nezmysel, prečo by nemohla? To Ti povedal o. Peter? A ako to odôvodnil? Ja poznám mnohé deti, ktoré začali chodiť aj v takomto veku, bez akýchkoľvek problémov.
 
18.10.2009 - 21:41 | andrea
preco 2,5 rocna nie? [Reagovať]
preco by nemohla prijimat aj 2,5 rocna slecna, aj u nas knaz dal az po 2 rokoch, lebo rodicia o tejto moznosti nevedeli a ked sa to dozvedeli, tak boli pre to velmi otvoreni, a ziaden problem.

"Je to citliva tema, ale ci ano alebo nie by sme mali nechat tym, ktori su za to zodpovedni."

Iba som chcela dodat, ze ano nech sa vyjadria zodpovedni, ved preto su tu, ale potrebuju pocut aj hlas obycajnych ludi, ktori tuzia aby ich deti prijimali Krista v Eucharistii. Netvarme sa ze tu nie sme! Nehrajme sa skryvacku, ved za co sa mame hanbit, ze chceme pre svoje deti to naj?


"Dbajme nato, aby sme sami boli vzorovym prikladom pre svoje deti svojim prikladnym manzelskym zivotom. Spovedajme sa a pristupujme k sv. Prijimaniu."

Su veci ktore nasim detom mozme ukazat a dat im, ale sme hriesni ludia a robime chyby. Tak preco by mali byt nase deti ukratene o tu obrovsku milost, aby Boh v nich mohol posobit neviditelnym sposobom a pretvarat ich na svoj obraz?
 
19.10.2009 - 00:00 | andreios |
Re: preco 2,5 rocna nie? [Reagovať]
Veľmi pekne napísané. Cítiť za tým srdce matky.
 
18.10.2009 - 18:30 | alzbeta
Re: [Reagovať]
Nejednostnost prijimania detom je na vychode.Az zavidim tam na zapade...a aj to ako akceptuju knazi male deti na sv.lit....a nemusia byt vonku, v zakristii, aby nahdou nevydali nejaky hlasok ,nikto na nich nekrici pssssssssssss ani nebije po hlave s ruzencom, aby boli sochy....deti vsetko vnimaju, iba nemaju prirodzenu vydrz ,trochu sa povrtia, ale velmi skoro pochopia, ze su na sv.lit., ze je potrebne byt ticho...dokazu rozlisit Eucharistiu od prirodzeneho chleba..tu katechezu maju urobit nielen knazi ale aj rodicia.Som velmi zvedava na vyjadrenie lit. komisie.A chcem podotknut nevyhanajme mamy s otcami a s ich malickymni detmi z chramu..ze este je nie cas...,az vyrastu...,az pochopia.......LEBO sa nam velmi skoro vyprazdnia chramy a nasi knazi nebudu mat komu sluzit sv.lit.Svet je laka vsetkymi farbami rodicov aj deti a aj nici ich srdcia....Ja pevne verim,ze nasim duch. otcom to tiez lezi na srdci a velmi skoro vydaju pastierky list..aby tie deti ktore uz chodili, mohli dalej chodit...a aj nove deti.
 
18.10.2009 - 20:12 | andreios |
Re: [Reagovať]
Zaujímavý zážitok dnešnej nedele - môj 3,5-ročný krstný syn bol dnes v cerkvi veľmi zlý, nedal sa upokojiť... ale keď sa začalo schyľovať k prijímaniu, hneď sa upokojil, vyliezol mi na ruky a pokojne sme chvíľku čakali a potom pristúpili spolu k svätým darom. Aj celkom peknú chvíľu potom bol ešte neobvykle pokojný. Takže aj deti vnímajú a chápu - i keď menej uvedomelým spôsobom.
 
19.10.2009 - 13:43 | Jozef |
myropomazanie [Reagovať]
Chcel by som tu dat moje svedectvo. Zhodou okolnosti, zavinenych z mojej strany. Moja dcerka dostala myropomazanie az ako 1,5rocna.
Akurat v novembri 2008 zacala chodit do jasli a stale bola chora - teploty, hnacky,sopel. Tyzden v jasliach a potom dva tyzdne doma na marodke a zotaveni,tak ako vacsina tychto deti, ked pridu do kolektivu, nachytaju virusy, slaba imunita. Trvalo to az kym jej bolo udelene myropomazanie v aprili 2009 otcom Michalom z PP.Odvtedy uz take problemy skoro nemala.Aj sam o.Michal z toho bol prekvapeny.
Teraz v septembri zacala chodit do skolky, kde nastupili aj deti, co neboli v jasliach, a tie su su stale chore.A moja dievka zatial nic, ziskala imunitu hlavne kvoli myropomazaniu.Ved nato to je. :)
 
19.10.2009 - 14:32 | andrea
ozvat sa neozvat sa? [Reagovať]
Rozmyslala som, preco len cakame a neozveme sa kompetentnym, nie tlacit, ale vyjadrit svoj nazor, vydat svedectvo, ako to my laici vnimame, ze nase deti prijimaju (prijimali) Krista v Eucharistii, co to pre nas znamena.
Kto vie preco je to tak, preco vyslo taketo nariadenie, verim ze nasi duch. otcovia bud mat otorene srdce pre svoje ovecky.
 
23.10.2009 - 21:37 | andreios |
Re: ozvat sa neozvat sa? [Reagovať]
To by nemuselo byť zlé, keby naši biskupi videli, že ľuďom na tom naozaj záleží.

A tiež si myslím, že je veľmi užitočné, aby čítali svedectvá, aké ovocie to prináša. A nielen biskupi, aj ľudia, ktorí nad tým povedzme uvažujú, váhajú.

V tejto súvislosti ma napadla ešte jedna vec: Kompetentná je v tomto prípade rada hierarchov, resp. jednotliví biskupi. A možno by naozaj nebolo zlé sa ozvať, najmä to svedectvo je podľa mňa potrebné.

Chcem vyzvať všetkých, kto by bol ochotný, napísať nejaké svedectvo, ako to vplýva na deti, ako to deti a aj rodičia vnímajú a prežívajú, aké duchovné ovocie vidíte... Chcel by som to potom dať na http://www.grkat.nfo.sk/Texty/eucharistiadetom 3.html - taký súbor svedectiev. Pošlite mi ich priamo e-mailom na andreios@nfo.sk - prosím, píšte s diakritikou! (Môžete poslať aj ako prílohu vo worde.)
 
21.10.2009 - 22:48 | andreios |
Re: [Reagovať]
Jeden zaujímavý článoček k danej téme z pera dnes už arcibiskupa vl. Cyrila Vasiľa, SJ, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi - http://www.oecumene.radiovaticana.org/slo/grecocat/G-2004-1 0-17.asp
 
22.10.2009 - 13:40 | andrea
zoe - tiez tento clanok, resp. cela praca [Reagovať]
 
23.10.2009 - 10:27 | andreios |
ešte nejaké zdroje [Reagovať]
Pridávam ešte nejaké zdroje, kto by mal záujem:

http://www.grkat.nfo.sk/Texty/eucharistiadetom 2.html http://www.grkat.nfo.sk/Texty/eucharistiadetom 1.html

Celkom dosť dlho a zaujímavo sa o tom diskutuje aj na tomto fóre - http://www.grkat.nfo.sk/diskusia.html - téma "Podávanie Eucharistie malým deťom".
 
29.10.2009 - 15:40 | titi
svedectvo [Reagovať]
Ako uz napisal andreios na http://www.grkat.nfo.sk/Texty/eucharistiadetom 3.html si mozete precitat svedectvo a taktiez chcem pozvat aj ostatnych, ktorí váhaju nieco napisat, nebojme sa, ved sa nemame za co hanbit, myslim, ze nasi otcovia potrebuju pocut aj hlas obycajnych ludi.
 
27.12.2009 - 20:34 | andreios |
Niečo z jedného starého pápežského dokumentu [Reagovať]
Len ako zaujímavosť uvádzam,: Minule som si opäť čítal bulu Accepimus nuper Leva X. z roku 1521, v ktorej obhajuje právo gréckokatolíkov podávať eucharistiu deťom proti útokom rímskokatolíckeho kléru:

Taktiež môžu tí, ktorí prijali sviatosť manželstva pred prijatím samotného kňazského stavu, aj tí, ktorí si nechávajú rásť bradu, vysluhovať sviatosť pod oboma spôsobmi všetkým, aj deťom, čo bolo menovaným koncilom dohodnuté, nariadené a prikázané, čiže povolené. Avšak miestni biskupi rímskeho obradu každodenne obťažujú a uvádzajú do zmätku svoj ľud ohľadne zachovávania spomenutých obradov...
Hovoria, že grécki kňazi nemajú prisluhovať sviatosť pod obidvoma spôsobmi nikomu, <b>ani spomínaným deťom<b>,...

http://www.grkat.nfo.sk/Texty/lev_x-1521.htmlTo, čo Lev X. bránil ako naše dávne právo, dnes my sami často zavrhujeme. :-(
 
28.12.2009 - 09:44 | Maria
Re: [Reagovať]
Slava Isusu Christu!
Dovoľte, aby som aj ja napísala svoj názor k tejto téme. Detské srdcia sú čisté, niet čistejšieho miesta na prijatie sv. Eucharistie. Ale.... Mám k tomu aj ale. Stretávam sa s prípadom, keď dietky sú nielen neposlušné (aj to patrí k detičkám), ale počas liturgie vyhrýzajú sladkosti a potom ich rodičia privedú k sv. prijímaniu. A dieťatko navyše povie "mňam, mňam, je to dobré". Toto je asi trošku pomýlené. Súhlasím, aby detičky prijímali Isuska v Eucharistii, ale rodičia by ich mali aspoň trošku usmerňovať.
 
29.12.2009 - 15:11 | andreios |
Re: Re: [Reagovať]
Samozrejme, je veľmi dôležité, aby rodičia a okolie deti vychovávalo, že to, čo prijímajú nie je obyčajné jedlo. Ale myslím si, že oni to cítia. Najmä, ak k tomu s úctou a nábožnosťou pristupujú aj rodičia, tak deti vycítia, že toto je čosi celkom výnimočné a vzácne - a potom sa tak aj správajú.
 
04.01.2010 - 16:02 | Jozef |
Re: [Reagovať]
V Kanade posobil moj pribuzny otec John Fetzko CSsR, minuly rok zomrel.

A v ich eparchii sa vraj stavalo, ze rodicia isli s dietatom na Sv. prijimanie a pritom sami si davali prst na usta, znak, ze neprijimaju. Trochu blbe, ze?

Napriklad, ked sme so zenou spolu na Liturgii a napr. ona nemoze ist a ja hej. Tak ja nejdem, aby som nepohorsil okolie. Ale mne to zda sa logicke.

Je to citliva tema, ale nie som si isty, ci je sv.Prijimanie pre deti dolezite, kym nemaju dar rozumu.

Ved len minuly tyzden sme mali Citanie, v ktorom Jezis bral deti, objimal ich, kladol na ne ruky a zehnal ich. Berme si z Neho priklad.

Ja u nas upratujem nasu kaplnku a je mi strasne luto, ked musim pozametat prosfory po Myrovani. Neviem, co by som robil a ako sa citil, ak by som mal upratat aj nieco Ine.

Raz moja mama zazila, ako jeden stary knaz sa potkol a vylial z kalicha. Klakol a vylizal celu podlahu. Ja neviem,ci by mali tolko pokory vsetci, ktori upratuju nase chramy.
 
12.01.2010 - 10:49 | andreios |
Re: Re: [Reagovať]
"...nie som si isty, ci je sv.Prijimanie pre deti dolezite, kym nemaju dar rozumu."???

"Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň." (Jn 6, 53-54)
 
16.01.2010 - 14:27 | Jozef |
Re: Re: Re: [Reagovať]
Andrej, by si tom mal uz raz navzdy pochopit. Poviem Ti to ako malemu dietatu.

"Ak nebudete..." Cize nepise sa tu kto nebude. Hovori ku konkretnym ludom, ktory su rozumovo schopny ho chapat." Netyka sa to malych deti. Iba tych, ktory ho pochopia, porozumia.

Vychadza mi z toho, ze Prijimanie pre deti nie je nevyhnutne. Dieta nema nebezpecie, zeby vypadlo z Bozej milosti, ked nema uzivanie rozumu.

Poskladaj si to z tychto citatov zo sv.Pisma v tejto naslednosti:

6:53 Ježiš im povedal: "Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život."
[14:23:36] Miroslav Cajka: Evanjelium podľa Jána - kapitola 3
3 Ježiš mu odpovedal: "Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo."
5 Ježiš odpovedal: "Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Božieho kráľovstva.
[14:24:37] Miroslav Cajka: Evanjelium podľa Jána - kapitola 6
54 Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň.
56 Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom.
 
15.01.2010 - 22:48 | titi
Re: Re: [Reagovať]
no potom by sme mali cakat aj so sviatostou krstu a myropomazania kym to svojim rozumom nepochopime, ako u protestantov
 
16.01.2010 - 00:01 | martin
Re: Re: Re: [Reagovať]
Vystihnuté ! Najkrajšie na tom ale je to, že to ani dospelý človek (tu na zemi nikdy) NEPOCHOPÍ. Škoda len, že "oponenti" proti prijímaniu tými najčistejšími=deťmi, si to neuvedomujú... Tieto ich aktivity, snahy a pseudoargumenty sú ale výrazne poznačené zmiešaním totálne rôznorodých "kuchýň" a nechápaniu a nepredkladaniu "jedál" vlastnej "kuchyne" ...
 
26.03.2010 - 10:31 | m3m
Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Kedy sa presne zaviedlo, ze sa zacali krstit male deti?
Lebo za cias Jezisa sa krstili dospelí..
 
26.03.2010 - 15:04 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Za čias Ježiša sa nekrstilo a Ježiš sám nikoho nepokrstil. (Ján Predchodca krstil, ale to bol iný krst.) Krstiť sa začalo až za čias apoštolov, po Zostúpení Svätého Ducha na Päťdesiatnicu. A krstili sa od počiatku aj malé deti - viď Sk 16, 31-34: Oni povedali: "Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom." A zvestovali Pánovo slovo jemu aj všetkým, čo boli v jeho dome. V tú nočnú hodinu ich vzal, vymyl im rany a hneď sa dal pokrstiť on i všetci jeho domáci. Potom ich zaviedol do domu, prestrel stôl a radoval sa s celým svojím domom, že uveril Bohu.

http://www.cerkva.com/news1.htm - tu je to aj trochu rozobraté aj vo vzťahu k otázke prijímania eucharistie.
 
27.03.2010 - 03:40 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Andrej, ja som čítal v životopise sv. Bazila Veľkého, že sam bol pokrstený podľa nesprávnej praxe až ako sedemnásťročný, a keď sa stal biskupom zmenil tuto prax na krstenie po narodení.
 
08.01.2010 - 16:11 | andreios |
Re: [Reagovať]
Bratislavská eparchia na svojej oficiálnej stránke zverejnila článok arcibiskupa vl. Cyrila, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi, ako svoje potvrdzujúce stanovisko k podávaniu eucharistie deťom. http://www.grkatba.sk/index.php?option=com_content&am p;view=article&id=39& amp;Itemid=60

Vladyka Peter povedal, že sa táto prax bude u nás dodržiavať a že túto katechézu publikuje ako potvrdenie tohto stanoviska.
 
08.01.2010 - 23:22 | Jozef |
Re: Re: [Reagovať]
Dobre Andrej, ale najprv vsetkych rodicov malych deti nech skatechizuju, aby pravidelne pristupovali k sv.Prijimaniu. Potom uverim aj tej katechizacii deti v tomto smere, ale podla mna to je nerealne.
 
09.01.2010 - 21:26 | andreios |
Re: Re: Re: [Reagovať]
A dospelí sú všetci dostatočne skatechizovaní? Tak zakážme dávať eucharistiu aj im.

Keď sa chce, hľadajú sa spôsoby, keď sa nechce, hľadajú sa výhovorky.
 
13.01.2010 - 22:47 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Ja v tomto nevidim nejaky duchovny rast greckokatolikov na Slovensku.

To, co ja vidim ako zive a veduce k duchovnemu rastu je rozvoj Marianskych putnickych miest, Litmanova, Lutina, atd. Co sa v podstate deje vdaka Bohu. Len by som dotiahol to, co skor zalezi od nas laikov. Aby sa na tieto miesta robili aj pesie pute, procesia, tak ako volakedy. Nemusime sa vsade vyviest na aute, ci autobuse.

Mne moja stara mama hovorila, ze volakedy chodili z Bukoviec peso cez les az do Lucina (Lutiny). Mladi, stari, deti, vsetci, ktori chceli.
 
13.01.2010 - 23:48 | kňaz
Reakcia [Reagovať]
Sláva Isusu Christu! Chcem zareagovať k danej problematike. Ja osobne vnímam podávanie EU deťom nielen \\\"narazovo\\\" ; pri krste,ale aj ďalej ako veľmi pozitívne. Pravda, deti treba aj k tejto záležitosti patrične vychovávať. Nemá to byť len výsada často rozmaznaných a celú liturgiu vyrušujúcich fararských detí, ale aj ostatných detí vo farnosti. Je dôležitá hlboká katechéza na úrovni predkrstnej náuky rodičom, krstným rodičom, ale aj v chráme ostatným veriacim. Nechápem prečo by sme sa mali báť zaviesť túto praktiku zo dňa na deň, keď pred tými 2OO rokmi, to zo dňa na deň niekto zakázal. A prečo asi?! Žeby mu vadili male deti??? Iba ten tejto veci nerozumie, kto nemá deti, alebo kto deti, zvlášť tie drobné, proste nemá rád!!! Ďajte dieťaťu jesť iba raz, keď sa narodí a potom mu povedzte, že ešte nemôžeš...! A ďalšia vec: nie je lepšie vyzbrojiť dieťa radšej Kristom v EU, ako sa uchyľovať na \\\"babské čary\\\" - červené stužočky, uhliky, spľuvanie, ... !!! Radšej nech toto živí deti naších eparchií, než by to mal byť živý Boh?!!!
 
14.01.2010 - 01:58 | Jozef |
Re: Reakcia [Reagovať]
A ked dieta Eucharistiu vypľuvne, tak to je OK. Ci deti nepluju hocikedy hocico?

Praveze som sa s tymito diablovymi metodami(cervenymi stuskami, atd) stretol skor na vychode. Tu na Liptove som sa s tym velmi nestretol. To nezalezi od toho, ci deti prijimaju EU, alebo neprijimaju.
 
14.01.2010 - 15:57 | andreios |
Re: Re: Reakcia [Reagovať]
Mám dvoch synovcov, 4- a 2- ročného. A nepľujú hocikedy hocičo. A ešte nikdy sa nestalo, že by vypľuli eucharistiu - a prijímajú pravidelne. Ani som nevidel, že by nejaké dieťa v našom chráme vypľulo.

Tak prestaňme dávať aj starým a chorým - koľko razy im vypadne z úst, alebo chorí vyzvracajú...
 
15.01.2010 - 22:57 | titi
Re: Re: Reakcia [Reagovať]
neste som nevidela v celej svojej rodine zeby dieta vypluvlo Eucharistiu.

Minule bola dcera s manzelom v kostole na rim. kat omsi, lebo nestihli nasu liturgiu, (predtym prijimala, teraz caka a modli sa) ked isli z Eucharistie, samozrejme ze dostala pozehnanie a ked isli prec od knaza povedala manzelovi: chcem Jezisa, nedostala som Jezisa. Ma 2,5 roka a moznp raz uplne malinka bola v kostole........myslim ze pochopila o co ide....a ze to nie je keksik alebo oplatka, ale Jezis, a to ma dost mlstny jazycek :+)
 
21.01.2010 - 09:51 | Pavol
Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
pani titi, Vy máte nadpriemerne inteligentné dieťa, keď ako 2,5 ročné vie reagovať a dokonca povedať že neprijala Ježiša. Viete,len si spomente koľko vás bolo na prvom sv. pričašči a koľko z tých ľudí chodí teraz. Kde sa stala chyba, že rodičia pripravujú s veľkou pompou deti k prvému sv. pričaščiňu a potom už vôbec nemajú ani záujem na tom aby pristupovali ich deti a ani oni.
 
22.01.2010 - 01:13 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
Asi tak. Ak dostanu vsetky sviatosti pri krste. Pre mnohe to moze byt zaroven aj posledny den v chrame...
 
22.01.2010 - 11:57 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
Skúsenosť z cirkví a farností, kde sa eucharistia deťom podáva, je ale opačná - tam sa eucharistia stáva prirodzenou súčasťou života, kým tam, kde sa deťom nedáva, je jediným dôvodom pre slávnostné prvé prijímanie oná pompa a akási spoločenská povinnosť - a jej "splnenie" je potom často posledným dňoch v chráme. Tam, kde sa deťom eucharistia nedáva kontinuálne od krstu, je často väčší sklon prijímanie vnímať ako akúsi rodinnú slávnosť, spoločenskú udalosť - a menej sa vníma podstata.
 
22.01.2010 - 12:26 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
Andrej, ja som len zvedavy, kolko rodicov, ktori u Vas pokrstia deti, ktore dostanu vsetky 3 iniciacne sviatosti sa vo veku 8-9 rokov pridu spytat,kedy bude priprava na prve Svate Prijimanie???!!!

Andrej, odkedy ja som tu v LM, kazdy rok sa konaju 1-2 krsty. A este ani jeden rodic, nie to este dieta sa z nich neukazalo v chrame. Okrem toho mojho, ktore to malo dost nestandardne. Helenka aj keby dostala uz aj Sv.Prijimanie. Tak tam nechodi kvoli nemu, ale kvoli tomu, ze ja ju namotivujem, ze po Liturgii pojdeme na lizatko do cukrarne. Alebo ze sa tesi, ze tam bude teta Mata, teta Katka, ci otec Peter.

Este sa sem-tam ukazu taki kvoli svadbe a potom ich uz zase nevidno. Takze, je dobre, ked sa ukazu aj kvoli prvemu sv. prijimaniu, podla mna.

Andrej, tie krsty sa konaju, lebo babka z vychodu zatlaci, ze treba pokrstit. A v Bratislave je to tak duplom, lebo keby to tak nebolo, tak uz by ste museli mat v nedelu Liturgiu z priestorovych dovodov v Dome sv.Martina za tie roky, co je tam farnost od r. 1936.
 
22.01.2010 - 13:16 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
Tie deti, ktoré pravidelne od mala prijímajú sväté tajomstvá, sa potom aj budú (skoro všetky, ak nie všetky) pripravovať na prvú spoveď (samozrejme, nie na prvé prijímanie, keďže to mali hneď po krste). Tie deti, ktoré u nás pravidelne pristupovali, išli zatiaľ všetky na prvú spoveď (aspoň čo registrujem).
 
22.01.2010 - 22:29 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
Andrej a maju nabozenstvo s rimokatolickymi detmi, ci osobitne?

A ta prva spoved je individualna, ci masova v maji? Ak je masova, su deti rovnako stare, ci su aj 4rocne aj 8 rocne?

Len mi je luto tych deti, ktorych rodicia tym padom s nimi viac nepridu do chramu. Lebo aj to prve svate Prijimanie je niekedy jedina moznost, ako pocut nieco pekne a pravdivo o viere a Bohu.
 
24.01.2010 - 18:23 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Reakcia na tit [Reagovať]
Náboženstvo majú aj-aj.

Prvá svätá spoveď potom býva spoločne - u nás zatiaľ buď v máji alebo v júni. (Ale počul som zaujímavý návrh presunúť to Veľký štvrtok alebo Veľkú stredu.)

A tí, ktorí nechodia inokedy, nebudú chodiť do cerkvi ani po slávnosti prvého sv. prijímania, pre nich je to rodinná slávnosť a nič iné.
 
09.02.2010 - 16:13 | titi
Re: Re: Re: Re: Reakcia na titi [Reagovať]
"pani titi, Vy máte nadpriemerne inteligentné dieťa, keď ako 2,5 ročné vie reagovať a dokonca povedať že neprijala Ježiša."

nemyslim si ze je nadpriemerne inteligentna, len bolo vedene od narodenia....

"Viete,len si spomente koľko vás bolo na prvom sv. pričašči a koľko z tých ľudí chodí teraz."

a je to chyba Prijimania Krista v Eucharistii ze nechodia do chramu?
alebo je problem niekde inde, ze ludia odpadavaju od viery?
 
14.01.2010 - 02:01 | Jozef |
Re: Reakcia [Reagovať]
Mate pocit, ze za poslednych 200 rokov nasa Cirkev stagnovala? Kedze deti neprijimali EU.
 
17.01.2010 - 00:26 | andreios |
Re: Re: Reakcia [Reagovať]
Áno.
 
02.02.2010 - 00:14 | Jozef |
Re: Re: Re: Reakcia [Reagovať]
V com?
 
15.01.2010 - 23:06 | andrea
Re: Reakcia [Reagovať]
o.Michal Sutaj, t.c v Bozej slave) hovoril, skor ako pride diabol do srdca dietata, nech pride Kristus, aj preto niektore deti boli pocas jeho pastoracie na 1. sv prijimani uz ako 5-6 rocne. to bolo este za totality pred rokom 89 !!!!
 
16.01.2010 - 14:15 | Jozef |
Re: Re: Reakcia [Reagovať]
Velmi spravny pristup. Netreba cakat az do tretieho rocnika, ked dnes uz 2,5 rocne dieta vie zapnut CD prehravac a podobne.
 
01.02.2010 - 14:24 | andrea
Re: Re: Re: Reakcia [Reagovať]
nechapem preco reagujes tak ustipacne :+(
 
14.01.2010 - 00:39 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Ani ho nemôžeš vidieť, keďže s tým nemáš nijakú skúsenosť.

Veľa rodičom detí, ktoré u nás prijímajú, to vníma ako požehnanie a dar. A ja tiež vidím veľký prínos - aj v živote j mojich synovcov aj v živote našej farnosti.
 
23.01.2010 - 09:26 | rozalia |
Re: [Reagovať]
Nechcete preskocit urcite etapy vyvinu dietata ? Dajte im sami seba a to svojou laskou, prikladnou starostlivostou, napominanim zleho, spolocne objavte nepoznane ...
 
01.02.2010 - 14:36 | titi
Re: Re: [Reagovať]
A moze im rodic dat viac ako Kristus? ano mame sa snazit viest deti k Bohu, ale preco by nemali byt naplnane Kristom od narodenia, aby v nich neviditelne posobil?

"Pri zalozeni vlastnej rodiny a vychove vlastneho potomstva urcite upustite z mnohych teorii, ktore v praktickom zivote su castokrat narealne."
prosim Vas mohli by ste konkretizovat? trochu som nepochopila co je v praktickom zivote nerealne co sa tyka tejto temy.
 
23.01.2010 - 09:49 | rozalia |
Re: [Reagovať]
Prepacte Andrej za tuto moju poznamku. Po precitani vsetkych sprav mam pocit, ze vam to chcem napisat. Pri zalozeni vlastnej rodiny a vychove vlastneho potomstva urcite upustite z mnohych teorii, ktore v praktickom zivote su castokrat narealne. Obhliadnite sa okolo seba, lebo mozno mnoho duchom dolezitych ludi a veci nevidite. Svet nezmneime, mozme ho urobit krajsim a to svojim konanim a spravanim sa.
 
23.01.2010 - 17:11 | tatiova
RADOST IC XC [Reagovať]
Nase deti(3r.,1r.) pravidelne prijimaju Eucharistiu. Nemotivujeme ich chodenie do cerkvi ziadnymi cukrarnami, tetami atd. Celu liturgiu vydrzia nejest, nepit, lebo pojdu na pricast. Po prijati eucharistie su spokojne a ta starsia sa citi velmi dolezito, ze prijala eucharistiu. Velmi sa tesi na prijimanie a detska radost je naozaj uprimna. Vie, ze v Eucharistii je Kristus!!!
Minule sme nestihli do cerkvi, tak sme sli na omsu. Nasledujuce dva tyzdne nam dcera vyvetlovala, ze uz nechce ist do kostola , ale iba do cerkvi.
Eucharistia je naozaj obrovske pozehnanie. Deti maju radost z modlitby, zaujimaju sa viac o citanie biblie, nemaju problem bozkat ikonu, kriz a tesia sa, ze pojdu do cerkvi.
Vladykovi Petrovi, jeho knazom, laikom a vsetkym, ktory vedia, ze EUCHARISTIA PATRI PREDOVSETKYM DETOM prajem vela sil vydrzat a nevsimat si primitivne poznamky a narazky proti podavaniu Eucharistie detom. Lebo diabol bude pokusat vzdy.
Velke DAKUJEM patri arcibiskupovi vl. Cyrilovi Vasilovi SJ za nadhernu katechezu!!!
 
23.01.2010 - 22:24 | Jozef |
Re: RADOST IC XC [Reagovať]
A to kazdy iny nazor je primitivny nazor?

A myslite si, ze deti, ktore nechodia na sv. Prijimanie maju problem pobozkat ikonu, krizik, atd.? Ja si to vobec nemyslim. Moje dieta s tym vobec nema problem.

Ako sa take male deti mozu zaujimat viac o citanie Biblie? Take male Deti pocuvaju to, co im rodicia precitaju a ukazu. Cize zavisi to viac od rodicov, od ich praktizujuceho krestanskeho zivota a trpezlivosti.

Moje dieta tiez nechce chodit do kostola, iba do Cerkvi, a ja netusim preco. Ked sme mali greckokat. Liturgie v rim. kostole, vydrzala tam max. 10min.

Diabol nielen pokusa vzdy. Diabol aj vytvara problemy aj tam, kde nie su.
 
25.01.2010 - 12:17 | kňaz
Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Pán Jozef, dovolte len jednu poznámocku: Ak Vám osobne vadí podávať deťom EU, tak to nemusí vadiť tým ostatným. Ak už o.Cyril Vasil, ktorý je a to prepačte, určite l00 -krát fundovanejší v tejto téme to odporúča, tak prečo by to nemalo byť povolené! A jednotne vo všetkých našich eparchiách! A ked su rodicia, ako Vy, že sú proti, tak proste s dietatom na EU nepojdu. Ale ti ostatni, nech im ta možnosť nie je \"bez udania jasných dôvodov\" odopretá.
 
25.01.2010 - 16:01 | Jozef |
Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Ja nie som proti samotnemu podavaniu Eucharistie malym detom. Ja som proti zavadzaniu v tomto case,kedze to nie je nevyhnutne.

Minimalne v BA eparchii to bolo najnevhodnejsie implementovat ako v prvej eparchii, lebo tam je najviac zmiesanych manzelstiev.

A vadi mi, ze deti, ktore rodicia privedu do chramu iba na sviatosti, tym padom stracaju prilezitost na dalsiu moznost pocut pravdivo o Bohu a viere.

Ci neplati to tak ako vo Sv. Pisme?

Evanjelium podľa Matúša - kapitola 18
12 Čo myslíte? Keby mal niekto sto oviec a jedna z nich by zablúdila, nenechá tých deväťdesiatdeväť na vrchoch a nepôjde hľadať tú, čo zablúdila?
13 A keď sa mu ju podarí nájsť, veru, hovorím vám: Bude mať z nej väčšiu radosť ako z tých deväťdesiatich deviatich, čo nezablúdili.
Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 15
4 "Ak má niekto z vás sto oviec a jednu z nich stratí nenechá tých deväťdesiatdeväť na púšti a nepôjde za tou, čo sa stratila, kým ju nenájde?
7 Hovorím vám: Tak bude aj v nebi väčšia radosť nad jedným hriešnikom, ktorý robí pokánie, ako nad deväťdesiatimi deviatimi spravodlivými, ktorí pokánie nepotrebujú.
 
15.03.2010 - 12:51 | Euthymos | |
Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Tie "miešané" manželstvá sú niekedy viac východné, ako tie čisto gréckokatolícke. A navyše, existujú aj čisto rímskokatolícke rodiny, ktoré by podávanie eucharistie deťom prijali s veľkým nadšením...
 
15.03.2010 - 13:48 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Mám jedno veľmi pekné svedectvo - práve z miešanej rodiny - už čoskoro ho dám na web. Oni tam práve spomínajú, že mnohým rímskokatolíkom sa to veľmi páči a veru by niektorí privítali takú možnosť aj pre svoje deti.
 
15.03.2010 - 14:34 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
A ako take male dieta v perinke pozije Hostiu?
 
15.03.2010 - 14:46 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Nie hostiu, ale Kristovu krv.
 
21.11.2010 - 20:09 | Athanasios
Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
V rozhovore v poslednom Slove (č. 24-25/2010) o. Ján Burda z Trnavy tiež hovorí, že postoja rímskokatolíkov sa v zásade netreba obávať: "Prijímanie detí pred vekom rozlišovania je pre niektorých 'šok', ale keď sa im to vysvetlí, veľmi sa im to páči."
 
22.11.2010 - 18:33 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Ktorym ako, ja by som to nezovseobecnoval. Po drtivej vacsine sa nezamyslaju ani nad tym, preco neprijimaju podo obojim.
 
31.01.2010 - 19:18 | Anna
Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Vážení, nechcem sa nikoho dotknúť, ale mrzí ma jedna vec a to nejednotnosť. V jednej farnosti nášho okresu deti pristupujú k prvému sv. prijímaniu až vo štvrtom ročníku. Je možné,že o tom kompetentní nevedia, alebo je to v poriadku? Hovoríte o podávaní EU úplne maličkým deťom a čo s týmito väčšími deťmi? Ako má rodič vysvetliť dcére, že ona pôjde až o rok aj keď jej sesternica rovnako stará už ide teraz.
 
01.02.2010 - 12:15 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Tak daj dceru na 1.sv. prijimanie k neteri. To snad nie je nemozne. Aspon sa budes mat moznost rozpravat so svojim surodencom, ked budes vodit dceru na pripravu.
 
02.02.2010 - 07:49 | Anna
Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Mňa sa teno problém netýka, moje deti sú už staršie, ale boli rodičia čo dali deti do vedľajšej dediny na pr. sv. prijímanie. Stalo im to za tú námahu, lebo celú prípravu museli chodiť tam a nesťažovali sa na to, dokonca si myslím že im to pomohlo lebo ich to nútilo sa s deťmi učiť, ale kto žije v malej dedinke tak pochopí v čom je problém. Posudzovanie, odmietanie, ignorovanie, intrigy detí v škole a rodičov v dedine. Deti sa na náboženstve učia výlučne po rusínsky a to by som Ti priala vidieť tú knihu z akej sa učia. Sami rodičia mnohým slovám nerozumejú a ako majú pomôcť svojím deťom? Myslím si, že po skuseností predcházdajúcich rodičov tí zanietení rezignovali a nechávajú tejto veci voľný priebeh, a iní rodičia sú k tejto otázke ľahostajní.
 
02.02.2010 - 09:33 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Ja, ked som bol v 1998 na zakladnej vojne, tak ako som pozoroval, ti, co boli ako mladi vojaci (mysi) najviac sikanovani, tak ked boli starsi vojaci (mazaci), tak najviac sikanovali tych novych mladych.

Asi tak mi cely tento problem pripada.

Ja som tiez povodom rusin. Ale nie som hluchy, ze pomaly na kazdej dedine sa rozprava inak po rusinsky. Podstata odkazu sv.Cyrila a Metoda je podla mna v tom, aby veriaci prijimali Božie slovo v jazyku, ktoremu uplne rozumeju.
 
26.03.2010 - 11:44 | m3m
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Joze napisal: "Podstata odkazu sv.Cyrila a Metoda je podla mna v tom, aby veriaci prijimali Božie slovo v jazyku, ktoremu uplne rozumeju."

- A prave preto suhlasim so Slovencinou ako liturgickym jazykom, nakolko tento musia poznat (a to nielen podla zakona) vsetci Slovaci.
 
27.03.2010 - 03:43 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Aj keď staroslovienčina je oveľa bohatší jazyk. A niektoré preklady do slovenčiny sa mi až tak nepáčia.
 
27.03.2010 - 13:07 | Martin
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
A čo tak urobiť cirkevnoslovančinu zrozumiteľnejším jazykom? Ak sa chce niekto naučiť cirkevnoslovanský jazyk na Slovensku aké má na to možnosti? Existujú nejaké kurzy, učebnice, slovníky... ktoré by záujemcom umožnili spoznať tento nádherný jazyk, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou nášho dedičstva?
 
27.03.2010 - 13:25 | Jozef |
RADOST IC XC [Reagovať]
Martin, počul si taku poznamku, čo by spravili sv.Cyril a Metod, keby vstali z mrtvych ako prve? Zrusili by starosloviencinu (cirkevnoslovancinu) ako cirkevny jazyk.

Jazyk je to pekny a bohaty. Ale tak to ide, niektore jazyky vznikaju, ine zanikaju.

V inych krajinach sa uz vobec nepouziva.
 
27.03.2010 - 15:05 | andreios |
Re: RADOST IC XC [Reagovať]
To kto takú hlúposť trepol (s tým sv. Cyrilom a Metodom)? Ešte aj na pohrebe sv. Metoda sa spievalo nielen staroslovensky, ale aj grécky a latinsky. A oni sami používali isto aj gréčtinu - veď len preklad Biblie bol dokončený nedlho pred Metodovou smrťou a niektoré bohoslužobné knihy preložili až jeho žiaci v Bulharsku. Tieto naše jazykové komplexy a malosť oni našťastie nemali.
 
28.03.2010 - 11:08 | Jozef |
Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Ale nebolo umyslom Sv. bratov spravit jazyk, ktorému by ľud rozumel?

Neviete, preco ho uz prestali pouzivat napr. na Ukrajine?
 
28.03.2010 - 12:15 | Martin
Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Vyjadril sa tu niekto, že má problém s tým ak je preklad do slovenského jazyka kvalitný? Problém je v tom, že do slovenčiny nie je preložené všetko a ak aj niečo preložené je (hoci aj menej kvalitne) tak je aj tak v mnohých prípadoch obrovský problém sa k tomu dostať. Nesmieme zabúdať aj na to, že existujú aj ľudia (hoci je to len menšina), pre ktorých je cirkevnoslovanský jazyk zrozumiteľný, respektíve sa im páči a chcú sa naučiť rozumieť mu. A moja poznámka bola práve o tom, že ak aj niekto má záujem, tak nemá prakticky žiadnu možnosť sa s týmto jazykom oboznámiť bližšie.
 
01.08.2010 - 17:29 | Martin
Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Pokiaľ ide o zrozumiteľnosť, na jednej pravoslávnej stránke som našiel zaujímavý postreh, ktorý podľa mňa stojí za zmienku: "Čo sa týka zrozumiteľnosti, aktívni veriaci cirkevnoslovanskému jazyku rozumejú relatívne dobre, pasívni slabo. Zrozumiteľnosť tohto jazyka priamo úmerne závisí od toho, nakoľko ju človek používa, nakoľko sa aktívne účastní bohoslužieb a vníma, čo sa v bohoslužbe deje."
 
01.08.2010 - 20:17 | martin
Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
na Ukrajine tento jazyk a najkrajšiu reč neprestali používať, priateľu.
 
03.08.2010 - 21:27 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: RADOST IC XC [Reagovať]
Kde? V Kyjevsko-Pecerskej lavre?
 
27.03.2010 - 15:55 | Euthymos | |
Slovenčina vs. cirkevnoslovančina [Reagovať]
Súhlasím, že cirkevnoslovančina je nádherný jazyk a je mi ľúto, že na slovensku neexistuje moc možností učiť sa tento jazyk.
Nie celkom tomu rozumiem, pretože (ak mám správne informácie) v takom Taliansku sa mládež na gymnáziách učí latinčinu, v Grécku klasickú gréčtinu...
No čo sa týka liturgického jazyka, neťahá ma to ani k jednému extrému. Skôr som za používanie oboch jazykov. Nie každý by mal totiž možnosť učiť sa cirkevnoslovansky. Len tie naše preklady! :(
 
18.07.2010 - 11:16 | Jozef |
Re: RADOST IC XC [Reagovať]
V knihe, ktoru napisali ju M.Solovij OsBM a A. Velikyj OSBM. Presny nazov je: Sväty Jozafát Kuncevič - Jeho život a jeho doba, sa pise, ze sv. Jozafat niektorym ludom, ak to bolo prospesne, tak daval zato, ze sa vyspovedali, peniaze.

Tak co je potom zle na tom, ak dieta motivujem na chodenie do chramu aj tym, ze po Liturgii pojdeme do cukrarne?
 
02.02.2010 - 10:49 | Anna
Re: Liturgický jazyk [Reagovať]
Ďakujem,je to presné pomenovanie problému, ale to je už iná téma do diskusie - Liturgický jazyk a ani v tomto nie je jednota aký jazyk má používať kňaz vo svojej pastoračnej činnosti. Práca kňaza nie je robiť náronobuditeľskú činnosť, ale duchovú pastoráciu. Tu na zemi sme len na výlete,večnosť je naším cieľom. Nie každý môže žiť tam kde by chcel. Je zvláštné, že všetky masmediálne prostriedky ľudia na Slovensku používajú slovenské, ale v cerkvi sa musí používať len staroslovienčina a rusinský jazyk. A pri tom rodičia s deťmi doma rozprávajú tiež po slovensky. Tak tomu nerozumiem o čo tu ide. Veď nie všetci, ktorí chodia do cerkvi sú rusíni.
 
02.02.2010 - 11:17 | Jozef |
Re: Re: Liturgický jazyk [Reagovať]
Presne tak. Mne chodi domov aj Artos a sa mi minuleho roku velmi pacil. Ale niektore clanky v 1/2010 ma priam az rozplakali. Dufam, ze to spôsobila iba netrpezlivost.

Ak by sa ten rusinsky jazyk kodifikoval uz v prvej polovici minuleho storocia, tak mnohe problemy by nevznikli. Kodifikaciu nema robit Cirkev. Vsimnime si, ze napr. na Ukrajine sa uz nesluzi v cirkevnoslovanskom jazyku.

Ja si osobne myslim, ze ak by sa spravila reforma Liturgie, pisem o tom v inej teme, hned po II.vatikanskom koncile, ktora by sa aj trochu skratila. Tak by sa ovela viac ludi vratilo do greckokatolickej Cirkvi. Ludia,ktori chodili ku rimokatolikom, ked nasu Cirkev prenasledovali. Si asi potom uvedomili, ze mame to po slovensky, je to kratsie. Myslim, ze mozno tak lud rozmyslal. Ked som sa prestahoval na Liptov, tak prvu vec som si vsimol, ze ziadni ludia nepostavaju cez sv.Omsu pred chramom, ako na vychode, kde tam stoji povacsine mladez, ktoru to dnu nebavi, tak ako mna volakedy.
A ti "rimokatolicki" laici, ktorym bola sv.Omsa prikratka, rozvinuli laicku cinnost.
 
02.02.2010 - 12:28 | Anna
Re: Liturgický jazyk [Reagovať]
Ďakujem,dnes máme pekný sviatok,\"Obetovanie Pána\".
Ježiš ako dieťa osvietil svojím svetlom celý svet.
Chcela by som aby sme sa pripodobnili Simeonovi a Anne, aby sme mali každý deň milosť, a dovolili božiemu svetlu zažiariť v našom živote.
Boha môžeme oslavovať rôznými spôsobmi. Môj známy bol na misiách ako laik v Afrike a hovoril, že sv.omša trvala štyri hodiny a ľudia boli trpezliví,zišli sa zo širokého okolia, bolo ich tam okolo 900 ľudí a ich spevy sú tradičné s takým ich pohybovaním sa akoby tanec, do rytmu si tliskajú tak ako to vidíme aj tv., tak si myslím, že aj u nás mladí by mali iný pohľad na sv. liturgiu keby si tam našli svoje miesto. V Litmanovej a aj v Lucinej som videla mnoho nadšených mladých ľudí s gitarami ako dokazali radostne prežívať sv. liturgiu, a nebolo to vôbec rušivé ako to mnohí tvrdia. Nejde o to aby sa tu niečo rušilo, alebo menilo ide tu o oživenie duchovného života v prežívaní sv. liturgie, a všetkých modlitbových pobožností. Tak ako často počujeme . \"Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane\",
je pravdivé a je potrbné to zachovávať ,mali by sme však myslieť aj na mladých, lebo po nás ostanú oni a ako to vidím u nás vo farnosti nebude mať kto prísť do cervi. Najlepšou metédou výchovy je príklad a ten dávajú svojím deťom rodičia, ale ani tých akosi v tej cervi nevidieť.
 
02.02.2010 - 13:43 | Jozef |
Re: Re: Liturgický jazyk [Reagovať]
Vdaka Anka, za krasny prispevok. Drz sa toho, co hovori vladyka Jan, co ho tesi, kam chodi, zpozorni na tom, co sa mu nepaci. Panna Maria Litmanovska, ochranuj nasich vladykov!

Nevsimaj si hlasy tych co najviac kricia, co sa biju za to, jak vsetko vedia. To mi pripomina fungovanie protestantov, kde ten ma pravdu, kto najviac krici, koho najviac vidno, a mozno iba kvoli tomu, ze vie manipulovat s ludmi, s ich nazormi, aj ked Pravda je niekde inde...
 
21.03.2010 - 17:28 | Euthymos | |
Re: [Reagovať]
V praxi rímskokatolíkov je to tak, že deti musia mať "dostačujúce vedomosti a dôkladnú prípravu, tak aby primerane svojim schopnostiam chápali Kristovo tajomstvo..." (CIC 913, § 1).
Nemalo by to byť skôr naopak? Najprv prijať Krista do svojho života a na základe tejto skúsenosti "pochopiť", či skôr prijať Kristove tajomstvá?
Ako príklad môže poslúžiť aj život Márie Egyptskej, ktorá, hoci nikdy nečítala Písmo, vedela naspamäť Tóru, knihu Jóbovu a Dávidove Žalmy...
Pravá múdrosť totiž nie je výsledkom nášho snaženia, ale pôsobenie Božej milosti v nás...
 
24.03.2010 - 23:19 | andreios |
Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Pribudlo zaujímavé nové svedectvo - http://www.grkat.nfo.sk/Texty/eucharistiadetom 3.html#viera

Myslím si, že môže byť poučné najmä pre tých, ktorí sa boja, ako by na to reagovali rímskokatolíci.
 
16.04.2010 - 13:54 | titi
Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Velmi pekne, potesi vidiet ich tam viac :+)
 
16.04.2010 - 14:21 | andreios |
Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Mám ešte jedno v štádiu spracúvania, snáď sa čoskoro dostanem k jeho publikovaniu.
 
19.04.2010 - 08:59 | Jozef
Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Prečo Ti na tom az tak zalezi, ked sam nemas deti?
 
06.05.2010 - 23:29 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Mám, krstné - tri. A čoskoro budem mať štvrté. ;-) Ich duchovné dobro mi leží na srdci. A celkovo mám deti veľmi rád. Oni sa nevedia ozvať, brániť či vymôcť si svoje právo, tak sa niekto musí ozvať "za nich".
 
07.05.2010 - 11:45 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Pekne, ze tak bojujes za prava deti.

Ja nie som proti, len to nepokladam za nevyhnutne.

Len jedno nechapem, ked dieta spi pocas podavania sv.Prijimania, preco niektori rodicia dietatu nasilu otvoria usta, aby im knaz dal sv. Prijimanie? Dieta je potom skor v soku. To je podla mna zachadzanie to extremu.
 
02.06.2010 - 14:13 | titi
- extrem - hmmmm [Reagovať]
hmmm take babatko si nevie otvorit usta na povel a niekedy spi :+)
a starsie deti urcite nikto nechyti a neotvara im usta ako ked musia zjest antibiotika :+), co je mnohokrat sprevadzane krikom a placom.
Este som to v zivote nevidela, žeby nejakemu dietatu nasilu otvarali usta.
Moja neter jeden cas neotvarala pusu, trvalo jej to asi 1 rok, a potom
zo dna na den otvorila sama a prijima do dnes.
Nikto jej nasilu neotvaral pusinku.
Takze slovo extrem tu nie je na mieste.
 
03.06.2010 - 11:33 | Jozef |
Re: - extrem - hmmmm [Reagovať]
A ked neotvarala, tak jej otvarali usta nasilu? Ci nechali tak?
 
22.08.2010 - 10:40 | titi
Re: Re: - extrem - hmmmm [Reagovať]
treba lespie citat co som pisala, jasne ze ju nenutili.
 
03.06.2010 - 12:34 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
A to si kde videl, žeby nasilu deťom otvárali ústa?
 
04.06.2010 - 06:40 | Jozef
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
Som Ti odpisal na email.
 
04.06.2010 - 09:19 | martin
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedectvo [Reagovať]
blahoželám k stému komentáru v diskusii
 
04.06.2010 - 11:05 | Jozef
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ďalšie svedect [Reagovať]
Vdaka!!! :)
 
03.06.2010 - 13:41 | andreios |
Veľká radosť [Reagovať]
Minulú sobotu som sa po 4. raz stal krstným otcom a v nedeľu som potom svojho malého krstného synčeka prvý raz niesol prijímať Eucharistiu. V tej chvíli som prežíval v srdci veľkú radosť, že môj krstný syn mohol mať účasť na Kristovom tele a krvi. A veľmi sa teším, že bude môcť prijímať aj naďalej - a tak bude môcť Kristova milosť neviditeľne rásť v jeho srdiečku. Sláva tebe, Bože náš, sláva tebe!
 
04.06.2010 - 06:39 | Jozef |
Re: Veľká radosť [Reagovať]
Tak to uz aby si mal aj svoje, ked Ti to sposobuje taku radost a duchovny rast.
 
04.06.2010 - 10:12 | ioannes
Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
zvláštna reakcia.trošku nediskrétna.
 
04.06.2010 - 11:19 | Jozef |
Re: Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
Ja som ho chcel iba povzbudit.
 
10.09.2010 - 17:33 | titi
Re: Veľká radosť [Reagovať]
prave nedavno som videla foto mojich neteri a synovcov v bratislavskej eparchii ako prijimaju Krista v Eucharistii a moje deti na vychode nemozu.
............Je mi z toho velmi smutno.
 
11.09.2010 - 12:41 | Jozef |
Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
Tak sa odsťahuj do Bratislavy a nefnukaj doma na vychode. Ze mam maly plat, ze toto nemam, ze doplacam na zapad, atd.

Let´s go.
 
11.09.2010 - 19:46 | andreios |
Re: Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
Jozef, veľmi smutné, ako reaguješ a v akých hodnotových reláciách dokážeš rozmýšľať. :-(((

Titi sa nikde nesťažovala na plat ani na to, že by na niekoho doplácala. Ale sťažuje sa na to, že jej deťom je upierané právo na eucharistiu - to nijako nezávisí od geografickej polohy - kánony CCEO, II. vatikánsky koncil a inštrukcie kongregácie by mali platiť všade.
 
13.09.2010 - 06:25 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
Co som zle povedal?

Ved to by bolo super, keby sa odstahovala do BA. Bolo by Vas tam nie 55, ale 58. A vybavene. Aj ona a mozno aj jej deti by boli spokojne.
 
16.10.2010 - 22:22 | titi
??????? [Reagovať]
?????????
zacni citat co pises
 
13.09.2010 - 06:28 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
A su dajake lajstra dajakej vychodnej kongregacia viac, ako rozhodnutie biskupa?

Jak by si sa stazoval papezovi, tak by Ti aj tak povedal, ze pocuvaj, co Ti Tvoj biskup hovori.
 
16.10.2010 - 22:23 | titi
Re: Re: Re: Re: Veľká radosť [Reagovať]
andrej dakujem ze si sa ma zastal, ty si to pochopil.
Vdaka
 
16.10.2010 - 22:20 | titi
???? [Reagovať]
na plat sa naozaj nemozem stazovat a do BA sa odstahovat nemozem
velmi cudna reakcia ..........naozaj nechapem
 
 
05.10.2010 - 01:55 | aletheia
Re: Re: [Reagovať]
Andrej. Tot posľidnyj odkaz jest dobryj. Veľo ďitej tam majut i molodych :) Inač jedno rišiňa by mohlo byti napriklad: Vymeniti toho "rimokatoľika" u Prjašovi kotryj spravuje a cilu archieparchiu a poťim by navrhy kotre suť tut i vsjudi možni po inšich storonkach a diskusiach mohli byti rozobrane i vo vyššich kruchoch ni ľin midži "obyčajnymi ľuďami", kotry s tym ništ nespravjať keby robili neznam što možne..
 
05.10.2010 - 06:10 | Jozef |
Re: Re: Re: [Reagovať]
Toto sa Vam uz raz v historii podarilo v roku 1950. Zeby sa historia opakovala?
 
05.10.2010 - 09:42 | Euthymos | |
Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Len jeden maličký rozdiel v tom je: Vtedy odstránili biskupov - gréckokatolíkov.
 
05.10.2010 - 12:29 | Jozef
Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
To som nepochopil...
 
05.10.2010 - 20:59 | martin
Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
ty si viac nepochopil a nechápeš, nielen toto ...
 
05.10.2010 - 21:19 | martin |
Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Prosím ťa, Jozef, aké "Vám" ??? ... To o čom ty rozprávaš ? Niečo sa podarilo komunistom v 50.roku... A inému sme sa my vzdialili aj po 68.roku. A tu ti ozrejmím, kto je to "my": my sme východní kresťania v jednote s rímskym biskupom... To sme my gréckokatolíci. Takže v tomto kontexte absolútne nechápem, o čom rozprávaš, že "Vám sa podarilo" ... Nám sa malo niečo podariť ... Chápeš trošilinku ???
 
05.10.2010 - 22:25 | martin
Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
... a teraz bude nasledovať dvoj-trojdňová akože odmlka... bude porada s radcami ... (prosím, nečítajte tú predložku foneticky a spolu s podstatným menom, nasledujúcim po nej ...) až potom sa tu akože jozef ozve ... na takéto veci neodpovedá on... to vie a vidí každý... štylistika, logika, rétorika je úplne iná ako naturalistické vyjadrovanie Jozefa... a (pseudo)teológia je výrečná tiež ... jedne príspevky sú naturalisticky jeho a jedne sú diametrálne iné, nie sú jeho... hoci ich predkladá a interpretuje ako svoje vlastné ... ale to je ich vec a postoj ... len nechápem: prečo sa "muž" chce prevteliť akože do osoby ženy a predkladať svetu svoje chápanie a prežívanie akože prežívanie ženy ??? A pritom vlastne použije mužský rod ... hmmm... :-///
 
06.10.2010 - 06:11 | Jozef
Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Martin, ked tu niekto normalni pride a precita si Tvoje prispevky tak musi zasnut. Uz si kazdy o Tvojich prispevkoch musel urobit jasne. Ved jedna pani Ti uz napisala, zeby sa Ti hodila viac "pravoslavna" cirkev. A to sa nedotkla viacerych bludov a herez, ktore si tu popisal.
Vlastne tym, ze si nepochopil moju reakciu proti nejakemu razkolnikovi, ktory pise proti otcovi arcibiskupovi, si len este viac ukazal svoju farbu.
Sa len hanbim za Teba, a len nechapem ze niekto z Tvojich rodakov Ti este nedokazal vyhovorit tu tvoju schizmu.
Staci si precitat zivotopis velkeho svatca Jozafata Kuncevica. A by si sa docital, ze podobne utoky sa v historii viacnasobne opakovali a velmi podobnym sposobom. Tento svatec nemal pokoja ani po smrti. Jeho sv. ostatky prenasledoval aj car Peter Velky. On ked v jednom vasilijanskom monastyri nenasiel sv.ostatky, tal obesit troch vasilijanov. Lebo lud mal vo velkej ucte tieto sv. ostatky. Tak isto ako teraz bl. Pavla. A ja verim, ze v buducnosti aj nasho vladyku Jana, lebo on jednoznacne kraca v slapajach min. tychto dvoch Osobnosti.
Ale takyto svatci Tebe podobnym nevonaju. A to su zrkadla pre Teba a Tebe podobne pomylenym.

Sedis treti rok na podpore doma a sa iba hutnis knihami, ktore Ti zjavne neprospievaju. Ak si chces precitat ozaj vynikajuce knihy, ktore Ti prospeju, vies kde sa mas ozvat.
 
06.10.2010 - 10:19 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Martin, si ho podcenil, že dva-tri dni. Teraz tú poradu zvládol o dosť rýchlejšie. ;-))
 
06.10.2010 - 21:27 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Martin mal dneska dobry den, stastie, ze som mu skoro odpisal. Lebo prave som vratil z roboty. A z domu som robil rano, ked som mu odpisal.

Treba robit, to nie jak dakto len tak za statne vypaluje zobaky po VT... :)
 
06.10.2010 - 11:07 | Euthymos | |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Už sme si o Martinovych príspevkoch názor urobili: asi mu praskli nervy a povedal Ti otvorene, čo si myslia viacerí.
Zato vy ste učinili skutočný pokrok. Je až neuveriteľné, ako rýchlo ste sa dokázali akože poradiť. Čo zrazu tak rýchlo? Elektronická pošta alebo chat?

Apropos: Nebývaš náhodou u svokrovcov? To je potom veľmi ľahko niekoho kritizovať...
 
06.10.2010 - 21:41 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
A kolko Vas dokopy? To všetci Ti čo sa chodite hutnit do toho pravoslavneho monastyra v Rakusku? To je zaujimave.
 
06.10.2010 - 14:51 | andreios |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Tá jedna pani sa volala Jozefa Komišáková alebo Miroslava Čajková?
 
06.10.2010 - 21:36 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Did you mean Mr. Kadžka? :) Ten nema casu na take dristy po internete, ved už 5 rokov neprevadzkuje ani svoju webstranku.

To, ze mi sem-tam nalieva rozumu, tak za to len vdaka Bohu. Ved na SK nie je veľa kňazov, ktorý by dokazali spracovať Utierne, či Večierne. A takych, co vela rozpravaju, ale aj vela robia.

Mna to uz tiez nebavi tu diskutovat, aj teraz som sa pridal, lebo som objavil nieco zaujimave, cim mozem vyvratit nejake neobhajitelne teorie.
 
19.10.2010 - 06:56 | Anna
Re: Milujte sa navzájom, ako som ja miloval Vás [Reagovať]
Drahí bratia a sestry v Kristu...,
Toto oslovenie často čítame vo sv. písme, ale je veľmi smutné ako ďaleko ste sa od toho vzdialili. Na čom sa vlastne dohadujete?, čo ja Vaša spoločná snaha?, urážať sa navzájom?
Zabudli ste aká je téma tohto konkrétného fóra.
Nemáte pokoj v srdci, diabol si z Vás urobil svoj nástroj a rozdeľuje Vás. Kristus pre to vzal na seba všetky naše bremená aby sme sa nemilovali?, alebo je to naopak.
Je to na zaplakanie, ale v tomto prípade diabol vyhráva a teší sa tomu.
Celý tento blog by mal slúžiť na povzbudzovanie a delenie sa so svojími radosťami, starosťami a nie na urážanie.
Zamyslite sa nad tým. Modlím sa za Vás všetkých a vyprosujem Vám pokoj do sŕdc, aby pýcha nespôsobovala ďalšie rany.
Milosť Vám a pokoj od nášho Pána Ježiša Krista. Amen
 
22.10.2010 - 07:31 | Jozef |
Re: Re: Milujte sa navzájom, ako som ja miloval Vá [Reagovať]
Anicka, a ty si lepsia ako my?
 
25.10.2010 - 06:15 | Anna
Re: Re: Re: Milujte sa navzájom, ako som ja milova [Reagovať]
List Efezanom 4, 1 - 6

Preto vás prosím ja, väzeň v Pánovi, aby ste žili dôstojne podľa povolania, ktorého sa vám dostalo, so všetkou pokorou, miernosťou a zhovievavosťou. Znášajte sa navzájom v láske a usilujte sa zachovať jednotu ducha vo zväzku pokoja. Jedno je telo a jeden Duch, ako ste aj povolaní v jednej nádeji svojho povolania. Jeden je Pán, jedna viera, jeden krst. Jeden je Boh a Otec všetkých, ktorý je nad všetkými, preniká všetkých a je vo všetkých."
Nikto nie je lepší ako Ježiš Kristus, ktorý vzal na seba všetky naše hriechy, zomrel a vstal z mrtvých preto,lebo nás VŠETKYCH MILOVAL.Žijem vo svojopm povolaní najlepšie ako viem, a pokúšam sa o to aby aj ľuďom okolo mňa bolo čo najlepšie. Je to dobrý pocit. Mrzí ma ak som sa niekoho dotkla. Prepáčte. V Kristovi sme všetci bratia a sestry a s tým už nič neurobíme - super vec. Prajem pekný deň.
 
25.10.2010 - 12:16 | Jozef |
Re: Re: Re: Re: Milujte sa navzájom, ako som ja mi [Reagovať]
Evanjelium podľa Lukáša - kapitola 12
Pridaj záložku 51 Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie.

atď
 
08.11.2010 - 09:07 | Jozef |
Zalm 8,3 [Reagovať]
Z ust nemluvniat a dojceniec pripravil si si chvalu naprotiven svojim nepriatelom, aby si umlcal odbojneho protivnika
 
15.01.2011 - 09:59 | Jozef |
sv. Ján Kapistranský [Reagovať]
Akurát čítam knihu od W.Hunermanna o sv. Jánovi Kapistránskom. Celkom zaujímavo sa o tejto záležitosti vyjadril s súvislosti s Husitmi.
 
06.06.2011 - 18:51 | Jozef |
Re: [Reagovať]
Predpokladam, že tu niekto podľa mňa niekto umelo naťukáva prihlásenia k tejto téme, aj k téme aliturgických dní.

Je reálne, aby bol taký veľký nepomer voči ostatným témam pri sledovaní vzhliadnutia témy (ikonka oka)?
 
15.01.2013 - 20:53 | Eucharistia deťom na facebooku |
Eucharistia deťom na facebooku [Reagovať]
http://www.facebook.com/eucharistiaDetom - fejsbúkovská stránka o podávaní Eucharistie malým deťom. Jej cieľom je prezentovať tento starobylý zvyk gréckokatolíckych cirkví a napomôcť k jeho obnove v duchu Druhého vatikánskeho koncilu. Pridajte sa!
 

Copyright © 2006-2010 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok |

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2010 zoε