www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?forum&show=comments&id=79
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Diskusné fórum

Dnes je: 21. február 2018     Meniny oslavuje: Eleonóra

Zoεpédia - náhodný výber: Doxa, Kantor, Babtistérium.     pohľadnice

Diskusné fórum (téma)

Miestnosť: Rôzne - Ak neviete, kam máte zaradiť svoj príspevok, tak Vám je k dispozícii táto miestnosť.
17.01.2010 - 21:49 | Čítanosť(10619)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(9)

Meno:?
E-mail:
WWW:
Predmet:?
Text:?

<b>text</b> - text
<i>text</i> - text
<u>text</u> - text
Kontrolný kód:?
    
Položky vyznačené tučným písmom sú povinné !
 
18.01.2010 - 19:58 | martin
Re: [Reagovať]
zaujímavá otázka a téma.Pri takto postavenej otázke, teda katechéz pre všetkých,pre celé farské a eucharistické spoločenstvo (bez akýchkoľvek separácií a sektovania),by isto mnohí odpovedali,že minimálne, ak nie teda rovno,že žiadne. Kázne drvivej väčšiny kňazov sa redukujú "len" na zamyslenie nad počutým Apoštolom či Evanjeliom,ale otázky vysvetľovania,poúčania či katechizovania k rôznym, ale konkrétnym otázkam napr.konkrétneho liturgického života veriacich ako príslušníkov a členov našej Cirkvi, sú absentujúcim artiklom a chýbajúcou témou.Niet divu, že potom chýba odvaha vrátiť sa k viac ako tisícročnej Tradícii podávaniu Eucharistie deťom, k prežívaniu pôstov typických a vlastných kresťanskému Východu,ktorého súčasťou sme samozrejme aj my,cez roly a poslanie diakonov v Cirkvi,vysluhovanie tajín súčasne s liturgiou, ba dokonca i k otázke slúženia Božskej služby Vopred posvätených darov a k zachovávaniu aliturgických dní počas sv.štyridsiatnice s poukázaním,prežívaním a pochopením príčiny,pôvodu a zmyslu tejto odvekej Tradície.
 
07.04.2010 - 12:09 | Peter
Re: Re: [Reagovať]
Ale ved v com spociva homilia....co je ambona.....symbol odvaleneho kamena z Panovho hrobu....ved tam sa ma ohlasovat Bozie Slovo.....aj v homilii....Kerygma je podstatou!
ALe je pravdou, ze chybaju mi katechezy v cerkvi.....len ja by som nechcel aby to bolo vramci homilie, kazne. Mozno raz za dva tyzdne v nejaky den po liturgii, trebars....moj nazor.
 
07.04.2010 - 14:31 | andreios |
Re: Re: Re: [Reagovať]
Homília je jedna vec (má byť orientovaná viac na kerygmu a povzbudenie) a katechéza je druhá vec (má byť zameraná viac na poučenie, systematické vysvetľovanie rozličných aspektov kresťanského života).
 
07.04.2010 - 17:48 | martin
Re: Re: Re: [Reagovať]
Peter, ale veď presne o to ide. Tvoj názor vôbec nevyvratil to,čo som písal, ale ho doplnil. A k tým veciam a symbolom,čo si spomenul: kto a koľko z ľudí to vie ??? Odkiaľ sa to majú dozvedieť? To katechetické vysvetľovanie je prepotrebné. Aj pre "bežných" ľudí, pre laikov, ale žiaľ i pre poniektorých kňazov... Teraz svoju osobnú skúsenosť, ktorú som zažil, videl a počul na vlastné uši,čo poniektorí kňazi(!) nevedia a nerozumejú veciam,ktoré čítajú a slúžia..., teraz viac nerozšírim. Chcem len povedať, že tým kerygmatickým ohlasovaním je naplnená celá naša služba Božia, naša liturgia. No žiaľ, ani toto nevieme, neuvedomujeme si, neprežívame. Ale presne pre mnohé, mnohým ľuďom (ale nielen im..) nezrozumiteľné či nevysvetlené veci, sú potrebné i katechézy. Katechézy určené a ponúknuté v prvom rade a predovšetkým všetkým ľuďom vo farnosti. Bez akejkoľvek nezmyselnej selekcii, a podmieňovaniu absolvovania nejakých a kadejakých tzv.kurzov afa, beta, filip, jakub a podobne... Prvoradé spoločenstvo je farské: okolo miestneho prestola,ich kňaza a okolo všetkým ponúkanej Eucharistii. A toto communio musí žiť a rásť. V jednote, láske a pravde. Samozrejme, že nie všetci by chodili či prišli (napokon ako ani hnutiarske aktivity nie sú určené všetkým...- ale to nie je teraz a vlastne vôbec to nie je podstatné a dôležité). Skrátka akékoľvek aktivity a ohlasovania majú byť smerované a adresované do vnútra spoločenstva (farského), ku ktorému bol ten-ktorý kňaz povolaný a poslaný. Vôbec nevidím problém, aby v nejakých pravidelných intervaloch boli poskytované ľuďom, veriacim, členov farského psoločenstva katechézy k rôznym a mnohým témam (i) mimo liturgie. Napr.v ten deň by sa tam odslúžila nejaká iná naša bohoslužba (podotýkam naša...): teda napr. "len" večiereň, alebo niečo z krásnych našich modlitieb,časovo kratších,po ktorej by nasledovala samotná katechéza s dostatočným časovým priestorom. Záver je jeden: kataechézy sú veeeeľmi potrebné. Pre mnohých. Napokon aj uvažovanie niektorých tu prezentujúcich sa ľudí, je toho jasným dôkazom, ba v istom zmysle až "mementom". Je najvyšší čas začať na tom a v tom pracovať. Lebo dni,roky idú, a rozplýva sa nám ďalšia amorfná generácia, či generácia a jednotlivci bez osvojenia si a uvedomenia si vlastnej identity, roly a poslania: v Cirkvi, vo svete, v svojom bezprostrednom reálnom osbnom,rodinnom živote, živote viery, živote z viery a živote vo viere.
 
09.04.2010 - 16:07 | Jozef
Re: Re: Re: Re: [Reagovať]
Joj chlapi, Vas by bolo treba ako think-thank do katechizačnej komisie... :)
 
13.04.2010 - 10:01 | martin
to: sniper [Reagovať]
Je na škodu veci, no zároveň je zábavné pozorovať,ako niekto síce akoby nerozmýšľal k téme ani o tom,čo debatujúci prezentujú,ale zapojí sa. A tieto všetky príspevky sú presne ako od snipera: strieľa spoza bučka,(ale aj od buka do buka...),ale hlavne,že strieľa.A možnože ešte jedna spoločná vlastnosť so sniperom tu je:ani sniper nestrieľa po niekom z presvedčenia,ale robí to pre niekoho... :-/ (Toto je ale totálne druhoradé.) Vlastne takéto "zapájanie sa" do debát je aspoň zábavné a odľahčuje to neraz vážnosť a dôležitosť rôznych tém. Nie je síce asi téma,kde by sa nezapojil a vždy odbočí od témy a diskusia sa zvrtne v niekoľkých vláknach inde,kým sa potom podarí vrátiť späť k meritu veci... no čo už,"Keď musíš, tak musíš"... :-)))
 
13.04.2010 - 11:32 | andreios |
Re: to: sniper [Reagovať]
hmm, sniper aspoň strieľa na cieľ a premyslene... ale toto by som k sniperovi neprirovnával...
 
14.04.2010 - 07:45 | Jozef
Re: to: sniper [Reagovať]
Joj, jaki ste mi urazeni.
 
19.01.2010 - 17:08 | Jozef |
Re: [Reagovať]
Martin, hlavne, ze u Vas sa uz zabudlo klakat v cerkvi. To musela byt dobra katecheza a ty sa este stazujes.
 

Copyright © 2006-2010 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok |

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2010 zoε