Úvod
Dodnes bolo vydané veľké množstvo publikácii, ktoré sa týkali drevených gréckokatolíckych chrámov. Najmä v ostatnom čase sa tieto chrámy stali magnetom pre fotografov a publicistov. Niet sa čomu čudovať, tieto skvosty sakrálnej architektúry si naozaj právom zasluhujú pozornosť, pretože majú nezastupiteľné miesto v dejinách celej Gréckokatolíckej cirkvi.
Poznanie histórie gréckokatolíckych drevených chrámov, ich umeleckého a technického stvárnenia nie je samoúčelné. To všetko totiž vedie k prehlbovaniu znalosti o histórii a starobilosti nielen týchto chrámov, ale i farnosti a fílií, ako aj k znalostiam o starobilosti východného, byzantsko - slovenského, obradu na území dnešného Slovenska.
V roku 1800 tu bolo minimálne 128 drevených chrámov, o 100 rokov neskôr ich bolo 68 a v roku 1930 ich existovalo ešte49.
V druhej polovici 20 stor. sa potom stabilizovalo na vtedajšom území Prešovskej gréckokatolíckej eparchie 40 drevených chrámov. Dnes sa tri z nich nachádzajú na územi Košického apoštolského exarchátu (Inovce, z Kožuchoviec bol prenesený dreený chrám na dvor košického múzea a Ruská Bystra) a jeden na území Pražského exarchátu (chrám prenesený z Malej Poľany do Hradca Králové).
V publikácii sa dozviete z akých časti pozostáva chrám, ikonostás a iné zaujímave veci o chrámoch.
Frička
Drevený filiálny chrám vo fričke bol postavený v roku 1829, následne bol prestavaný a obnovený v rokoch 1933 - 1971. Vlastníkovi bol vrátený 27. mája 1992, hoci ho užíval v režime spoločného užívania od roka 1968.
Zo stavebného hľadiska ide o trojdielny, trojmiestny, dvojvežový chrám s troma krížmi. Konštrukcia chrámu je zrubová, pri veži stĺpová. Areál chrámu je chránený plotom, ktorý je zložený z horizontálne poukladaných trámov, hore strieškou. Súčasťou je polygonálna bránka v západnej časti.
Chrámy v publikácii: Frička, Hutka, Jedlinka, Kožany, Krivé, Lukov - Venécia, Mikulášová, Tročany, Varadka, Vyšná Polianka, Zboj.
Ak vás táto téma zaujíma, danú publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove.