www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?publikacie&id=100
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Publikácie

Dnes je: 28. január 2022     Meniny oslavuje: Alfonz

Zoεpédia - náhodný výber: INRI, Kríž - prenesenie Kr..., Liturgické gestá – v....     pohľadnice

06.06.2013 | Čítanosť(5988)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku - Bardejov a okolie

Anotácia:

Úvod

Dodnes bolo vydané veľké množstvo publikácii, ktoré sa týkali drevených gréckokatolíckych chrámov. Najmä v ostatnom čase sa tieto chrámy stali magnetom pre fotografov a publicistov. Niet sa čomu čudovať, tieto skvosty sakrálnej architektúry si naozaj právom zasluhujú pozornosť, pretože majú nezastupiteľné miesto v dejinách celej Gréckokatolíckej cirkvi.
Poznanie histórie gréckokatolíckych drevených chrámov, ich umeleckého a technického stvárnenia nie je samoúčelné. To všetko totiž vedie k prehlbovaniu znalosti o histórii a starobilosti nielen týchto chrámov, ale i farnosti a fílií, ako aj k znalostiam o starobilosti východného, byzantsko - slovenského, obradu na území dnešného Slovenska.
 
V roku 1800 tu bolo minimálne 128 drevených chrámov, o 100 rokov neskôr ich bolo 68 a v roku 1930 ich existovalo ešte49.
V druhej polovici 20 stor. sa potom stabilizovalo na vtedajšom území Prešovskej gréckokatolíckej eparchie 40 drevených chrámov. Dnes sa tri z nich nachádzajú na územi Košického apoštolského exarchátu (Inovce, z Kožuchoviec bol prenesený dreený chrám na dvor košického múzea a Ruská Bystra) a jeden na území Pražského exarchátu (chrám prenesený z Malej Poľany do Hradca Králové).
 
V publikácii sa dozviete z akých časti pozostáva chrám, ikonostás a iné zaujímave veci o chrámoch.
 

Frička

 
Drevený filiálny chrám vo fričke bol postavený v roku 1829, následne bol prestavaný a obnovený v rokoch 1933 - 1971. Vlastníkovi bol vrátený 27. mája 1992, hoci ho užíval v režime spoločného užívania od roka 1968.
Zo stavebného hľadiska ide o trojdielny, trojmiestny, dvojvežový chrám s troma krížmi. Konštrukcia chrámu je zrubová, pri veži stĺpová. Areál chrámu je chránený plotom, ktorý je zložený z horizontálne poukladaných trámov, hore strieškou. Súčasťou je polygonálna bránka v západnej časti.

Chrámy v publikácii: Frička, Hutka, Jedlinka, Kožany, Krivé, Lukov - Venécia, Mikulášová, Tročany, Varadka, Vyšná Polianka, Zboj.

 
 
Ak vás táto téma zaujíma, danú publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove.

 

Zdroj: Vydavateľstvo Petra, n. o. a František Pavlovský, 2007, ISBN 978-80-8099-009-1

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε