www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?publikacie&id=105
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Publikácie

Dnes je: 22. apríl 2021     Meniny oslavuje: Slavomír

Zoεpédia - náhodný výber: Akaftistnik, Biblia, Liturgické gestá – v....     pohľadnice

26.06.2013 | Čítanosť(5681)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku Humenné okolie a iné

Anotácia:

Presdlov

Tento diel dopĺňa celkovu mozaiku doposiaľ existujúcich gréckokatolíckych drevených chrámov. V prevažnej väčšine slúžia pôvodnému účelu. Tri z nich boli prevedené na Pravoslávnu cirkev a šesť bolo premiestnených do skanzenov a múzeí, kde ich obdivuje mnoho ľudí.
 
Usilujeme sa reštaurovať tieto skvosty ľudovej architektúry, ktoré pochádzajú od našich predkov a ich posolstvo je stále veľkým odkazom tomuto svetu. Východné kresťanstvo zapustilo u nás korene a hoci bolo vyše 40 rokov paralyzované brutálnou komunistickou mocou, krátko po revolúcii na sklonku roku 1989 s ukázalo v plnej svojej sile a kráse.
 
Chceme zachovať, zveľadiť a odovzdať ďalším generáciám dedičstvo otcov, a to nie iba vo forme chrámov, ale najmä cez živú vieru.
 

Ruský Potok

Obec sa nachádza v severovýchodnej časti Bukovských vrchov v nadmorskej výške 400 metrov. Bola založená v 16 - 17 stor. Patrila panstvu Humenné. V 18. stor. tu boli Mariassyovci, v 19 stor. Dessewffyovci. V dobových materiáloch možno nájsť pôvodné názvy obce - Orosz Potok, Orosz Patak. V roku 1787 mala obec 27 domov a 169 obyvateľov.
 
Pôvodne išlo o filiálku farnosti Uličské Krivé, ktorá bola dekrétom z roku 2004 zrušená a začlenená ako filiálka do farnosti Ulič. Matrika sa dochovala od roku 1832. Prvým doloženým gréckokatolíckym kňazom bol Andrej Barankovič (1832 - 1836), čo tiež nie je celkom správny údaj.
 
Zo stavebného hľadiska ide o trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový chrám s dvoma trojramennými krížmi. Nateraz posledné reštaurovanie sa uskutočnilo v roku 1933. Vstup do chrámu je zo západnej strany cez predsieň. Konštrukcia chrámu je zrubová, pri veži, predsieni a zvonici stĺpcová. Apsyda je polygonálna. V lodi sú dve okná na južnej stene. Veža vyrastá z hornej strechy. Spodná strecha tvorí v podstate parapet, ktorý prekrýva predsieň, loď i svätyňu v jednom celku.

 

 

Chrámy v publikácii: Brežany,Hrabová Roztoka, Inovce, Jalová, Kalná Roztoka, Kožuchovce, Malá Poľana, Matysová, Nová Sedlica, Ruská Bystrá, Ruský Potok, Šmigovec, Topoľa, Uličské Krivé.Ak vás táto téma zaujíma, danú publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove.

Zdroj: Vydavateľstvo Petra, n. o. a František Pavlovský, 2007, ISBN 978-80-8099-009-1

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε