www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1006
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Boh - podstata Boha, Čtec a spevák.     pohľadnice

27.03.2010 | Čítanosť(4623)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

Konferencia Nové náboženské hnutia v postmoderne

Konferencia Nové náboženské hnutia v postmoderne

Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity hostila na svojej akademickej pôde 24. marca 2010 odborníkov z oblasti sociológie, religionistiky, psychológie, filozofie a teológie. Spoločne diskutovali v rámci konferencie „Nové náboženské hnutia v postmoderne“, ktorá sa konala pod záštitou europoslanca MUDr. Miroslava Mikolášika.

So svojimi príspevkami vystúpili aj zástupcovia Karlovej univerzity v Prahe, Masarykovej univerzity v Brne, Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, Katolíckej univerzity v Ružomberku, Západočeskej univerzity v Plzni, Trnavskej univerzity a z Poľska boli zastúpené aj tieto univerzity: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II., Lubelska Szkoła Wyższa w Rykach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Gdańskie Kolegium Teologiczne, Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu a Uniwersytet przyrodniczny w Lublinie. Svojich zástupcov mala na konferencii aj Slovenská akadémia vied, Ústav pre vzťahy štátu a cirkví a OLÚP Predná Hora.

Spoločne sa snažili pomenovať riziká, ktoré so sebou prinášajú nové náboženské hnutia. Avšak medzi príspevkami bolo aj upozornenie na výzvy, ktoré so sebou prinášajú. Otvorili sa také témy, akými je mapovanie tejto tématiky v médiách, sociologické prieskumy verejnej mienky v oblasti religiozity. Rozprávalo sa však aj o strachu z nepoznaného a rovnocennom hodnotení manipulácie nielen prostredníctvom náboženských denominácií, ale aj manipulácie prostredníctvom napríklad politiky alebo reklamy. 

V jednotlivých sekciách sa účastníci venovali tejto problematike z rôznych uhlov pohľadu. Religionisti sa snažili pomenovať  nové náboženské hnutia, zmapovať ich vznik, poslanie, z akého náboženského smeru vychádzajú, ale aj ako sa ich náboženstvo prejavuje v ich živote. Teológovia sa zaoberali otázkami doktrín a podstaty viery náboženstiev. Psychológovia skúmali vplyv náboženstva na človeka a jeho prežívanie. Sociológovia sa zamerali na výskumy v oblasti záujmu ľudí z rôznych sociálnych skupín o transcendentno, a konkrétne prejavy ich religiozity. Filozofi rozoberali myšlienkové prúdy, ktoré so sebou nové náboženské hnutia prinášajú a ako sa v dobe, označovanej za poznačenú sekularizmom, človek s týmito témami vysporadúva. 

Všetci spoločne si kládli otázky týkajúce sa slobody, zodpovednosti a svedectva vlastnej viery.

Išlo o prvú konferenciu takéhoto veľkého rozsahu na Slovensku.  Mediálne konferenciu podporili: mesačník Cesta, rádio Lumen a TV LUX. Záznam vybraných prednášok odvysiela TV Lux v rámci programu „Večerná univerzita“. Reláciu „Doma je doma“ s hosťami konferencie Zdeňkom Vojtíškom (Karlova univerzita v Prahe) a Borisom Rakovským (Ústav pre vzťahy štátu a cirkví v Bratislave) si môžete pozrieť v utorok 30.3.2010 v čase od 17,00 do 18,00 vo vysielaní TV Lux.

Zdroj: Andrea Čusová
 
Re: (martin)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε