www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1010
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Klarisky, Trojica - antitrinit..., Filipovka.     pohľadnice

01.04.2010 | Čítanosť(3068)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Veľký štvrtok v Roku kňazov v Prešove

Veľký štvrtok v Roku kňazov v Prešove

V duchovnej atmosfére Roka kňazov sa v prešovskej gréckokatolíckej katedrále stretli na Veľký štvrtok 1. apríla kňazi Prešovskej archieparchie so svojím otcom arcibiskupom Jánom Babjakom SJ, aby slávili archijerejskú svätú liturgiu na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva a Eucharistie.

 „Kňazstvo je dar výnimočnej hodnoty, ktorý sme dostali zadarmo, ale nie nadarmo“, povedal vladyka kňazom. „Drahí bratia kňazi, kde je naše srdce? Máme ho u Pána? Je potrebné, aby sme vstupovali sami do osobného vzťahu s Bohom. Boli by sme nedôveryhodní, keby sme to, čo žiadame od veriacich, sami neplnili. Musíme byť autentickí. Aj ja som vás dnes pozval do katedrály ako do večeradla. Chcem vám povedať, že vás mám rád a že mi na každom z vás záleží, a aj poďakovať vám za vašu službu našim veriacim.“ Ponúkol kňazom ako zdroj svätého kňazského života Eucharistiu a modlitbu a pozval ich neustále sa tešiť z daru kňazstva. Kňaza charakterizoval jednou vetou: „Kňaz má byť Boží človek a učiteľ modlitby.“

  Liturgickému sláveniu predchádzalo posvätenie nových antimenzionov. Ide o ilustrované plátno so všitými relikviami svätých, na ktorom sa slávi svätá liturgia. Vladyka posvätil aj myro – olej, z ktorého sa dostane do každej farnosti, aby ním kňazi udeľovali sviatosť myropomazania (birmovania). Záver slávenia už tradične patril obradu umývania nôh podľa príkladu Ježiša Krista, ktorý pri poslednej večeri umyl nohy svojim učeníkom. Tohto roku vladyka umyl nohy dvanástim kňazom z radov dôchodcov. Tento znak nám chce pripomenúť Božiu lásku a pozvať nás k láske a službe.

Zaiste aj tento deň a celé Veľkonočné sviatky môžu veľmi prispieť k obnove daru kňazstva. So vzájomným prianím požehnanej Paschy sa kňazi rozišli do farností sláviť tieto najväčšie sviatky liturgického roka. Prevzali si aj nové staroslovienske modlitebné knižky Hospodi pomiluj a zborník z konferencie Kňazi kňazom.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε