www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1015
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Innatizmus, Exegéza, Jozef Maretta – Prav....     pohľadnice

10.05.2010 | Čítanosť(3204)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Archieparchiálna odpustová slávnosť v rodisku bl. Vasiľa Hopka

Archieparchiálna odpustová slávnosť v rodisku bl. Vasiľa Hopka

V obci Hrabské, ktorá je rodiskom blahoslaveného biskupa-mučeníka Vasiľa Hopka, sa v nedeľu 9. mája uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť pri príležitosti jeho sviatku, ktorý každoročne pripadá na 11. máj – deň jeho biskupskej vysviacky.

Archijerejskej svätej liturgii predsedal vladyka Ján Babjak SJ a homíliu predniesol protosynkel (generálny vikár) Prešovskej archieparchie Marcel Mojzeš. Povedal, že sme prišli ďakovať za blahoslaveného Vasiľa Hopka a zároveň ho prosiť, aby sa za nás modlil. Nakoľko v byzantskom obrade znelo evanjelium o uzdravení slepého od narodenia, otec protosynkel hovoril o viere, „ktorá znamená vidieť Ježiša Krista a vidieť Ježiša Krista znamená mať vieru.“ Citoval z knihy blahoslaveného Vasiľa Kristus v nás, v ktorej píše o Eucharistii. „Prosme blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopka o dar prehĺbenia našej viery, aby sme videli aj to, že Ježiš Kristus je v nás prítomný. A ďakujme Bohu za to, že mu za to stojíme“, povedal kazateľ.  

  Otec arcibiskup na konci slávnosti, ktorá sa uskutočnila v Deň matiek, všetky ich srdečne pozdravil: „Skláňam sa pred každou matkou, ktorá sa rozhodla darovať život!“ Vyzval rodičov, aby sa nebáli prijať deti. Pútnikov pozval obrátiť sa aj na našich blahoslavených mučeníkov, aby sa naše farnosti neumenšovali, ale naopak, aby naša metropolia rástla. Aby sme mali odvahu žiť podľa viery, odvahu byť otvorení pre život. Poďakoval ženatým gréckokatolíckym kňazom a ich manželkám za to, že v mnohých týchto kňazských manželstvách prijali viac detí: „Ďakujem vám za toto svedectvo!“ Všetkých pozval na Metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove, ktorá sa uskutoční v sobotu 15. mája 2010.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε