www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1017
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 5. august 2020     Meniny oslavuje: Hortenzia

Zoεpédia - náhodný výber: Eljon, Liturgické postoje -..., Bona fide.     pohľadnice

18.04.2010 | Čítanosť(3198)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Návšteva vladyku Jána Babjaka SJ v CZŠ sv. Juraja vo Svidníku

Návšteva vladyku Jána Babjaka SJ v CZŠ sv. Juraja vo Svidníku

Slová žalmu „Ale spravodliví sa môžu tešiť a jasať pred Božou tvárou a v radosti sa veseliť“ (Ž 68, 4) boli mottom dlho pripravovaného spoločenského stretnutia rodičov, žiakov, učiteľov a všetkých zamestnancov Cirkevnej základnej školy sv. Juraja vo Svidníku, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 18. apríla v priest oroch U Martina.

Stretnutie bolo zaujímavé tým, že Spoločenstvo pri CZŠ sv. Juraja privítalo medzi sebou veľmi vzácnu návštevu – Mons. Jána Babjaka SJ, prešovského arcibiskupa a metropolitu v sprievode riaditeľa Gréckokatolíckeho arcibiskupského školského úradu o. Gabriela Székelyho.

Otec arcibiskup sa najprv na pôde školy stretol so všetkými pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami školy. V neformálnom, priateľskom a srdečnom rozhovore pani riaditeľka Mgr. Helena Varchulová oboznámila hostí s niektorými výsledkami výchovno-vzdelávacieho procesu, s rôznymi aktivitami a aktuálnymi otázkami života školy. Zároveň ukázala aj na problémy, s ktorými sa škola stretáva pri každodennej činnosti. Otec arcibiskup sa aktívne zapájal rôznymi otázkami do prebiehajúceho rozhovoru. Povzbudil učiteľov do ďalšej práce a zaželal pokoj, silu a trpezlivosť v  tejto namáhavej práci. V priestoroch školy sa stretol aj s Radou rodičov a Radou školy pri CZŠ sv. Juraja , ktoré sa aktívne podieľajú na dobrej spolupráci školy a rodiny.

Druhá časť stretnutia sa konala v priestoroch U Martina, kde na vzácnu návštevu už netrpezlivo čakali rodičia a žiaci školy. Otca arcibiskupa v mene všetkých rodičov a žiakov privítala členka rady rodičov p. Daňová a žiačka deviateho ročníka na úvod stretnutia zaspievala pieseň Můj Bože.

Keďže tento deň sa lúčil poľský národ so svojím prezidentom, ktorý zahynul pri leteckom nešťastí v Smolensku, všetci prítomní si pripomenuli túto udalosť modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva za všetkých tragicky zosnulých, ktorú viedol otec arcibiskup. Po modlitbe, do ktorej ponoril všetky problémy sveta, sa vladyka prihovoril rodičom, pedagógom a žiakom.

V príhovore okrem iného povedal: „Úlohou školy a rodiny je pripraviť deti do života, aby boli dobrí občania, platní členovia spoločnosti, šíritelia najradostnejšej zvesti o vzkriesení nášho Pána. Odovzdať dobrú výchovu znamená nielen dať vedomosti, ale aj dobrý príklad, lebo všetko, čo sa investuje do mladého človeka sa zúročí nielen v tomto živote, ale raz aj vo večnosti.“ Vyjadril radosť z toho, že naša cirkev má kompletnú základnú školu a želal by si, aby ich vzniklo viac.

Otec arcibiskup na návrh Gréckokatolíckeho arcibiskupského školského úradu a riaditeľky školy morálne ocenil nielen učiteľov, zamestnancov a žiakov, ale i  rodičov školy.

K oceneným patria: Zuzana Mikitová, žiačka 9.ročníka, Veronika Capková, žiačka 3.ročníka, Anna Mašová, upratovačka, Ing. Monika Kurilcová, ekonómka, Zuzana a Milan Mikitoví, zástupcovia rodičov, Hana a Martin Ždiňakoví, zástupcovia rodičov, Táňa a Michal Dráboví, predsedníčka rodičovskej rady, RNDr. Katarína Hrižová, učiteľka II. st. a Mgr. Miloš Stronček, učiteľ I. st.

Veľmi spontánne a zaujímavé bolo stretnutie otca arcibiskupa so žiakmi školy. Otázky detí často vyvolali veľmi srdečný úsmev na tvári hostí a všetky položené otázky milo, s úsmevom metropolita zodpovedal. Aj v týchto priestoroch vládla srdečná, pokojná a milá atmosféra.

Vladyka si pozrel program Aj múdry schybí, ktorý pripravili žiaci 9. ročníka. Pristavil sa pri mnohých rodičoch i deťoch, prihovoril sa každému z nich. Z jeho odpovedí i príhovorov bolo vidieť, že je to muž modlitby, človek s veľkým srdcom, ktoré je otvorené pre každého.

Na konci oficiálnej časti Mons. Ján Babjak SJ udelil všetkým prítomným požehnanie . Stretnutie rodín pokračovalo do 20. hodiny voľnou zábavou. Nechýbala hudba a tanec, bohatá tombola a dobrá nálada. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 150 ľudí. Srdečne ďakujeme rade rodičov, rodičom – sponzorom a všetkým prítomným za prípravu celého popoludnia. Veríme, že sa toto podujatie stane peknou tradíciou školy.

Zdroj: CZŠ sv. Juraja
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε