www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1044
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Klarisky, Kantor, Trojica - Najsvätejš....     pohľadnice

27.09.2010 | Čítanosť(3990)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

Obnovený drevený chrám v Potokoch

Obnovený drevený chrám v Potokoch

Po rok a pol trvajúcich rekonštrukčných prácach sa drevený gréckokatolícky Chrám sv. Paraskevy z roku 1773 v obci Potoky v svidníckom protopresbyteriáte zaskvel nanovo v plnej kráse. Po jeho kompletnej obnove ho v nedeľu 26. septembra slávnostne posvätil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Po privítaní starostom obce Milanom Vavrekom sa liturgická slávnosť začala posviackou národnej kultúrnej pamiatky a nových lavíc v jej interiéri. Krásu tohto skvostu ľudovej sakrálnej architektúry zvýrazňuje aj zrekonštruovaná zvonica a kamenné oplotenie so šindľovou strieškou, ktoré areálu chrámu v nádhernej prírodnej scenérii dodáva neopakovateľné čaro. S vladykom Jánom Babjakom archijerejskú svätú liturgiu koncelebroval aj emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš a 13 kňazov. Slávnosť svojím spevom skrášlili bohoslovci z Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove.   

Hlavný celebrant v homílii vychádzajúc z proklamovaného evanjelia o zázračnom rybolove a povolaní rybárov povedal, že Genezaretské jazero a rieka Jordán ponúka vzácnu vodu na zavlažovanie pre celý Izrael. „My sa však sústreďme na Ježiša Krista, ktorý je pre nás ešte dôležitejší ako voda pre Izrael. Každý chrám a každá svätá Božská liturgia je akoby Genezaretské jazero a my sme tie zástupy, ktoré počúvajú Ježišovo slovo. Tí, ktorí to berú úprimne, ako sv. Peter, zisťujú svoju slabosť, svoju hriešnosť a počujú: Zájdi na hlbinu. Aj keď si slabý a hriešny, urob niečo! Máš právo na dôstojný, krásny, radostný život v jednote s Bohom.“ Vladyka pokračoval predstavením života nebeskej patrónky chrámu sv. mučenice Paraskevy a slovami vďaky na adresu tých, ktorí duchovne a materiálne pomohli pri obnove tohto chrámu a pomáhajú Gréckokatolíckej cirkvi, „po materiálnej stránke síce chudobnej, ale po duchovnej stránke bohatej, lebo Pán Boh nám žehná“, dodal otec arcibiskup. Menovite poďakoval domácemu duchovnému otcovi, správcovi farnosti v Stročíne, o. Mikulášovi Tatárovi, ktorý má na rekonštrukcii chrámu nesmierne veľký osobný podiel a zásluhu.

Otec Mikuláš v závere slávnosti poďakoval otcovi arcibiskupovi, ako aj všetkým darcom, ktorí pomohli pri obnove chrámu. Najväčšími sponzormi sú Nadácia VÚB a Úrad vlády SR. Spolu s vladykom potom odovzdal ďakovné listy a knihy Schematizmus Prešovskej gréckokatolíckej metropolie zástupkyni generálneho riaditeľa VÚB Elene Kohútikovej a štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva SR Jaroslavovi Ivančovi, ktorí majú najväčšiu zásluhu na finančnom zabezpečení obnovy chrámu a stali sa tak jeho patrónmi a dobrodincami. Medzi ďalších sponzorov patrí Ministerstvo kultúry SR, ako aj Komisia USA pre záchranu amerického dedičstva v zahraničí, ktorej zástupcovia Vincent Obsitnik a Peter Hawryluk sa na slávnosti tiež osobne zúčastnili.

Za takmer 200 000 Eur bolo vymenené celé opláštenie chrámu, strecha chrámu, zvonice a kamenné oplotenie pokryté novými ručne štiepanými šindľami, kompletne zrekonštruovaná jeho statika, bezpečnostný a protipožiarny systém, elektroinštalácia, kamenné oplotenie a zvonica. Práce realizovala firma ROD-HAR s r.o. Chrám je opatrený audio sprievodcom v desiatich jazykoch, čo ešte viac prispeje k zoznámeniu sa turistov s týmto jedinečným chrámom, ktorý sa oplatí navštíviť a zotrvať v ňom v tichej modlitbe. V neposlednom rade je potrebné zdôrazniť, že drevený chrám v Potokoch nie je len turisticky atraktívny, ale neustále žije modlitbou Božieho ľudu a pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 
Re: (andreios)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε