www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1045
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Nedele veľkonočného ..., Lítijný sviatok, Biskupská berla.     pohľadnice

06.10.2010 | Čítanosť(2932)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Druhá metropolitná púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi v Ľutine

Druhá metropolitná púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi v Ľutine

Po pozitívnych ohlasoch kňazov na Metropolitnú púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v Ľutine v Roku kňazov sa v pondelok 4. októbra uskutočnila v Bazilike minor v Ľutine druhá takáto púť. Začala sa archijerejskou svätou liturgiou, ktorej predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a takmer tristo kňazom sa v homílii prihovoril bratislavský eparcha Peter Rusnák. Koncelebrovali aj košický eparcha Milan Chautur CSsR a emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš.

V homílii vladyka Peter povedal, že pre nás kňazov dôležitejšie ako to, čo budeme kázať iným, je najprv sa pýtať, čo nás oslovilo z Božieho slova, lebo ono nás môže vyliečiť z akejsi domnelej dôstojnosti. Pretože najväčšou odmenou, akej sa biskupovi a kňazovi môže dostať je, že sa bude volať Božím synom. Toto slovo prichádza medzi svojich, ale vlastní ho neprijali. Pre ľudí tohto sveta je to bláznovstvo. „U kňaza, ktorý povie Amen na toto slovo, môže ono začať rásť. Duch Svätý chce v tebe zrealizovať toto slovo a urobiť z teba nové stvorenie – Božieho syna. Čo môže byť pre kňaza väčšou odmenou ako táto milosť?", povedal vladyka.

Koordinátori Modlitieb matiek a Modlitieb otcov na Slovensku oboznámili kňazov s týmto hnutím, ktoré je už súčasťou života aj viacerých gréckokatolíckych farností. Dopoludňajší program pokračoval katechézou o kňazskom manželstve a kňazskej rodine. Otec Ivan Molčányi z Košickej eparchie v nej kňazom a ich manželkám pútavým spôsobom hovoril o povolaní k manželstvu, o rozdieloch medzi mužom a ženou a o špecifiku Gréckokatolíckej cirkvi – kňazskom manželstve, kde okrem iného povedal: „Aby mohla fungovať moja farnosť, musím mať fungujúce manželstvo.“ Ponúkol aj konkrétne odporúčania a návrhy, medzi ktorými na prvom mieste ide o osobnú, manželskú a rodinnú modlitbu, o ochotu počúvať, načúvať a komunikovať, ale aj postiť sa za svoje manželstvo a vytvárať spoločenstvo kňazských rodín.

Po diskusii na tému katechézy bol popoludní pri chutnom obede priestor na rozhovory medzi kňazmi, pri ktorých asistovalo ešte celkom teplé jesenné slnko, ktoré umocnilo atmosféru kňazskej púte.

Popoludní sa prihovoril vladyka Milan, ktorý zdôraznil, že po Roku kňazov nás čakajú roky o kňazoch. Ľudia si nás všímajú, ako žijeme, aká je morálka kňazských manželstiev a rodín. Opýtal sa: „Verím ešte ako kňaz, alebo už len ohlasujem vieru?“ Pozval kňazov, aby komunikovali ako priatelia nielen o bežných veciach, ale aj o kňazských záležitostiach, aby sa spolu modlili, aby si vychádzali v ústrety, aby o spolubratoch zmýšľali a hovorili s láskou.

Vladyka Ján vo svojom príhovore povedal, že vo svete dnes nejde len o ekonomickú krízu, ale viac o krízu vzťahov, krízu človeka, krízu morálky. Položil otázku, či sa táto kríza nejakým spôsobom nedotýka aj nás kňazov. Požiadal kňazov, aby vedeli prijať to, keď ich biskupi na niečo upozornia, „veď aj napomenutia sú našou službou vám kňazom. Upozorní predsa iba ten, komu na tom druhom záleží. Iba horlivý kňaz má plnú radosť zo svojho kňazského života. Kňaz má nielen poznať cestu spásy, ktorú ukazuje iným, ale aj sám má po nej kráčať“, pripomenul otec arcibiskup.

Po následnej zaujímavej hodinovej besede s biskupmi bola Druhá metropolitná púť kňazov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zakončená spoločnou modlitbou Molebenu k Presvätej Bohorodičke. Kňazi sa rozchádzali do svojich farností a iných služieb, ktoré plnia v Cirkvi, naplnení nielen radosťou zo spoločného stretnutia pri modlitbe a pri vzájomných rozhovoroch, ale naplnení aj Božou milosťou a plnomocnými odpustkami, ktoré získali na tomto pútnickom mieste, ktoré je od tohtoročnej archieparchiálnej odpustovej slávnosti v duchovnom príbuzenstve s Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε