www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1055
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické knihy, Felón, Martyrikon.     pohľadnice

30.10.2010 | Čítanosť(2891)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prvá archieparchiálna púť matiek v Ľutine

Prvá archieparchiálna púť matiek v Ľutine

V Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine sa v sobotu 30. októbra uskutočnila Prvá archieparchiálna púť matiek. Začala archijerejskou svätou liturgiou. Hlavným slúžiteľom bol prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý v homílii povedal, že touto púťou začíname novú tradíciu. Na budúci rok by mala k púti matiek pribudnúť aj púť otcov. „Naše rodiny sú vo veľkom nebezpečenstve tohto sveta. Ale Božie slovo nás pozýva, aby sme sa zaradili do veľkého zástupu Ježišovej rodiny, ktorú tvoria tí, ktorí počúvajú a zachovávajú Božie slovo“, povedal vladyka. Ďalej hovoril o manželstve. „Je jednou z možností stretnúť sa s Božou láskou.“ Hovoril o cieľoch manželstva a nakoniec poďakoval matkám: „Drahé matky, chcem sa vám poďakovať, že ste mali odvahu v tomto konzumnom svete prijať deti. Bez zodpovedných matiek nebude mať perspektívu ani naša spoločnosť. Ste v Ľutine, v Bazilike, pri Matke Božej. Odovzdajte jej svoje srdce, ona vám rozumie, vyprosí vám potrebné milosti. Tu môžete získať plnomocné odpustky tak ako v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je prvým mariánskym chrámom.“ V závere im povedal: „Máte veľkú moc – lásku.“ Koncelebrovali aj emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš a takmer dvadsať kňazov.  

Nasledovala katechéza, ktorú si pre matky pripravil o. Jozef Maretta. Pútavým spôsobom v nej vysvetlil postavenie ženy – matky. Žena je dnes vystavená mnohým pokušeniam zariadiť svoj život podľa kritérií tohto sveta. Ale oveľa dôležitejšie sú tie kritériá, ktoré nám dáva Boh vo svojom slove. Na základe Božieho slova podrobne ponúkol skutočných päť P, ktorými sa kresťanská žena a matka môže podobať Panne Márii. Ženy potom od prítomných kňazov prijali osobné požehnania a mnohé z nich prijali sviatosť zmierenia a pokánia. 

Popoludní púť pokračovala prezentáciou Centra pre rodinu Prešovskej archieparchie, ktoré aktívne pôsobí na Sigorde pri Prešove a bola zakončená modlitbami matiek.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε