www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1072
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Boží Duch v tebe vol..., Proskomídia – „Bože,..., Amen.     pohľadnice

17.12.2010 | Čítanosť(3023)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ekumenické predvianočné stretnutie biskupov v Prešove

Ekumenické predvianočné stretnutie biskupov v Prešove

V piatok 17. decembra sa uskutočnilo už tradičné predvianočné ekumenické stretnutie prešovských biskupov. Tohto roku sa zišli na Biskupskom úrade Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. v Prešove. Zúčastnili sa ho prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v. Slavomír Sabol a rímskokatolícky pomocný biskup Košickej arcidiecézy Mons. Stanislav Stolárik. Biskupi vydali Ekumenické vianočné posolstvo občanom mesta Prešov a všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorého text vám ponúkame:

 


Drahí Prešovčania a všetci ľudia dobrej vôle!

Vianoce sú blízko! Využime ešte krátky čas, aby sme sa čo najlepšie pripravili na ich intenzívne prežitie v kruhu svojich najbližších.

Sme obklopení médiami, ktoré výrazne vplývajú na naše myslenie, správanie a na spôsob nášho života. Zaiste ponúkajú aj veľa dobra, ale stávajú sa aj priestorom, v ktorom je veľa zla. Najnebezpečnejšie je to, že často ponúkajú dobro i zlo v takých rafinovaných kombináciách, že ak človek nie je ich kritickým prijímateľom a ak kresťan nemá ducha rozlišovania, len ťažko sa dokáže správne orientovať v neustálom toku masmediálnych ponúk. Nikto z nás napríklad nemôže prehliadnuť skutočnosť, že z Vianoc sa už vytráca ich podstata - Ježiš Kristus. Začína sa to už sviatkom sv. Mikuláša. Na každom kroku nás doslova prenasleduje akýsi nedefinovateľný Santa Claus. Pritom nejde o tradíciu slovanských národov, ktorým bol vždy blízky sv. Mikuláš. Vianoce bez Ježiša Krista sa nám zaiste neponúkajú bezdôvodne. Svet nechce, aby nás sviatky privádzali k obnoveniu vzťahu s Ježišom Kristom, ale chce skôr to, aby sme podstatu videli vo falošnej ilúzii pozlátka, aby sme chceli viac „mať“ ako „byť“.

Ježiš Kristus, ktorý sa narodil v Betleheme, stal sa človekom, jedným z nás, podobný nám vo všetkom okrem hriechu a zomrel za nás na kríži, nás pozýva do jednoty s ním, pozýva nás byť tu pre druhých. Stredobodom Vianoc je jeho narodenie pre nás. Prišiel, aby sme uverili, že Boh je s nami, že mu nie sme ľahostajní. Každé Vianoce si to znova pripomíname a slávime. Chce vstúpiť do nášho života a viesť nás po cestách spásy, aby sme dozrievali v láske k Bohu a k blížnym.

Sviatky Božieho narodenia v nás nechcú vyvolať len vonkajšie dojatie, ale nám ponúkajú možnosť prijať Ježiša Krista za štýl nášho života, aby Boh pre nás nebol iba zadnými pootvorenými dvierkami.

Drahí Prešovčania, s láskou vás pozývame prežívať skutočné kresťanské Vianoce, neprežívať ich akoby oddelene od diela našej spásy. Ten istý Kristus, ktorý nám svojím narodením hovorí o tom, že Boh je s nami, potvrdzuje túto pravdu na kríži, keď dáva svoj život za náš. Ten istý Kristus, ktorý bol pre našu spásu uložený do drevených jaslí, dobrovoľne vystúpil na drevo kríža, aby nás zachránil. Prijmime ho ako nášho Záchrancu.

Všetkým vám zároveň vyprosujeme požehnaný nový rok 2011.

 
V Prešove, 17.12.2010
 
 
 
 vladyka Ján Babjak SJ

prešovský gréckokatolícky

arcibiskup a metropolita

Mons. Stanislav Stolárik

pomocný košický

rímskokatolícky biskup

Slavomír Sabol

biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v.

 

 

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε