www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1075
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Intronizácia, Zasvätenie sa Nepošk..., Filia.     pohľadnice

04.01.2011 | Čítanosť(2859)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pastiersky list vladyku Jána Babjaka SJ k Vianociam 2010

Pastiersky list vladyku Jána Babjaka SJ k Vianociam 2010

 

Pastiersky list k Vianociam 2010
 

Drahí naši veriaci! Prihováram sa k vám v tento radostný čas vianočným pozdravom Christos raždajetsja! Slavite Jeho!

Je to čas veľkej radosti, lebo Boh sa znížil k nám ľuďom a prisľúbený Mesiáš sa narodil ako malé Dieťa v Betleheme. Boh v plnosti času splnil svoj prísľub z raja a poslal nám Vykupiteľa sveta. Ježiš Kristus prišiel na zem, aby nás vykúpil z našich hriechov, premohol zlého ducha a ukázal nám cestu do večného cieľa, do neba. Tejto udalosti predchádzala veľká poslušnosť dvoch ľudí: Márie a Jozefa. Panna Mária skrze anjela prijala s veľkou vierou a s pokorou Božie posolstvo, že sa stane matkou Božieho Syna. Hoci hneď neporozumela Božiemu zámeru, predsa v dôvere povedala Bohu svoje Áno, ktoré sa stalo otvorenou cestou k vteleniu Božieho Syna. Sv. Jozef, hoci nechápal čo sa deje, povzbudený anjelom vo sne, neprepustil Máriu, ale ešte s väčšou láskou sa staral o obidvoch: o svoju snúbenicu Máriu i o dieťa, ktoré nosila pod srdcom.

Veľkosť Jozefa sa prejavila tiež v poslušnosti zákonu. Keďže cisár Augustus nariadil sčítanie ľudu a každý sa mal ísť zapísať do svojho mesta odkiaľ pochádzal. „Vybral sa aj Jozef z galilejského mesta Nazareta do Judey, do Dávidovho mesta, ktoré sa volá Betlehem, lebo pochádzal z Dávidovho domu a rodu, aby sa dal zapísať s Máriou, svojou manželkou, ktorá bola v požehnanom stave. Kým tam boli, nadišiel jej čas pôrodu. I porodila svojho prvorodeného syna, zavinula ho do plienok a uložila do jasieľ, lebo pre nich nebolo miesta v hostinci.“ (Lk 2, 4-7).

Drahí naši veriaci! Pán Boh použil Máriinu a Jozefovu poslušnosť, aby sa naplnili Písma, aby Mesiáš prišiel na svet v Betleheme, ako predpovedali proroci.

Boh aj nás vyzýva k poslušnosti a k vernosti Božiemu slovu, ale aj k zachovávaniu svetských zákonov. V máji 2011 bude na Slovensku prebiehať sčítanie obyvateľstva. Očakávam od Vás, drahí veriaci, že všetci s hrdosťou a s radosťou v srdci splníte toto nariadenie a vyznáte svoju vieru tým, že vyplníte kolónku náboženstvo a prihlásite sa ku Gréckokatolíckej cirkvi. Je to cirkev vyznávačov a mučeníkov viery, cirkev veľkých Božích darov a milostí.

Boh od nás všetkých žiada svedectvo – vyznanie viery, aby ešte viac žehnal našej Gréckokatolíckej cirkvi, aby bola stále verná Ježišovi Kristovi, Svätému Otcovi a svojmu poslaniu: aby viedla ľudí slovom i príkladom k svedomitému životu na tejto zemi a pomáhala veriacim na ceste spásy.

Drahí bratia a sestry! Vianoce sú časom stíšenia a zastavenia sa. Prisľúbený Mesiáš prichádza na svet, aby nás vykúpil. On túži vstúpiť do nášho srdca a naplniť ho láskou. Stíšme sa pri jasliach a skúmajme, ktorým smerom sa uberá náš život.

Pridajme sa k Panne Márii – prvej adorujúcej Božieho Syna. Spolu s ňou zahľaďme sa do tváre Božského Dieťaťa. Mnohému sa pri jasličkách môžeme naučiť. Môžeme objaviť veľkosť Boha v Betlehemskom Dieťati. Môžeme objaviť a získať veľkosť a silu pokory, lásky, milosrdenstva a vzájomného odpustenia. Sú to tak známe, ale znovu veľké a hodnotné skutočnosti, ktoré máme nanovo objaviť. Vráťme Vianociam ich veľký zmysel. Žasnime nad Božským Dieťaťom, ako Mária a Jozef.

Všetkým vám, drahí naši veriaci, žičím pokojné a požehnané sviatky Božieho narodenia, plné lásky a vzájomného odpustenia a porozumenia.

 

Christos raždajetsja! Slavite jeho!

Mons. Ján Babjak SJ
prešovský arcibiskup a metropolita

V Prešove 20.12.2010
 
Zdroj: Mons. Ján Babjak SJ
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε