www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1082
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 20. január 2020     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Misijné sestry, Eminencia.     pohľadnice

02.02.2011 | Čítanosť(2972)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Deň zasväteného života v Prešove

Deň zasväteného života v Prešove

Už tradične sa prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ stretáva na sviatok Stretnutia Pána s rehoľníkmi a rehoľnými sestrami pôsobiacimi na území Prešovskej archieparchie. Tak tomu bolo aj v stredu 2. februára tohto roku. Viac ako 50 rehoľných kňazov, bratov a sestier sa najprv stretlo na archijerejskej svätej liturgii v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Hlavným celebrantom bol vladyka Ján Babjak SJ. Koncelebroval aj emeritný pražský pomocný biskup Ján Eugen Kočiš, protosynkel o. Michal Onderko ml., protoigumen o. Juraj Vladimír Sedláček OSBM, viceprovinciál o. Jaroslav Štelbaský CSsR a ďalší kňazi. V homílii sa Božiemu ľudu prihovoril špirituál Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove o. Ján Karas. Položil otázku: „Je na mne vidno Ježišov život?“ V odpovedi na ňu uviedol: „Boh chce, aby som bol jeho priateľom, miláčikom. Počúvaj, čo ti Boh chce povedať do tvojho života. Daj mu šancu, aby vstúpil do tvojho života, lebo kresťan je povolaný byť Kristovou vôňou pre tento svet.“ Súčasťou liturgickej slávnosti bolo posvätenie sviec.

Deň zasväteného života pokračoval v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity duchovnou prednáškou o. Štefana Kitľana CSsR o modlitbe. Okrem iného upriamil pozornosť zasvätených na prvotné kresťanské spoločenstvo a povedal, že Ježiš Kristus má takú istú moc, ako mal vtedy. Chce, aby aj dnešné kresťanské spoločenstvá, a teda aj rehoľné spoločenstvá, mali jedno srdce a jednu dušu. Cestou k tomu je predovšetkým modlitba.

Otec arcibiskup vo svojom príhovore ponúkol rehoľníkom a rehoľniciam k rozjímaniu niekoľko hlbokých myšlienok z dokumentov Cirkvi, predovšetkým z dokumentov Božieho služobníka Jána Pavla II., o zasvätenom živote. Poďakoval im za ich službu pre miestnu cirkev a povzbudil k tomu, aby bola ešte intenzívnejšia a aktuálnejšia. Predostrel im aj svoj úmysel stretnutí s jednotlivými rehoľnými spoločenstvami. V Prešovskej archieparchii v súčasnosti pôsobia baziliáni, redemptoristi, sestry baziliánky, sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívne sestry redemptoristky. K modlitbe povedal, že sme bez nej ničím. Ak by sme sa nemodlili, môžeme poskladať a odložiť svoje rehoľné rúcho. Po diskusii a modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke bol priestor na spoločný obed.

Popoludní vydal svoje osobné svedectvo života a obrátenia pán Marián Danev, ktorého úprimné slová boli skutočne oslovujúce. Vyslovil hodnotné myšlienky, do ktorých je „pretavená“ jeho osobná skúsenosť. Napríklad povedal, že plodom modlitby svätého ruženca je prijímanie sviatostí, lebo modlitba k Panne Márii nás privádza k plodu jej života – Ježišovi. Najdôležitejšie okamihy života a najväčší skutok lásky vidí v prijatí človeka. Hovoril aj o tom, akou posilou je pre neho každodenná modlitba. Obzvlášť účasť na svätej liturgii, svätý ruženec či osobná ranná modlitba. Veľmi pekne hovoril o tom, ako hlboko vníma kňazské požehnanie.  

Duchovno-formačný deň rehoľníci a rehoľnice zakončili modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε