www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1085
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Heretik, Boh - Božie chcenie, Innatizmus.     pohľadnice

13.02.2011 | Čítanosť(2964)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešovský arcibiskup sa stretol so staršími kňazmi a ich manželkami

Prešovský arcibiskup sa stretol so staršími kňazmi a ich manželkami

V sobotu 12. februára sa prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ stretol v Prešove s kňazmi dôchodcami, ich manželkami a s manželkami zomrelých kňazov Prešovskej archieparchie.

Stretnutie začalo archijerejskou svätou liturgiou v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa. S vladykom Jánom koncelebroval aj emeritný pražský pomocný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš, kňazi z arcibiskupskej kúrie a dvadsať kňazov dôchodcov. Spolu s nimi sa na stretnutí zúčastnilo aj dvadsať manželiek kňazov seniorov a manželiek zomrelých kňazov.

V homílii kancelár kúrie otec Ľubomír Petrík povedal, že tieto každoročné stretnutia prešovského arcibiskupa so staršími kňazmi a ich manželkami sú veľmi duchovne obohacujúce, pretože aj vo Svätom písme je slovo starší nielen vyjadrením, že ide o presbyterov, ale je aj synonymom múdrosti, životných skúseností, pokory i vnímavosti na Boží hlas. Pripomenul List Jána Pavla II. starším ľuďom, v ktorom ponúka aj hlboký biblický pohľad na starobu, práve v ktorej Boh prehovoril k mnohým ľuďom a začalo sa napĺňať ich povolanie. Pretože pri liturgickom slávení zaznelo evanjeliové podobenstvo o sudcovi a vdove, kazateľ upriamil pozornosť na dôvernú modlitbu dňom i nocou, ktorá charakterizuje aj týchto kňazov a ich manželky. Sú to mužovia a ženy modlitby, za ktorú im vyjadril poďakovanie. Ich modlitba vychádza už z presvedčenia, že Boh naozaj obráni svojich vyvolených, čo k nemu volajú dňom i nocou, a je k nim všímavý. Ich modlitby a obety sú požehnaním pre našu miestnu cirkev.  

Po spoločnom obede mal pre všetkých prednášku protosynkel Prešovskej archieparchie otec Michal Onderko ml., ktorý veľmi zaujímavo hovoril na tému hodnoty kňazstva aj v staršom veku. Pritom uviedol, že istým spôsobom môžeme povedať, že sila našej cirkvi je v množstve mladých kňazov. Zároveň to však môže byť aj naša slabina. Niektorí kňazi majú tendenciu byť vo svojich farnostiach skôr manažérmi, ktorí zabezpečujú rôzne aktivity tak, ako to fungovalo už dávno na Západe. Ak sa však pozrieme na západ, nie vždy sa môžeme povzbudiť. Chybou je, ak vonkajšie aktivity nahrádzajú osobnú svätosť, povedal generálny vikár. Starí kňazi sú v našej cirkvi veľmi potrební aj preto, aby sa modlili za našu cirkev a obetovali svoje utrpenie, ale aj preto, aby „ďalej formovali a ďalej vychovávali mladých kňazov k pravej zbožnosti a k pravej obete. Je potrebné, aby ste si jasne uvedomovali že to nie je vaše právo hovoriť do životov mladších kňazov, ale je to vaša povinnosť. Stiahnuť sa do kúta možno vyzerá sväto, ale so svätosťou to nemá nič spoločné. Povieme si, kto z nás si chce robiť zbytočné problémy, ale aj za to budeme súdení, že sme nenapomenuli svojho brata, keď sa prehrešil. To isté platí v prenesenom slova zmysle aj o manželkách kňazov, ktoré tak isto dobrým slovom a dobrým príkladom majú poslúžiť dnešným mladým kňazským rodinám.“

Potom otec arcibiskup Ján predstavil prítomným súčasný život Prešovskej archieparchie. Okrem iného im pomocou fotografickej prezentácie pútavo objasnil, čo všetko teraz robíme na našich pútnických miestach v Ľutine a v Litmanovej, ktoré naozaj žijú pre pútnikov, aby tam mohli posilňovať svoju vieru. V Ľutine blízko baziliky „vyrastajú“ dve nové kaplnky, ktoré by chcel vladyka posvätiť v lete počas archieparchiálnej odpustovej slávnosti. Hovoril aj o ďalších zámeroch, ktoré kňazov a ich manželky naplnili veľkou vďačnosťou a radosťou, pretože k terajšiemu rozkvetu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zaiste prispeli aj ich utrpenia, vernosť a modlitby. Vladyka im predstavil aj prácu štyroch formačných centier, ktoré pracujú s mládežou, rodinami a Rómami, aj hodnotné pôsobenie Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity, gréckokatolíckeho kňazského seminára, či našej charity. Všetkým poďakoval nielen za ich účasť, ale aj za ich lásku k Bohu a k Cirkvi.

Otec Andrej Rusnák všetkým odovzdal srdečný pozdrav emeritného prešovského biskupa Mons. Jána Hirku.

Záver stretnutia patril svedectvám a spoločnej modlitbe Korunky Božieho milosrdenstva.

Zdroj: Informačné stredisko Prešovského arcibiskupstva
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε