www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1090
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Diakonát, Myšlienka na slová Ž..., Martýr.     pohľadnice

02.03.2011 | Čítanosť(2801)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ocenenie diela akademického maliara Mikuláša Klimčáka

Ocenenie diela akademického maliara Mikuláša Klimčáka

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ v utorok 1. marca 2011 navštívil v Bratislave akademického maliara Mikuláša Klimčáka, rytiera Rádu sv. Silvestra, a vyznamenal ho Medailou bl. Pavla Petra Gojdiča OSBM. Ocenil tak jeho veľký umelecký prínos pre Prešovské arcibiskupstvo, ako aj šírenie sakrálneho byzantského umenia v spoločnosti. Vyznamenanie v podobe medaily a dekrétu vladyka Ján udeľuje od minulého roka osobnostiam a inštitúciám, ktoré sa rôznym spôsobom výrazne pričinili o rozvoj Gréckokatolíckej cirkvi.

Mikuláš Klimčák sa narodil 16. novembra 1921 v Humennom. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Je známy aj za hranicami našej krajiny. Žije a pôsobí v Bratislave. Celý svoj život zasvätil predovšetkým sakrálnemu umeniu, ktoré oslovuje a privádza k myšlienke na Boha mnohých ľudí. Je mu obzvlášť blízka misia sv. Cyrila a Metoda. Jeho dielo vychádza z byzantskej ikonografie, ktorá mu je ako gréckokatolíkovi veľmi blízka.

Dielo Mikuláša Klimčáka dodáva duchovnú atmosféru viacerým gréckokatolíckym chrámom. Napríklad je autorom vnútornej ikonopisnej maľby v Bazilike minor v Ľutine, autorom oltára, ikonostasu a vnútornej maľby v chráme v Bačkove, exteriérovej krížovej cesty a vnútornej chrámovej maľby v Humennom, vitrážnych okien v chráme v Ľubici, či bohostánku v Kružlove. Jeho diela, ikony, gobelíny a vitráže sa nachádzajú aj v iných gréckokatolíckych, ale aj v rímskokatolíckych chrámoch, na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove, tiež na Hrade v Bratislave, či v budove NR SR.

Aj keď sa svojím vekom blíži k deväťdesiatke, je stále umelecky činný. V týchto dňoch niektoré jeho diela vystavujú v Piešťanoch a v Novom Meste nad Váhom.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε