www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1138
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Dekan, Felón, Veľký piatok.     pohľadnice

13.09.2011 | Čítanosť(2765)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka novej kaplnky na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove

Posviacka novej kaplnky na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove

V rámci duchovnej obnovy na začiatku nového akademického roka si pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a predstavení Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove v pondelok 12. septembra vypočuli prednášku prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ. Zameral sa v nej na vzťah človeka k sebe, k blížnemu a k Bohu. Urobil hlbokú analýzu týchto troch dimenzií vzťahov a prítomných pozval prehodnocovať svoje vzťahy, pretože sú základom života. Preto ide o ich kvalitu.

Po možnosti prijať sviatosť zmierenia a časovom priestore na osobnú modlitbu otec arcibiskup, veľký kancelár fakulty, posvätil novú Kaplnku bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča na fakulte, nový oltár a ikonostas, ako aj novú zasadačku. V homílii počas archijerejskej svätej liturgie, ktorú s ním koncelebroval emeritný biskup Ján Eugen Kočiš, dekan fakulty prof. Peter Šturák, rektor kňazského seminára Miroslav Dancák a kňazi, ktorí sú pedagógmi na fakulte a predstavenými v kňazskom seminári, si vybral slová z evanjelia: „Ale vaša reč nech je «áno – áno», «nie – nie». Čo je navyše, pochádza od Zlého“ (Mt 5, 37). Tieto slová Ježiša Krista aplikoval na pedagógov a predstavených, teda na tých, ktorí formujú mladú generáciu. Pozval ich, aby neustále dbali na zhodu medzi slovami a životom, lebo prípadný nesúlad by mal tragické následky: „Áno, ak vaša reč nekorešponduje s vašimi myšlienkami a s vašimi skutkami, tak je iba čírym klamstvom, ktoré pochádza od Zlého, lebo diabol je otcom lži. To jemu záleží, aby človek bol vnútorne rozháraný, aby si jedno myslel, druhé hovoril a tretie konal. To jemu záleží, aby si ľudia nerozumeli, aby boli medzi nimi zvady, rozbroje, vojny a každá zloba aby napĺňala srdce človeka. Ježiš prináša dobré ovocie: jednotu do srdca človeka, pokoj, lásku a šťastie. Zlý prináša zlé ovocie: nepokoj, závisť, nešťastie.“ Na povzbudenie k súladu medzi slovami a životom použil príklad vernosti gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Vladyka Ján v závere liturgickej slávnosti poďakoval dekanovi fakulty prof. Petrovi Šturákovi, ktorý je „hnacím motorom“ jej chodu, celému vedeniu fakulty a všetkým jej pedagógom a zamestnancom za kvalitné pôsobenie tejto inštitúcie, ako aj ikonopiscovi Milanovi Lajčiakovi, ktorý napísal ikony do novej kaplnky. Dekan fakulty vyjadril radosť z toho, že popri novej knižnici, ktorá je intelektuálnym srdcom fakulty, je už aj nová kaplnka, ktorá je jej duchovným srdcom. Otcovi arcibiskupovi poďakoval za jeho záujem o fakultu a odbornému asistentovi Petrovi Tirpákovi za službu duchovného správcu na fakulte. 

V utorok 13. septembra otvorenie nového akademického roka pokračovalo pracovnou poradou pedagógov.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε