www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1141
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Blahorečenie, Hviezda, Iniciácia.     pohľadnice

21.09.2011 | Čítanosť(2807)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Deviate riadne zasadanie Rady hierarchov

Deviate riadne zasadanie Rady hierarchov

V utorok 20. septembra sa na Gréckokatolíckom arcibiskupskom a metropolitnom úrade v Prešove stretli na 9. riadnom zasadaní Rady hierarchov biskupi Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, košický eparcha Milan Chautur CSsR a bratislavský eparcha Peter Rusnák, spolu so spišským diecéznym biskupom Mons. Štefanom Sečkom, najprv dopoludnia slávili v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove archijerejskú svätú liturgiu pri príležitosti 20. výročia obnovenia činnosti Gréckokatolíckej charity Prešov a začiatku dvojdňového Kongresu charity. Homíliu predniesol spišský diecézny biskup – prezident Slovenskej katolíckej charity.

Popoludní na Rade hierarchov gréckokatolícki hierarchovia prerokovali niekoľko záležitostí týkajúcich sa života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Venovali sa príprave Štatútu metropolitného zhromaždenia, ktoré sa má v metropolitných cirkvách sui iuris konať každých päť rokov, tiež prípravnému textu Lineamenta na biskupskú synodu o novej evanjelizácii, ktorá sa bude konať v októbri 2012 v Ríme a jej stálym členom je prešovský arcibiskup a metropolita.

Zaoberali sa aj liturgickou knihou Apoštolár na liturgické čítania zo Skutkov apoštolov a listov apoštolov, ktorá je v štádiu prípravy, ako aj finalizáciou prípravy vydania oficiálneho slovenského prekladu Kódexu kánonov východných cirkví. Ďalšími bodmi programu boli aj záležitosti ohľadom pedagogického minima pre seminaristov a kňazov, či blížiace sa jubileum 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Gréckokatolícki otcovia biskupi chcú prispieť k tomu, aby v pripravovaných celoslovenských materiáloch a akciách k tomuto jubileu bolo viditeľné, že slovanskí apoštoli boli byzantského obradu. Venovali sa aj otázke formátora bohoslovcov a kňazov, ktorý by bol na celoslovenskej úrovni zástupcom pre celú metropoliu, príchodu Myrny Nazzour do Prešovskej archieparchie v dňoch 30. septembra až 3. októbra 2011, posolstvu Kongregácie pre klerikov rektorom pútnických svätýň a viacerým ďalším záležitostiam.

Potvrdili aj termín 3. Metropolitnej púte Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. mája 2012 a dohodli termín 4. Metropolitnej púte gréckokatolíckych kňazov na Slovensku, ktorá sa uskutoční v pondelok 24. septembra 2012 v Bazilike minor v Ľutine.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε