www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1147
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. apríl 2020     Meniny oslavuje: Izidor

Zoεpédia - náhodný výber: Manna, Kathizma, Veľký piatok.     pohľadnice

03.10.2011 | Čítanosť(3242)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Myrna Nazzour ukončila návštevu Prešovskej archieparchie

Myrna Nazzour ukončila návštevu Prešovskej archieparchie

Pani Myrna Nazzour z Damasku v Sýrii v piatok 30. septembra zavítala do Prešovskej archieparchie. Po prvýkrát so sebou priniesla aj malú nenápadnú ikonku – jednoduchý papierový obrázok Presvätej Bohorodičky, z ktorého v rokoch 1982 – 2010 nevysvetliteľne vytekal olej. „Každý, kto sa na túto ikonku pozrie, povie, aká je maličká, nenápadná, a predsa si ju Pán vybral. Podobne aj my máme aj malé veci robiť s veľkou láskou. Lebo v Božích očiach sme my omnoho väčší ako táto ikona. Boh na nás hľadí ako na najkrajšiu ikonu“, povedal pani Myrna. Aj keď ešte nikdy predtým ikonku na žiadnu cestu nevzala, urobila tak teraz preto, lebo to pred rokom práve v Litmanovej pútnikom prisľúbila.

Popoludní sa na Hore Zvir zúčastnila na archijerejskej svätej liturgii, ktorú slávil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. V homílii nadviazal na slová proklamovaného evanjelia o nasýtení zástupov chlebom. „Je to predobraz každodenného sýtenia miliónov veriacich Najsvätejšou Eucharistiou. Patríme k nim aj my. Ja si len kladiem otázku, ako prijímame.“ Citoval z modlitby v byzantskej liturgii, aby sme prijímali „nie na súd alebo zatratenie, ale na uzdravenie duše i tela.“ Ponúkol pútnikom sviatosť zmierenia, ktorá sa udeľuje v novom spovednom dome na litmanovskej hore. Do svojho príhovoru zakomponoval aj udalosti spojené so svedectvom Myrny Nazzour, „ktorá prichádza, aby hovorila o Božej dobrote, o jeho milosrdenstve. Jej príbeh nie je nejakou atrakciou, ale výzvou k obráteniu“, povedal vladyka a v súvislosti so sviatkom Presvätej Bohorodičky Ochrankyne, ktorý veriaci v byzantskom obrade slávia 1. októbra, dodal: „Bohorodička nás chce chrániť pred najväčším nebezpečenstvom, pred hriechom, aby sme mohli byť všetci šťastní a prísť do neba.“ V následnej besede s pani Myrnou zaznelo, že od roku 1982 veľakrát z jej rúk vytekal olej. Viacerí ľudia, ktorí ním boli pomazaní, boli uzdravení. Pri odpovediach na otázky povedala aj to, že mala 37 extáz, 5 zjavení Panny Márie a päťkrát sa na jej rukách, nohách a boku objavili stigmy – rany podobné Ježišovým. Bolo to vždy vtedy, keď katolíci a pravoslávni slávili Veľkú noc spolu. Tieto javy boli skúmané mnohými odborníkmi s výsledkom, že sú prirodzene nevysvetliteľné. „Ale to sú vonkajšie znaky, ktoré sa môžu zastaviť. Boh nás však naďalej pretvára v našej modlitbe. Najväčšie znamenie je zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Boh k nám stále hovorí v evanjeliu. Pretože na to zabúdame, Boh aj tieto vonkajšie znamenia robí ako pripomienku, aby sme uverili a vrátili sa k Bohu“, povedal pani Myrna.

Stretnutia s ňou pokračovali v sobotu v gréckokatolíckej farnosti Humenné-Dubník a v nedeľu vo Vranove nad Topľou-Čemernom. V nedeľu večer sa v Centre pre mládež Prešovskej archieparchie po prvýkrát s pani Myrnou stretli manželky gréckokatolíckych kňazov. Rozprávala im o svojom manželstve, o hodnote manželského vzťahu. Povzbudila ich vo vydávaní svedectva viery po boku svojich manželov – gréckokatolíckych kňazov.

Svoju tretiu návštevu v Prešovskej archieparchii zakončila v pondelok 3. októbra dopoludnia stretnutím s veriacimi v Chráme Božej Múdrosti vo Svidníku. Jej svedectvo je veľmi presvedčivé. Je to jednoduchá žena, manželka a matka, ktorá samu seba vôbec nepokladá za nijako výnimočnú. Vie však, že to, čo zakúsila, si nemôže nechať pre seba. Patrí do melchitskej gréckokatolíckej cirkvi a jej manžel Nicholas je pravoslávny. Majú dve už dospelé deti. Mala iba 18 rokov a pol roka bola vydatá, keď do jej života vstúpili tieto znamenia. V tom čase síce bola veriaca, ale do chrámu nechodievala pravidelne, poznala iba základné modlitby, jej manžel bol od Boha a Cirkvi viac menej vzdialený. Nakoniec však aj on uveril. Sú šťastní, že mohli spoznať Božiu prítomnosť v ich živote. Ich dom v Damasku je denne otvorený ľuďom, ktorí tam prichádzajú modliť sa. Sú to nielen veriaci rôznych kresťanských cirkví, ale aj moslimovia. Zásadou však je, že tam nikto nemôže nechávať žiadne dary či financie.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε