www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1148
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Anjel, Trojica - Najsvätejš..., Boh - najvyššia slob....     pohľadnice

15.10.2011 | Čítanosť(3251)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kňazi Prešovskej archieparchie sa stretli v Ľutine

Kňazi Prešovskej archieparchie sa stretli v Ľutine

Ani sychravé počasie neodradilo gréckokatolíckych kňazov od účasti na Kňazskom dni Prešovskej archieparchie, ktorý sa uskutočnil v piatok 14. októbra v Bazilike minor v Ľutine. Začali ho slávením archijerejskej svätej liturgie, ktorej predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ. Koncelebroval aj emeritný biskup Ján Eugen Kočiš. V homílii sa kňazskému spoločenstvu prihovoril o. Štefan Paločko, odborný asistent na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity. Hovoril o tom, že ľudí, ku ktorým sme poslaní, všeličo trápi. Často sa k nim pridávame aj my kňazi. Svojimi postojmi ich potom utvrdzujeme v tom, že šťastie závisí od vonkajšieho úspechu. „Žijeme vo falošnej predstave, že nepriaznivé okolnosti nás robia nešťastnými. My sme však medzi ľudí poslaní ako ohlasovatelia evanjelia, zvestovať Ježiša, ktorý prišiel riešiť náš skutočný problém, ktorým je hriech, sebectvo, naviazanosť na seba. Aby sme mohli zakúsiť, že žijeme pod Božou vládou, že sme dedičmi nebeského kráľovstva.“

Veľmi oslovujúca bola pre kňazov prednáška diakona doc. Maxa Kašparů, ktorý im predostrel niekoľko ľudských trojuholníkov, aby boli dobrými lekármi, učiteľmi a pastiermi. Začal prvým trojuholníkom, ktorý sa týka Ježišovej pedagogiky. Prednášajúci ho nazval 3 prí, teda príkaz lásky, osobný príklad a príbeh vyrozprávaný vždy v podobenstve. Ďalej napr. trojuholník dobro, krása, pravda. Alebo trojuholník empatia, akceptácia a autentickosť a ďalšie, ktorých vysvetlenie vždy oživil svojimi skúsenosťami z praxe psychiatra ako aj pohľadom evanjelia. Pozval kňazov, aby boli ľuďom naplno k dispozícii, aby vedeli žasnúť, aby vedeli ľudí povzbudzovať, ďakovať im, lebo veľkým nebezpečenstvom dnešného človeka je komplex menejcennosti. To všetko prepojil s rodinou, o to skôr, že gréckokatolícki kňazi sú väčšinou ženatí. Hovoril o ľudskej tendencii milovať podmienečne, Boh však miluje ako prvý: „Ľudia majú radi človeka AŽ, ale Boh nás má rád UŽ!“

Po diskusii a obede vladyka Ján kňazom poďakoval za ich kňazskú službu. V krátkosti ich zoznámil s prípravným dokumentom Lineamenta na biskupskú synodu o novej evanjelizácii, ktorá sa bude konať v októbri budúceho roka v Ríme. Konkretizoval spôsob, ako majú kňazi vo farnostiach v rámci prípravy na jubileum príchodu sv. Cyrila a Metoda pravidelne jeden alebo dva dni v týždni ľudí katechizovať vychádzajúc z Katechizmu Katolíckej cirkvi. „Bude to obohatenie nielen pre veriacich, ale aj pre vás kňazov. Budete sa mať aj o čom vzájomne rozprávať a povzbudzovať“, povedal arcibiskup. Ponúkol im objednať nielen pre seba, ale aj pre mladých vo farnostiach Katechizmus pre mládež YOUCAT. Pripomenul, že 4. novembra bude 10. výročie blahorečenia prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM a rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku CSsR. Pri tejto príležitosti bude v prešovskej katedrále v ten deň večer slávnostná svätá liturgia, na ktorej homíliu prednesie vladyka Ján Eugen Kočiš. Hovoril aj o viacerých iných záležitostiach týkajúcich sa kňazského života a služby.

V priebehu dňa sa ukázalo slnko, čo ešte viac umocnilo radosť kňazov z ich spoločenstva. Do svojich farností a iných služieb v miestnej cirkvi sa rozchádzali po spoločnej modlitbe Molebenu k Presvätej Bohorodičke.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε