www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1154
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Modlitby na kolenách, Hudba - cirkevná, Ateizmus.     pohľadnice

02.11.2011 | Čítanosť(3070)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vynovené vežové hodiny na prešovskej katedrále

Vynovené vežové hodiny na prešovskej katedrále

Na gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa v mesiacoch apríl až október 2011 uskutočnila renovácia vežových hodín. Cieľom rekonštrukcie bola výmena stroja poháňajúceho vežové hodiny a synchronizácia ručičiek na číselníkoch na štyri svetové strany. Bol tiež inštalovaný nový elektronický systém so štvrťhodinovým odbíjaním na dva zvony katedrálneho chrámu.  

Zároveň boli zreštaurované pôvodné hodinové ručičky na veži. Zariadenie bolo po rekonštrukcii uvedené do prevádzky dňa 25. októbra 2011. Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB.

Na mieste terajšej katedrály stála kaplnka už v 14. storočí. Začiatkom 15. storočia bola prebudovaná na špitálsky kostolík zasvätený Panne Márii. Koncom 15. storočia bol chrám rozšírený. V roku 1791 sa bývalý chrám minoritov stal farským gréckokatolíckym chrámom a v roku 1818 po zriadení Prešovského gréckokatolíckeho biskupstva katedrálou. V roku 1865 bola jej veža zvýšená tak, ako ju poznáme aj dnes. Plechom bola veža pokrytá v roku 1891. Katedrálu v roku 1995 navštívil bl. Ján Pavol II., nachádza sa v nej relikvia svätého Kristovho kríža, sú v nej k verejnej úcte vystavené relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a verná kópia Turínskeho plátna. V súčasnosti je to už arcibiskupská katedrála a je hojne navštevovaná pútnikmi a turistami.

Zdroj: Daniel Dzurovčin
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε