www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1176
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. jún 2020     Meniny oslavuje: Karolína

Zoεpédia - náhodný výber: Veľká sobota, Myšlienka na slová Ž..., Gregoriánske liturgi....     pohľadnice

10.01.2012 | Čítanosť(4775)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posvätenie krypty v Prešove a uloženie telesných ostatkov biskupa Jána Vályiho

Posvätenie krypty v Prešove a uloženie telesných ostatkov biskupa Jána Vályiho

V nedeľu 8. januára slávil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, spolu s emeritným biskupom Jánom Eugenom Kočišom a kňazmi pôsobiacimi v Prešove, archijerejskú svätú liturgiu v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa. V priamom prenose ju vysielala Televízia Lux. Na konci slávnosti otec arcibiskup posvätil jedenásť nových miest na pochovávanie v zrekonštruovaných priestoroch krypty pod katedrálou. Ide o prvú etapu rekonštrukcie týchto priestorov. Súčasťou ďalších etáp bude aj nový vstup do krypty z katedrály. Zároveň bola do novej krypty uložená rakva s telesnými ostatkami štvrtého prešovského biskupa Dr. Jána Vályiho. Doteraz bola, pravdepodobne pre jej veľkosť, uložená vo voľnom priestore pod katedrálou. V samostatnej schránke, ktorá bola tiež slávnostne uložená, sa nachádza srdce tohto biskupa, ktorého ľudia pomenovali biskupom zlatého srdca. V krypte pod prešovskou gréckokatolíckou katedrálou sa nachádzajú telesné ostatky niekoľkých biskupov, ale napríklad aj gréckokatolíckeho kňaza Alexandra Duchnoviča, národného rusínskeho buditeľa.     & #160;    

V homílii arcibiskup a metropolita Ján hovoril o potrebe vydávať svedectvo kresťanského života, aby mohli v Božiu lásku uveriť aj tí, ktorí zatiaľ neveria. Ak nám zažiarilo Svetlo, ktorým je Ježiš Kristus, chce skrze nás zažiariť aj ľuďom okolo nás. Ako na jeden z príkladov takého kresťana, ktorý svojím životom v jednote s Bohom oslovil ľudí svojej doby, poukázal na štvrtého prešovského biskupa Dr. Jána Vályiho.  

Narodil sa v roku 1837 a zomrel v roku 1911. Za prešovského gréckokatolíckeho biskupa bol vymenovaný 11. októbra 1882. Biskupskú vysviacku prijal v Užhorode 20. mája 1883. Bol prešovským gréckokatolíckym biskupom 28 rokov. Zaslúžil sa o dobudovanie seminára, založenie Učiteľskej akadémie, internátu, venoval sa starostlivosti o katedrálny chrám, podporoval chudobné farnosti a siroty. Obzvlášť podporoval cirkevné školstvo, čím pozdvihol jeho úroveň, ako aj úroveň učiteľov cirkevných škôl a duchovenstva.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε