www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1177
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 15. júl 2020     Meniny oslavuje: Hendrich

Zoεpédia - náhodný výber: Diakonát, Inditia, Bludné učenie.     pohľadnice

31.01.2012 | Čítanosť(5711)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Štvrté výročie vyhlásenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku

Štvrté výročie vyhlásenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku

Ďakovnou archijerejskou svätou liturgiou 30. januára, na Sviatok troch svätých svätiteľov – sv. Bazila Veľkého, sv. Gregora Teológa a sv. Jána Zlatoústeho, si gréckokatolíci v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove pripomenuli 4. výročie vyhlásenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätý Otec Benedikt XVI. ju zriadil 30. januára 2008. Na slávnosti sa zúčastnil aj bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák a emeritný biskup Mons. Ján Eugen Kočiš, 50 kňazov a veľa veriacich. Košického eparchu Mons. Milana Chautura CSsR na slávnosti zastupoval protosynkel Košickej eparchie Vladimír Tomko.  
V homílii vladyka Ján Babjak povedal: „Sviatok troch svätiteľov sa pred štyrmi rokmi zapísal zlatými písmenami do dejín Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.“ Ustanovenie Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku Svätým Otcom Benediktom XVI. nazval vladyka veľkým Božím darom a pokračoval: „Ja som presvedčený, že je to dielo našich troch blahoslavených mučeníkov – biskupov Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku – ako aj iných našich kňazov vyznávačov. Zaslúžili sa trojitou vernosťou – vernosťou Bohu, Cirkvi a Svätému Otcovi a vernosťou svojmu svedomiu.“ Povedal, že slová Ježiša Krista z evanjelia „Vy ste svetlo sveta“ nás pozývajú k evanjelizačnému a misijnému poslaniu. „Ako vyzerá naše misijné poslanie na Slovensku?“, položil otázku. Zdôraznil, že aj my máme svoj podiel viny na tom, že realita evanjelizácie na Slovensku nie je najlepšia, a to pre našu slabú vieru a pre našu vlažnosť. V našej metropolii je toho veľa, čo napreduje, z čoho môžeme mať radosť, ale nemôžeme sa s tým uspokojiť. Taká duchovná sila, aká je v súčasnosti v našej Gréckokatolíckej cirkvi, musí byť ešte oveľa viac viditeľnejšia, povedal ďalej vladyka. „Na všetky Božie dary treba odpovedať našou horlivosťou. Dnes, keď ďakujeme Bohu za ten veľký dar nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi v našej krajine, musíme sa všetci sústrediť na svedectvo kresťanského života“, uzavrel kazateľ.
V závere slávnosti otec arcibiskup a metropolita Ján vyjadril svoju veľkú radosť z listu, ktorý mu zaslal generálny postulátor otcov redemptoristov z Ríma. Prosí ho v ňom, aby ako miestny hierarcha inicioval skúmanie života otca ThDr. Jána Ivana Mastiliaka CSsR, ktorý žil v rokoch 1911 až 1989. Bol prvým slovenským gréckokatolíckym redemptoristom. Za svoju vieru a vernosť Svätému Otcovi trpel a bol väznený. Pôvodne bol odsúdený na doživotie. Trest mu bol neskôr zmenený na 25 rokov. Zomrel v Prešove, kde bol vyhľadávaným spovedníkom.
Súdny synkel Prešovskej archieparchie Juraj Popovič zablahoželal k 4. výročiu služby a úradu arcibiskupa a metropolitu vladykovi Jánovi Babjakovi, ako aj k 4. výročiu biskupskej služby bratislavskému eparchovi Petrovi Rusnákovi.
Podrobnejšie aktuálne informácie o Gréckokatolíckej metropolii sui iuris na Slovensku nájdete na: tkkbs.sk/view.php

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε