www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1178
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 2. jún 2020     Meniny oslavuje: Xénia, Oxana

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - Boh Trojje..., Cherubínska pieseň, Archa zmluvy.     pohľadnice

01.02.2012 | Čítanosť(4650)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pozvánka do Ľutiny

Pozvánka do Ľutiny
Posvätenie relikviára s vonnou mannou Sv. Mikuláša v Ľutine
V sobotu 4. februára 2012 prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ o 10:00 hod. slávnostne vystaví k verejnej úcte a posvätí relikviár s ampulkou, v ktorej sa nachádza myro – vonná manna vytekajúca zo sarkofágu sv. Mikuláša v Bazilike v talianskom meste Bari. Táto vzácna relikvia, ktorou bola 6. decembra 2011 obdarovaná Prešovská archieparchia, bude mať svoje stále miesto v Kaplnke sv. Mikuláša, ktorá sa nachádza v areáli ľutinskej Baziliky minor.

Púť zasvätených osôb v Ľutine
Slávnosť bude hneď pokračovať archijerejskou svätou liturgiou v Bazilike, ktorá bude súčasťou programu fatimskej soboty a tradičného stretnutia prešovského arcibiskupa a metropolitu so zasvätenými osobami – s rehoľníkmi a rehoľnými sestrami. Toto stretnutie bude pokračovať aj po svätej liturgii ďalším programom.  

Bližšie informácie o vonnej manne sv. Mikuláša a jej umiestnení v Ľutine
Text certifikátu o vonnej manne sv. Mikuláša hovorí o tom, že v zapečatenej ampulke sa skutočne nachádza táto vzácna relikvia, ktorá má slúžiť pre väčšiu oslavu Boha a na uctenie svätca. Sv. Mikuláš sa narodil okolo roku 260 v maloázijskej Patare a zomrel okolo roku 334 v Myre, kde bol približne od roku 300 biskupom. V liturgických textoch sa spomína ako myrský divotvorca. V byzantskom obrade sa vo väčšine chrámov jeho ikona nachádza v hlavnom rade na ikonostase. Jeho hlavný sviatok slávime 6. decembra.
Pútnická tradícia v Ľutine sa začala práve zjaveniami sv. Mikuláša, čo je nielen na Slovensku, ale aj v širšom priestore výnimočné. Prvýkrát sa zjavil 19. augusta 1851. Chudobnej vdove Zuzane Fekete hovoril o dôležitosti slávenia nedele a sviatkov. Zjavenia sa opakovali niekoľkokrát, a to aj v nasledujúcich dňoch. Sv. Mikuláš dal Zuzane ikonu Presvätej Bohorodičky, aby ju odovzdala miestnemu duchovnému otcovi. Zázračné udalosti boli pozorne preskúmané a pápež Pius IX. v roku 1855 vydal apoštolské breve o plnomocných odpustkoch pre toto pútnické miesto.
V roku 1988 bl. Ján Pavol II. povýšil miestny chrám na Baziliku minor, ktorá bola v roku 2009 rozšírená o dve nové bočné lode. V roku 2010 bolo toto pútnické miesto duchovne zviazané s Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, s čím je spojené ďalšie privilégium plnomocných odpustkov pre pútnikov v Ľutine. V roku 2011 boli v Ľutine posvätené nové spovednice a dve nové kaplnky, aj s umeleckým reliéfom, ktorý bude budúcim generáciám pripomínať vernosť gréckokatolíckych biskupov, kňazov, rehoľníkov, rehoľníc a veriacich v utrpení počas komunizmu, ale aj vzkriesenie Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968. Tiež bola otvorená a požehnaná prvá časť miniskanzenu drevených gréckokatolíckych chrámov.

 

Zdroj: ISPA
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε