www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1179
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 11. december 2019     Meniny oslavuje: Hilda

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - dôkaz o Na..., Trojica - dôsledky t..., Farizeji.     pohľadnice

05.02.2012 | Čítanosť(4268)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie so zasvätenými a uloženie relikvií sv. Mikuláša v Ľutine

Stretnutie so zasvätenými a uloženie relikvií sv. Mikuláša v Ľutine

Februárová fatimská sobota sa v pútnickej Ľutine začala výnimočne. Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ v Kaplnke sv. Mikuláša, v areáli Baziliky minor, k verejnej úcte uložil a požehnal relikvie sv. arcibiskupa Mikuláša, lýcijskomyrského divotvorcu. V sklenenej vitríne je uložená ampulka s myrom – vonnou mannou, ktorá vyteká zo sarkofágu sv. Mikuláša v talianskom meste Bari, ako aj relikvia II. stupňa z odevu sv. Mikuláša. Zároveň sú v nej uložené aj certifikáty potvrdzujúce pravosť týchto relikvií. Fatimská sobota 4. februára, na ktorej sa zúčastnili predovšetkým veriaci z prešovského protopresbyteriátu, ako aj bohoslovci z prešovského kňazského seminára, bola zároveň stretnutím vladyku Jána so zasvätenými osobami – rehoľníkmi a rehoľnými sestrami, ktorí si tak vykonali púť na toto pútnické miesto. Napriek treskúcej zime ich prišlo viac ako 50, a to otcovia baziliáni, redemptoristi, sestry baziliánky, sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívne sestry redemptoristky.

V homílii počas archijerejskej svätej liturgie sa otec arcibiskup a metropolita zameral predovšetkým na kňazov a zasvätené osoby – rehoľníkov a rehoľné sestry. Pozval ich k tomu, aby sa chceli podobať Panne Márii, a to predovšetkým v bázni pred Pánom, v pokore a v poslušnosti. A aby ako ona počúvali Božie slovo a rozjímali nad ním. Poukázal na tých, ktorí môžu zasvätené osoby sprevádzať cestou ich životného povolania, teda na svätých, ktorí sú svetlom, ktoré má svoj zdroj v Ježišovi Kristovi. Medzi nimi na prvom mieste je Panna Mária. Ale aj sv. Mikuláš, ktorého relikvie boli v Ľutine práve uložené k verejnej úcte, blahoslavení Pavel Peter Gojdič OSBM, Vasiľ Hopko a Metod Dominik Trčka CSsR, ako aj blahoslavený pápež Ján Pavol II., ktorého relikvia je v tejto bazilike, a mnohí ďalší kanonizovaní i nekanonizovaní svätí. „Jedno je isté, že všetci potrebujeme na sebe veľa pracovať. Môžeme ľudí povzbudzovať, alebo ich pohoršovať. Žime preto svoje zasvätenie naplno. Boh si nás vybral preto, aby cez náš život oslovil a zachránil mnohých“, povedal okrem iného vladyka.

Katechézu pre zasvätených mal po svätej liturgii otec redemptorista Mikuláš Tressa CSsR. Hovoril o chudobe. Spolubratom a spolusestrám ponúkol hlboký pohľad na tento rehoľný sľub. Pozval ich k chudobe pred Bohom, vo vzťahu k sebe samým, voči bratom, sestrám a k chudobe vo vzťahu k bohatstvu. Hlboké myšlienky podoprel svojou dlhoročnou skúsenosťou rehoľného kňaza. Stretnutie zakončili spoločnou modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva.

Sv. Mikuláš a Ľutina spolu súvisia  

Pútnická tradícia v Ľutine sa začala práve zjaveniami sv. Mikuláša, čo je nielen na Slovensku, ale aj v širšom priestore výnimočné. Prvýkrát sa zjavil 19. augusta 1851. Chudobnej vdove Zuzane Fekete hovoril o dôležitosti slávenia nedele a sviatkov. Zjavenia sa opakovali niekoľkokrát, a to aj v nasledujúcich dňoch. Sv. Mikuláš dal Zuzane ikonu Presvätej Bohorodičky, aby ju odovzdala miestnemu duchovnému otcovi. Zázračné udalosti boli pozorne preskúmané a pápež Pius IX. v roku 1855 vydal apoštolské breve o plnomocných odpustkoch pre túto obec, ktorá sa tak stala vyhľadávaným pútnickým miestom.

Sv. Mikuláš sa narodil okolo roku 260 v maloázijskej Patare a zomrel okolo roku 334 v Myre, kde bol približne od roku 300 biskupom. V byzantskom obrade sa vo väčšine chrámov jeho ikona nachádza v hlavnom rade na ikonostase. Jeho hlavný sviatok slávime 6. decembra.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε