www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1203
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2020     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatosť kňazstva, Ambón, Boh - je nekonečne d....     pohľadnice

19.09.2016 | Čítanosť(3454)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Úmrtie: Vo veku 70 rokov bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku

Úmrtie: Vo veku 70 rokov bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku
Vo veku 70 rokov dnes zomrel kňaz Tadeusz Zasepa, bývalý rektor Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. Vysokoškolský profesor, katolícky kňaz a publicista Tadeusz Zasępa bol medzinárodne uznávanou vedeckou autoritou v oblasti masmediálnej komunikácie.
 
"Náš priateľ prof. Tadeusz Zasepa práve vstúpil do Otcovho domu. RIP. Prosíme o modlitby za zosnulého," uviedol na sociálnej sieti bývalý prorektor KU Peter Olekšák. Rozlúčka s ním bude podľa predbežných informácií v nedeľu 25. septembra 2016 o 13:00 na Hlavnom mestskom cintoríne v Ružomberku. Zádušná svätá omša sa bude konať v Jezuitskom kostole Povýšenia sv. Kríža, informoval bývalý hovorca KU Vladimír Buzna.
 
"Vedenie KU ako aj celá akademická obec vyjadruje zármutok, ľudské spolucítenie i kresťanskú modlitbu pozostávajúcu vo vďačnosti za roky služby v prospech Katolíckej univerzity. Prof. Zasępa sa v akademickej oblasti venoval masmediálnej komunikácii. Učil na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty KU. Rektorom KU bol v rokoch 2008 až 2014. Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti, nech odpočíva v pokoji," informovala na svojej webstránke KU v Ružomberku.
 
Tadeusz Zasepa sa narodil 23. apríla 1946 v Radziechowiciach v Poľskej republike. V rokoch 1962 – 1965 študoval na gymnáziu v Częstochowej, pokračoval v Kňazskom seminári diecézy Częstochowa v Krakove. Do roku 1974 pracoval ako kaplán aj pre nepočujúcich vo farnosti Svätého Ducha Wieruszów. Neskôr pokračoval vo vzdelávaní na Katolíckej univerzite v Lubline (1974 – 1977), absolvoval aj viaceré študijné stáže na The Catholic University of America vo Washingtone, na University of Geneva v Ženeve a na Universita Cattolica del Sacro Cuore v Miláne.
 
Doktorát z pastorálnej teológie dosiahol v roku 1983 na lublinskej Katolíckej univerzite, v roku 1987 bol habilitovaný v odbore pastorálna teológia – mediálne vzdelávanie. V roku 1995 sa stal mimoriadnym profesorom a v roku 2001 riadnym profesorom. Oblasťou jeho vedeckého záujmu bola teória masmediálnej komunikácie, teória a dejiny žurnalistiky a súčasné formy odovzdávania viery, v ktorých publikoval desiatky monografií, vedeckých štúdií a prác.
 
V roku 1993 založil v Poľsku Katolícke Rádio Lublin a stal sa jeho prvým riaditeľom. V rovnakom roku založil lublinskú edíciu týždenníka Nedeľa, kde pôsobil aj ako redaktor. Od roku 1998 začal prednášať pre poslucháčov postgraduálneho štúdia žurnalistiky na Trnavskej univerzite v Trnave. V roku 1999 založil Lubelsku Szkołu Biznesu – Szkołu Wyższu (neskôr Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły) v Lubline a do roku 2008 v nej pôsobil vo funkcii rektora.
 
Tadeusz Zasępa hovoril aktívne 10 cudzími jazykmi, ovládal aj posunkovú reč. Pôsobil ako člen viacerých medzinárodných vedeckých rád, redakčných rád vedeckých časopisov, profesijných spolkov a združení. Za svoje dielo bol niekoľkokrát ocenený domácimi a zahraničnými inštitúciami. V roku 2004 mu Slovenská akadémia vied udelila prestížne ocenenie Medzinárodnú cenu SAV za príspevok k rozvoju spoločenských a humanitných vied, kultúry a umenia na Slovensku, Prešovská univerzita v Prešove ho v máji 2008 ocenila čestným titulom doctor honoris causa.
 
Od roku 2013 bol členom prestížnej Európskej akadémie vied a umení so sídlom v Salzburgu, od mája 2013 pôsobil aj vo vedení Európskej federácie katolíckych univerzít (Fédération des universités catholiques Européennes – FUCE), bol čestným občanom obcí Lúčky, Švošov a mesta Ružomberok.
 
Od júla 2008 do júna 2014 pracoval ako rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde pôsobil aj ako profesor na katedre žurnalistiky (zdroj životopisu: Vladimír Buzna, bývalý hovorca KU v Ružomberku)
Aktualizované: 18. 9. 2016 (18:00) / 19. 9. 2016 (9:00)

 

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε