www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1215
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. január 2021     Meniny oslavuje: Kristína

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - je nepochopite..., Gregoriánsky kalendá..., Olej.     pohľadnice

31.01.2017 | Čítanosť(3174)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vo Vatikáne predstavili prípravný dokument k biskupskej synode 2018

Vo Vatikáne predstavili prípravný dokument k biskupskej synode 2018
Vatikán 13. januára – V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili prípravný dokument k najbližšej biskupskej synode, ktorá bude prebiehať v októbri 2018. Dvadsaťstranový text predstavuje úvodnú fázu prípravy synody na tému „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“. Pri tejto príležitosti Svätý Otec napísal aj osobitný list určený mladým na celom svete.
 
Prípravný dokument synody má za cieľ pozbierať informácie o aktuálnom sociálno-kultúrnom stave mladých v rozpätí od 16 do 29 rokov v rôznych životných kontextoch. Materiál je adresovaný biskupom a biskupským konferenciám, dikastériám Rímskej kúrie, ako aj úniám generálnych predstavených reholí.
 
V nadväznosti na predchádzajúcu biskupskú synodu o rodine, ktorej ovocím bola uplynulý rok aj posynodálna apoštolská exhortácia Amoris laetitia, „sa Cirkev rozhodla klásť si otázky o tom, ako sprevádzať mladých pri rozpoznávaní a prijímaní povolania k láske a k životu v plnosti,“ píše sa na úvod textu.
 
Generálny sekretár biskupskej synody kardinál Lorenzo Baldisseri novinárom predstavil štruktúru dokumentu. Prvá kapitola sa venuje mladým v dnešnom svete, druhá časť pripomína dôležitosť rozlišovania povolania a posledná kapitola sa zameriava na pastoračnú činnosť v cirkevnej komunite. Viac už kardinál Baldisseri:
„Je jasné, že termín «povolanie» musí byť chápaný v širokom zmysle a týka sa celej bohatej škály možností konkrétnej realizácie vlastného života v radosti z lásky a v plnosti prameniacej z darovania seba samého Bohu a druhým. Ide o nájdenie konkrétnej formy, v ktorej toto plné realizovanie sa môže nastať ,skrze sériu rozhodnutí, ktoré artikulujú životný stav: manželstvo, kňazskú službu, zasvätený život, atď..., profesiu, spôsob sociálneho a politického zaangažovania, životný štýl, narábanie s časom a peniazmi a podobne“.
 
Prípravný dokument v závere obsahuje dotazník, ktorý má za cieľ pozbierať štatistické údaje o mládeži miestnych cirkvách a poskytnúť prehľad o pastoračnej situácii so zreteľom na mladých. Kladie tiež rôzne otázky pre lepšie pochopenie rozmanitých situácií, aby bolo napokon možné vypracovať odporúčania pastoračných praktík, ktoré by boli nápomocné celej Cirkvi. Osobitosťou procesu prípravy tejto synody je zaradenie otázok špecifických pre jednotlivé kontinenty.
 
Aj samotní mladí z celého sveta sa budú môcť prostredníctvom internetu zapojiť a zaslať dotazník so svojimi očakávaniami a radami. Dvaja zástupcovia mladých boli prítomní aj pri prezentácii v Tlačovom stredisku po boku predstaviteľov Sekretariátu Synody biskupov. Viac už Mons. Fabio Fabene, podsekretár biskupskej synody:
„Nastávajúca synoda si nechce klásť otázky len o sprevádzaní mladých v rozlišovaní ich životnej voľby vo svetle evanjelia, ale chce tiež načúvať ich túžbam, snom, plánom, ktoré majú mladí so svojím životom, ako aj ich ťažkostiam, s ktorými sa stretávajú pri realizácii ich projektu v službe spoločnosti, v ktorej sa od nich žiada, aby boli aktívnymi protagonistami“. -ej-

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε