www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1216
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. apríl 2021     Meniny oslavuje: Vojtech

Zoεpédia - náhodný výber: Monarchianizmus, Trojica - Najsvätejš..., Boh - biblické Božie....     pohľadnice

09.02.2017 | Čítanosť(2702)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zverejnili pôstne posolstvo Svätého Otca: Božie slovo je darom, druhý je darom

Zverejnili pôstne posolstvo Svätého Otca: Božie slovo je darom, druhý je darom
Vatikán 7. februára – Vo vatikánskom Tlačovom stredisku dnes publikovali text posolstva Svätého Otca Františka na blížiace sa Pôstne obdobie. Jeho kľúčovým pojmom je „dar“, ako to prezrádza už samotný titul. Ten pozostáva z dvoch častí: „Božie slovo je darom. Druhý je darom.“
 
Pápež František nazýva Pôstne obdobie „novým začiatkom“, „cestou, ktorá vedie k cieľu“ a „dôraznou výzvou na obrátenie“: kresťan sa má obrátiť k Bohu „celým svojím srdcom“.
 
Ako biblický podnet predkladá Svätý Otec podobenstvo o boháčovi a chudobnom Lazárovi z Lukášovho evanjelia. Lazár nás učí, že „druhý človek je pre nás darom“, píše pápež František. „Správny vzťah s ľuďmi spočíva vo vďačnom uznaní ich osobnej hodnoty. Ani chudobný pred dverami boháča nepredstavuje nepríjemnú prekážku, ale je výzvou na obrátenie a zmenu života,“ vysvetľuje Svätý Otec. V tejto súvislosti pripomína, že „pôstne obdobie je najvhodnejším časom, aby sme otvorili dvere každému núdznemu a spoznali v ňom Kristovu tvár.“
 
Ohrozením pre človeka je hriech, ktorý nás oslepuje, hovorí pápež s poukázaním na postavu nevšímavého boháča. Cituje pri tom slová apoštola Pavla, že „koreňom všetkého zla je láska k peniazom“ (1 Tim 6,10). Ovocím pripútanosti k peniazom je tak istý druh slepoty.
 
Evanjelium nám ukazuje, v čom spočíva skutočný boháčov problém, pokračuje pápež v posolstve: „koreňom jeho zla je to, že nepočúval Božie slovo; to ho doviedlo k tomu, že už nemiloval Boha, a preto pohŕdal svojím blížnym“.
 
Pápež František v závere Pôstneho posolstva povzbudzuje veriacich, aby sa aktívne zapojili do osobitných podujatí, ktoré Cirkev pripravuje na obdobie Veľkého pôstu.

 

Listy z Vatikánu
26.04.2018 | Čítanosť(3797)
Listy z Vatikánu
Listy z Vatikánu
16.04.2018 | Čítanosť(3356)
Listy z Vatikánu
Listy z Vatikánu
04.04.2018 | Čítanosť(3277)
Listy z Vatikánu

všetky súvisiace správy (46) »

všetky súvisiace audiosúbory (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε