www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1254
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. júl 2019     Meniny oslavuje: Daniel

Zoεpédia - náhodný výber: Interdikt, Anjel, Sobota prvého týždňa....     pohľadnice

21.06.2017 | Čítanosť(2358)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Na plenárnom zasadnutí biskupov v Marianke vystúpil predseda vlády SR

Na plenárnom zasadnutí biskupov v Marianke vystúpil predseda vlády SR
Marianka 20. júna (TK KBS) Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) privítali dnes na plenárnom zasadnutí predsedu vlády SR Roberta Fica. Vystúpil na úvod ich dvojdňového pracovného rokovania v Marianke (20. - 21. júna 2017), na ktorom sa zúčastnil aj emeritný apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Premiéra Fica privítal predseda KBS. Mons. Stanislav Zvolenský ocenil prítomnosť jedného z ústavných činiteľov. Pripomenul, že je to znakom dobrých vzťahov medzi SR a Svätou stolicou a výrazom dobrej spolupráce medzi Katolíckou cirkvou a vládou SR na Slovensku.
 
Arcibiskup Zvolenský sa pred biskupmi a premiérom podelil o niekoľko úvah, ktorými reagoval na aktuálne spoločenské témy, ktoré rozvíjajú miesto Katolíckej cirkvi v spoločnosti. Prvou témou, o ktorej hovoril, bola diskusia o budúcnosti Európy a Európskej únie (EÚ). Tá je podľa jeho slov na mieste, pretože témy ako migračná kríza, brexit či nárast pravicového či ľavicového populizmu vyvolávajú o mnohých znepokojenia a obavy o budúcnosť. Katolícka cirkev chce podľa neho prispievať k rozvoju tým, že poukáže na dobrá, ktoré sú vďaka európskej integrácii.
 
Predseda KBS ďalej pripomenul dva momenty. Prvou bola myšlienka dnes už svätého Jána Pavla II., ktorý často hovoril o Európe, ktorá dýcha dvomi pľúcami. Európa by bez kultúrneho a duchovného priestoru strednej a východnej Európy nebola úplná, uviedol v tejto súvislosti arcibiskup Zvolenský. Za druhý moment označil heslo EÚ - jednota v rozličnosti, ktoré vyzdvihuje princíp subsidiarity. Princíp subsidiarity a solidarity s princípom zachovania ľudskej dôstojnosti sú podľa jeho slov tri piliere, ktoré môžeme prehlbovať, uviedol arcibiskup Zvolenský.
 
Predseda biskupskej konferencie ďalej povedal, že osobitne dôležitá by mala byť tiež diskusia o ľudských právach, keďže v súčasnosti sme podľa neho svedkami “širších práv” . Biskupi podľa neho majú obavy, že predmetom debaty o budúcnosti EÚ sú len ekonomické a technické otázky. Vystavujeme sa tak podľa jeho slov riziku, že s človekom sa bude narábať ako s tovarom, čo znamená - na princípe výhodnosti. EÚ sa podľa arcibiskupa ukazuje ako kontinent bez nádeje. Svedčí o tom najmä rozsiahla demografická kríza, postupujúca sekularizácia a vytesňovanie náboženstva z verejného priestoru.
 
KBS podľa arcibiskupa Zvolenského podporuje proces európskej integrácie a rozvíjanie členstva Slovenska v EÚ. Za najväčšie domáce spoločenské výzvy podľa jeho slov považujú biskup dosiahnutie väčšej mravnosti v spoločnosti, demografickú krízu a reformu vzdelávania. Zdôraznil tiež, že zo strany KBS “sme pripravení k podpore prijatia utečencov - predovšetkým kresťanov, osobitne žien a detí, ktorí sa nachádzajú na území EÚ, prešli azylovým konaním a nateraz zostávajú v azylových táboroch na juhu Európy,” uviedol.
Pri uvažovaní o našom priestore v EÚ by sme podľa slov arcibiskupa Zvolenského mali uvažovať nad tým, že žijeme v kultúrnom priestore strednej a východnej Európy. Znamená to podľa neho to, že naše integračné smerovanie by nás nemalo priviesť do situácie, aby sme sa v zásadných otázkach dostali do sporu s národmi žijúcimi v tomto priestore. Prehĺbujúca integrácie by tiež podľa arcibiskupa nemala znamenať rozvrátenie našich “duchovných a kultúrnych tradícii”. Za modelový príklad, aby by integrácia nemala vyzerať, označil nedávny podpis Európskej únie pod tzv. Istanbulským dohovorom.
 
“Slovenská republika by mala zvážiť právne kroky, aby sme sa jeho ratifikáciou vôbec nemuseli zaoberať,” uviedol predseda KBS. EÚ podľa Zvolenského pri rozširovaní právomoci zabúda na to, že štáty tu boli skôr, ako únia. Riešením podľa neho nie je regulácia, ale návrat k cieľom, ktoré sú v preambule o EÚ. V závere poďakoval za rozvíjanie vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskom a vyjadril nádej, že sa dotiahne zmluva o uznávaní akademických titulov, chýbajúce zmluvy o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi, ako aj Zmluva o výhrade vo
svedomí.
 
PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU
 
Premiér Fico pred biskupmi poďakoval apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi za jeho deväťročné pôsobenie na Slovensku. V súvislosti s diskusiou o budúcnosti EÚ pripomenul, že jeho vláda je presvedčená, že pre Slovensko neexistuje iná alternatíva ako byť súčasťou integračného jadra Európskej únie a tak byť aj pri kreovaní jej politík a v centre rozhodovacích procesov. Ocenil prínos cirkví a náboženských spoločností v oblasti výchovy, vzdelávania, charita, ale aj v boji za demokraciu, budovaní slovenskej štátnosti a sociálneho zmieru.
 
PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť TU
 
 
TK KBS vydala k správe FOTO a AUDIO

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε