www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1258
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. január 2020     Meniny oslavuje: Nataša

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatosť kňazstva, Breviár, Boží Duch v tebe vol....     pohľadnice

04.10.2017 | Čítanosť(2361)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Dôchodcovia spoznávali históriu prostredníctvom drevených chrámov

Dôchodcovia spoznávali históriu prostredníctvom drevených chrámov
Jeseň je už tradične spojená s púťou, ktorú organizuje Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov a Jednota dôchodcov Slovenska. Dňa 7.9.2017 sme sa teda vydali na ďalšiu púť po drevených chrámoch, alebo „na cestu za poznaním histórie“. Je peknou tradíciou, že tieto púte podporujú poslanci mestského zastupiteľstva a členovia VÚC Prešov. Tento rok prispeli na túto púť Peter Chudík, Jozef Kičura, Juraj Hudač a Emil Chlapeček. Vďaka ním sme z tejto púte podporili každý navštívený chrám sumou 20 -€, okrem ďalších výdavkov spojených s cestou a občerstvením.
 
Cestu sme začali v obci Krivé, kde sme okrem výkladu slávili aj svätú liturgiu spolu s o. Pavlom Vasiľom. V kázni sme sa dozvedeli, že kompromis sa dá uskutočniť skoro všade, ale kompromis s hriechom a so zlom sa diať nesmie. Chrám sv. Lukáša bol krásny. No pokračovali sme ďalej na našej púti do Chrámu sv. Kozmu a Damiána v obci Lukov. Táto časť sa nazýva aj Lukov-Venécia podľa talianskych sklárskych majstrov, ktorí si tento chrám postavili. Počuli sme nádherný výklad od o. Juraja Danka ml. a zároveň videli krásny a výnimočný drevený chrám. Na ikone posledného súdu sme sa mohli presvedčiť, že kompromis so zlom nesmie mať miesto v našich životoch. Po občerstvení sme nasledovali posledný cieľ našej tohtoročnej výpravy za poznaním histórie. Vstúpili sme do chrámu v obci Tročany. Tu nás privítala sprievodkyňa p. Čverhová, ktorá nám podala plnohodnotný a obohacujúci výklad Chrámu sv. Lukáša. Tu nám o. diakon Rudo Hreňo odovzdal slová o. arcibiskupa Jána Babjaka SJ, ktorý sa poďakoval pútnikom z Jednoty dôchodcov Slovenska pod vedením Pavla Gumana. Za to, že sa pravidelne zúčastňujú tejto tradičnej púte. Zároveň ich povzbudil k ďalšiemu poznávaniu našej histórie, a poslal im svoje archijerejské požehnanie. Spoločne sme zakončili púť modlitbou a ubezpečili sme sa, že o rok sa stretneme znova.
 
Zdroj: www.grkatpo.sk

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε