www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1318
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. apríl 2021     Meniny oslavuje: Vojtech

Zoεpédia - náhodný výber: Biblická kritika, Kathizmalión, sedale..., Liturgikon.     pohľadnice

12.09.2019 | Čítanosť(1585)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Už 22. stretnutie východných hierarchov sa uskutoční vo Večnom meste

Už 22. stretnutie východných hierarchov sa uskutoční vo Večnom meste
 
Rím 11. septembra (TK KBS) Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa tento rok uskutoční v priestoroch Pápežského ukrajinského kolégia sv. Jozafáta v Ríme (12. - 14. septembra 2019). Ide o stretnutie biskupov východných (grécko-katolíckych) cirkví sui iuris, ktoré sú v plnej jednote s Katolíckou cirkvou a jej viditeľnou hlavou, rímskym pápežom, ale líšia sa od Latinskej cirkvi liturgickou, sviatostnou, disciplinárnou a kánonickou tradíciou. Okrem gréckokatolíckych cirkví existujú v Európe aj iné zjednotené cirkvi: Maronitská, Chaldejská, Arménkska, Syro-malabarská a Cirkev sýrskych katolíkov v Európe. Od roku 2009 sa stretnutie koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).
 
Ústredná téma tohtoročného stretnutia sa týka ekumenizmu a znie: Ekumenické poslanie východných katolíckych cirkví Európy v súčasnosti. Účastníci si vypočujú viacero prednášok, ktoré sa budú týkať rôznych aspektov ekumenického dialógu, ako napr.: modely na obnovenie jednoty Cirkvi, uniatizmus, Balamandské vyhlásenie (1993), Havanské vyhlásenie (2016), prozelytizmus, ekumenicky dialóg a činnosť Zmiešanej katolícko-pravoslávnej teologickej komisie, sviatosť Eucharistie a interkomúnio medzi Katolíckou cirkvou a východnými nekatolíckymi cirkvami a iné.
 
Spomínaným téma sa vo svojich prednáškach budú venovať odborníci na ekumenizmus z Vatikánu i zo zahraničia. O tom, že ide o vrcholové podujatie, svedčí aj prítomnosť štyroch kardinálov, ktorí na stretnutí prednesú príhovory: kardinál Angelo Bagnasco, janovský arcibiskup a predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE); kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi; kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár.
 
Okrem pracovnej časti stretnutia, ktorú tvoria prednášky a diskusie v pléne, nebudú chýbať ani spoločné liturgické slávenia, modlitba liturgie hodín, či návšteva ukrajinskej Baziliky sv. Sofie v Ríme, kde sa hierarchovia pomodliq večiereň. Vrcholným bodom stretnutia bude osobitná audiencia u Svätého Otca, ktorá je naplánovaná na sobotu doobeda.
 
Spracoval: Stanislav Gábor

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε