www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1325
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 14. júl 2020     Meniny oslavuje: Kamil

Zoεpédia - náhodný výber: Subordinacianizmus, Kaplnka, Klirosa.     pohľadnice

02.12.2019 | Čítanosť(704)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Školákom zo 43 krajín Svätý Otec poradil tri veci: krásu, dobro a vzájomnosť

Školákom zo 43 krajín Svätý Otec poradil tri veci: krásu, dobro a vzájomnosť
 
 
Vatikán 30. novembra (RV) Aula Pavla VI. vo Vatikáne sa v sobotu 30. novembra ozývala hlasmi detí a mládeže, medzi ktorými nechýbali ani školáci zo Slovenska.
 
Vyše dvetisíc účastníkov medzinárodného stretnutia s anglickým názvom „I can“ (Ja to dokážem) sa v Ríme od stredy do soboty zameralo na inšpirácie z encykliky Laudato si´ o celostnej ekológii človeka aj životného prostredia. V prostredí školy ide najmä o prekonanie niektorých aspektov školského systému, ktoré môžu byť poznačené strnulosťou.
 
Chlapci a dievčatá vo veku 6 až 16 rokov sa počas štyroch dní v Ríme mali možnosť spoznať s rovesníkmi zo 43 krajín. V záverečný deň sa všetci spoločne stretli so Svätým Otcom. Pripravili si pre neho niekoľko darčekov a umeleckých čísel. On im porozprával o tom, aké dôležité je vedieť si v živote udržať v súzvuku tri veci: krásu, dobro a vzájomnosť.
 
Slovo „dobro“ im vysvetlil pápež František v jeho biblickom význame, ktorý chápe celý život ako harmonický celok. Podobne hovoril aj o potrebe vzájomnosti, na rozdiel od individualizmu:
„Milí priatelia, tento váš projekt inšpirovaný encyklikou Laudato si´ nám správne hovorí o tom, že sa nemôžeme stať sobou samými bez tých druhých, bez iných. Nesmieme padnúť do pasce exkluzívnosti. Pochopili ste, že z onoho „Ja to dokážem“ sa musí stať „My to spoločne dokážeme“. Spoločne je to krajšie a účinnejšie!“
 
Na projekte s názvom Design For Change (Plán na zmenu), koordinovanom Kongregáciou pre katolícku výchovu a talianskou Federáciou škôl a výchovných inštitúcií FIDAE nechýbali ani mladí ľudia zo Slovenska. Skupina 13 žiakov a študentov uršulínskeho Gymnázia Angely Merici v Trnave prišla v sprievode svojich učiteľov. S akciou, ktorá niesla aj označenie „Globálny detský samit“ vyjadrili samotní mladí svoju spokojnosť.
 
Učiteľom pápež František pripomenul, že „všetci sme povolaní vytvoriť «globálnu výchovnú dedinu», v ktorej sa sieť vzájomných ľudských vzťahov stáva najlepším liekom proti každej forme diskriminácie, násilia a šikanovania“. Chlapcov a dievčatá Svätý Otec na záver pochválil, že „vedeli odtrhnúť oči od displeja mobilu a vyhrnúť si rukávy, aby sa zapojili sa do služby spoločenstvu“. Stretnutie v Aule Pavla VI. uzavrel spoločnou modlitbou a požehnaním.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε