www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=1331
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 3. marec 2021     Meniny oslavuje: Bohumil, Bohumila

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické postoje –..., Karmelitáni, Boh - Božie milosrde....     pohľadnice

02.01.2020 | Čítanosť(872)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nový rok vo Vatikáne spestrili slovenskí koledníci Dobrej noviny

Nový rok vo Vatikáne spestrili slovenskí koledníci Dobrej noviny
 
 
Na slávnosť Panny Márie Bohorodičky Svätý Otec František celebroval dopoludnia svätú omšu v Bazilike sv. Petra. Na novoročnej slávnosti vo Vatikáne sa zúčastnili detskí koledníci z viacerých stredoeurópskych krajín vrátane Slovenska.
 
Novoročný sviatok sa slávil ako 53. svetový deň pokoja s pápežským posolstvom na tému „Pokoj ako cesta nádeje: dialóg, zmierenie a ekologické obrátenie“.
 
V homílii Svätý Otec poukázal na Pannu Máriu ako ženu a matku, ktorá utkala ľudskosť Boha a je Matkou Božou i vzorom materstva Cirkvi. Dôraznými slovami vyzval k ochrane dôstojnosti ženy v dnešnej spoločnosti, ktorá ju rozličnými formami znevažuje. „Každé násilie spôsobené žene je profanáciou Boha, ktorý sa zrodil zo ženy,“ povedal pápež František.
 
„Znovuzrodenie ľudstva sa začalo od ženy. Ženy sú pramene života. A predsa sú neustále urážané, bité, znásilňované, nútené na prostitúciu, a k zabíjaniu života, ktorý nosia vo svojom lone. Každé násilie spôsobené žene je profanáciou Boha, ktorý sa zrodil zo ženy. Z tela ženy prišla pre ľudstvo spása: z toho, ako sa správame k telu ženy, vidno našu úroveň ľudskosti“.
 
Skupina Dobrej noviny z gréckokatolíckej farnosti v Jakubanoch, okres Stará Ľubovňa prišla do Ríma v sprievode zástupcov organizácie eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V liturgickom sprievode s obetnými darmi bol v trojici koledníkov aj jeden z chlapcov z Jakubian.
 
Na poludnie Svätý Otec vystúpil do pápežskej pracovne v Apoštolskom paláci, aby z jej okna udelil veriacim požehnanie. Hojnému počtu obyvateľov Ríma i pútnikov z rozličných národov sa prihovoril aj týmito slovami:
 
„Ježiš svet nezbavil zla, lež porazil zlo v jeho základoch. Jeho záchrana nie je teda magická, ale je to spása „trpezlivá“, čiže prináša so sebou trpezlivosť lásky, ktorá sa angažuje voči nespravodlivosti a zbavuje ju moci. Trpezlivosť lásky: láska nás robí trpezlivými.“
 
Pápež František sa pri týchto slovách vrátil aj k jednému momentu z predchádzajúceho večera. Keď po skončení vešpier zdravil ľudí pri betleheme uprostred Vatikánskeho námestia, v istej chvíli prudšie zareagoval, aby si vyslobodil ruku z oduševneného stisku ruky istej panej, ktorý mu však spôsoboval bolesť: „Koľkokrát stratíme trpezlivosť. Aj ja, a prosím o prepáčenie za zlý príklad zo včera,“ dodal spontánnymi slovami pápež František.
„Nechajme sa na začiatku roka požehnať! Dajme sa Márii požehnať jej Synom,“ vyzval pápež František a s veriacimi sa rozlúčil týmito slovami:
 
„Drahí bratia a sestry, zostúpme z piedestálov našej pýchy – všetci máme pokušenie k pýche - a prosme o požehnanie svätú Bohorodičku, pokornú Božiu Matku. Ona nám dáva vidieť Ježiša: dajme sa požehnať, otvorme srdcia jeho láskavosti. Takto bude začínajúci sa rok cestou nádeje a pokoja, nie slovami, ale každodennými činmi dialógu, zmierenia a starostlivosti o stvorený svet.“
 
Štvorica chlapcov a dievčat z Jakubian, oblečených v tradičných koledníckych odevoch prišla v Ríme zakoledovať aj do Vatikánskeho rozhlasu. V predchádzajúcich dňoch navštívili i Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda a Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici.
 
Jozef Bartkovjak SJ - Vatikán
 
 
Koledníci navštívili aj Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici.
 
 

 


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε