www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=172
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. september 2020     Meniny oslavuje: Matúš

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgia, Ježišova modlitba, Boží Duch v tebe vol....     pohľadnice

22.08.1998 | Čítanosť(3461)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vyvrcholili oslavy prešovského biskupstva

Vyvrcholili oslavy prešovského biskupstva

Dňa 22. augusta 1998 v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove vyvrcholili oslavy 180. výročia založenia prešovského gréckokatolíckeho biskupstva. 30. výročia obnovenia činnosti gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a 110. výročie narodenia biskupa-mučeníka Petra Pavla Gojdiča.

Slávnostnú archijerejskú sv. liturgiu, ktorú v televíznom zázname vysielala aj Slovenská televízia, s diecéznym biskupom Mons. Jánom Hirkom koncelebrovali: Mons. Franciszek kard. Macharski, krakovský arcibiskup-metropolita, Mons. Zenon Grocholewski, arcibiskup, sekretár Najvyššieho Tribunálu Apošt. signatúry, Mons. Alojz Tkáč, košický arcibiskup-metropolita, Mons. František Tondra, spišský diecézny biskup. Mons. Daniel Faltín, sudca Roty Romana, Mons. Ján Gajdoš, generálny vikár prešovského biskupstva, o. Mgr. Vladimír Tomko, protosynkol košického apoštolského exarchátu, biskupskí vikári a vyše 200 prítomných kňazov.

V slávnostnej homílii otec biskup Ján Hirka okrem iného povedal: „V dejinách národa i Cirkvi stále existovali a pôsobili osobnosti, ktoré ostali naďalej žiť v pamäti generácií. Stali sa viac živými až po smrti. Ich príklady, myšlienky a činy zapaľujú mysle každého z nás.“

Po skončení sv. liturgie sa prítomným prihovoril Dezider Landa, predseda Židovskej náboženskej obce v Prešove, p. Štefan Kostara, riaditeľ Kirche in Not. Na záver bol prečítaný pozdravný list Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II.

Popoludní v Divadle Jonáša Záborského v Prešove udelil prešovský diecézny biskup Mons. Ján Hirka pamätné medaily žijúcim aj In memoriam za svedectvo viery a vernosti gréckokatolíckej cirkvi v dobe jej likvidácie, za duchovné i hmotné obety kňazom aj veriacim.

Slovo 1998, č. 17, s. 10.

Zdroj: Mgr. Marek Pribula

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε